Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Funty szterlingi w podróży > WIELKA BRYTANIA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / --- / --- / Funty szterlingi w podróży - artykuł partnerskiFunty brytyjskie są jedną z najważniejszych walut świata, a w ubiegłych stuleciach przez wiele lat królowały na świecie. Mimo że dolar wyprzedził funta, to jednak GBP nadal odgrywa dużą rolę w np. światowym handlu. Dzisiaj funtami szterlingami możemy zapłacić nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w jej terytoriach zależnych. Na świecie możemy spotkać się również z innymi funtami, opowiemy o nich w poniższym artykule.

Funt na terenie Wielkiej BrytaniiGBP jest oficjalną walutą Zjednoczonego Królestwa. 1 funt dzieli się na 100 pensów jednak nie zawsze tak było - do 1971 roku funt szterling dzielił się na 240 pensów, co było związane z jednostką wagi, która również oznaczana była jako funt. Emisja oficjalnej waluty Wielkiej Brytanii zajmuje się Bank od England, a na banknotach jest widoczny wizerunek królowej Elżbiety II. Co ciekawe, na wyspach możemy spotkać się z lokalnymi funtami. Na terenie Irlandii Północnej i Szkocji emitowane są własne funty szterlingi, które nie są jednak oficjalnym środkiem płatniczym (funty szkockie i irlandzkie). Banknoty te są niewymienialne poza terenami Wielkiej Brytanii, można ich używać tylko w określonych miejscach. Cena funta szkockiego jest taka sama jak aktualny kurs funta szterlinga. Wybierając się więc do Anglii, nie obędziemy się bez zakupu GBP co możemy zrobić tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-funta.

Gdzie jeszcze możemy spotkać funty?Na świecie możemy spotkać jeszcze kilka państw, w których obowiązuje waluta z funtem w nazwie. Nie są to oczywiście funty szterlingi, lecz funt w nazewnictwie wiąże się z historią. Pierwszym takim krajem jest Egipt, gdzie obowiązuje funt egipski. Podczas pierwszej wojny światowej był on powiązany z funtem szterlingiem, jednak później został on zamieniony na dolara. W Libanie możemy za to spotkać funty libańskie, jednak zanim zostały one wprowadzone, obowiązywały funty egipskie, a następnie syryjskie. Te ostatnie zostały również wprowadzone na terenie Syrii, kiedy jego terytorium zaczęła kontrolować Francja.

Kogo interesuje cena funta?Tak naprawdę z wszystkich funtów najpopularniejszy jest GBP, którego notowania są najwyższe z koszyka najważniejszych walut. Mimo że cena funta spadła przez brexit, to jednak nadal trzyma się dosyć wysoko. Funt szterling odpowiada za około 13 procent wszystkich transakcji globalnych, więc jest interesujący dla inwestorów, ale także dla emigrantów, których spora reprezentacja z Polski przebywa aktualnie w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / --- / --- / Funty szterlingi w podróży - artykuł partnerski

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl