Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Meksyk czy Dominikana – gdzie polecieć na wczasy? > POLSKA


Glob-Admin Glob-Admin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / . / . / meksyk-czy dominikana  gdzie polecie na wczasyDominikana i Meksyk – dwa niesamowite miejsca, które w ostatnich latach są bardzo chętnie wybierane przez turystów z Polski na egzotyczne wczasy pod palmami. Pierwsze z nich znajduje się na Karaibach na wyspie Haiti – Dominikanę oblewają wody Atlantyku. Drugie miejsce – Meksyk, to ogromny, bardzo różnorodny kraj o bogatej historii i kulturze. Oba kraje znakomicie nadają się na beztroskie wakacje – znajdziemy tam rajskie piaszczyste plaże porośnięte palmami, będziemy mieli okazję zapoznać się z lokalną kulturą, czy spróbować ciekawej miejscowej kuchni. Zobacz, czym różni się Meksyk od Dominikany i wybierz tę destynację, która bardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom związanym z egzotycznymi wczasami i wymarzonym wypoczynkiem w ciepłym, pięknym miejscu.

Meksyk i Dominikana – podobieństwa


Meksyk czy Dominikana – co wybrać? Oba miejsca jako turystyczne destynacje, są pod wieloma względami do siebie podobne.

Długość lotu


Po pierwsze, znajdują się w Ameryce Środkowej, tak więc długość lotu do obydwu krajów jest zbliżona i wynosi ok. 11 godzin. Co więcej, polscy obywatele udający się tam w celach turystycznych nie potrzebują wizy, tyle że w przypadku wakacji w Meksyku (ciekawą ofertę znajdziesz np. na https://r.pl/meksyk) okres legalnego pobytu wynosi 180 dni, a w przypadku Dominikany tylko 30. W obydwu krajach obowiązującym językiem jest hiszpański.
Zarówno meksykańskie, jak i dominikańskie kurorty charakteryzują się dużym wyborem znakomitej bazy hotelowej z bezpośrednim dostępem do piaszczystych plaż i basenami, a położone są zazwyczaj pośród tropikalnej roślinności.

Meksyk czy Dominikana – pogoda


Mniej więcej podobnie prezentuje się również kwestia pogody – meksykański Cancún leży w strefie klimatu tropikalnego, gdzie możemy wyróżnić dwie pory roku – deszczową przypadającą na miesiące od maja do października, w których notuje się od 130 do 180 mm deszczu oraz nieco chłodniejszą suchą, trwającą od listopada do kwietnia.
Dominikańska Puerto Plata leży natomiast w strefie klimatu równikowego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami przez cały rok oraz obfitymi opadami. Wahania temperatury w ciągu doby są niewielkie – wynoszą maksymalnie 10°C.

Meksyk i Dominikana – temperatury


Średnie temperatury powietrza w Cancún wynoszą w porze suchej 27-29°C w dzień i 20-22°C w nocy, a w porze deszczowej 31-32°C w dzień i 24-25°C w nocy. Średnie temperatury powietrza w Puerto Plata wynoszą 29°C w styczniu i w lutym, 30°C w marcu, kwietniu i grudniu, 31°C w maju, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie oraz 32°C w lipcu i w sierpniu. W nocy słupki rtęci pokazują 9-10°C mniej niż w ciągu dnia.
Najlepszym okresem na wyjazd do Meksyku są miesiące od grudnia do kwietnia – jest wówczas ciepło (jednak nie aż tak jak latem) oraz nie występują gwałtowne ulewy i huragany. W tym samym okresie warto również planować wakacje na Dominikanie z Rainbow, np. w pięknym i urokliwym Puerto Plata.

Meksyk czy Dominikana – różnice


Główną różnicą między Meksykiem a Dominikaną są możliwości zwiedzania okolicznych atrakcji. Z kurortów w obydwu krajach można wybrać się na rajskie wysepki, wycieczki folklorystyczne mające na celu zaprezentować lokalną kulturę, czy na takie, które pozwolą poobcować z naturą. O ile jednak podczas wczasów w meksykańskich kurortach mamy dodatkowo możliwość poznania niesamowitej prekolumbijskiej kultury Majów, np. miasta Chichén Itzá ze słynną Świątynią Kukulkana w kształcie piramidy, Tulum – znajdujących się na 12-metrowych klifach ruin, czy miasta Cobá, o tyle wakacje na Dominikanie nie dają takiej możliwości. Ten więc, kto jest zainteresowany połączeniem wypoczynku ze zwiedzaniem, powinien zdecydowanie wybrać Meksyk, ten natomiast, kto kocha naturę, powinien wybrać Dominikanę.

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia

POLSKA / . / . / meksyk-czy dominikana  gdzie polecie na wczasy

Dodane komentarze

Toczek dołączył
25.02.2023

Toczek 2024-01-13 12:08:57

Zapraszam na naszą grupę Ciekawi Świata na facebook gdzie jest 120.000 tyś osób a już niedługo stworzymy portal dla podróżników w którym będzie można wrzucać swoje artykuły z wypraw, tworzyć grupy dyskusyjne, pisać do siebie itp. Pozdrawiam.

Toczek dołączył
25.02.2023

Toczek 2024-01-13 12:08:54

Zapraszam na naszą grupę Ciekawi Świata na facebook gdzie jest 120.000 tyś osób a już niedługo stworzymy portal dla podróżników w którym będzie można wrzucać swoje artykuły z wypraw, tworzyć grupy dyskusyjne, pisać do siebie itp. Pozdrawiam.

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 2023-10-22 15:57:41

"Wakacje na Dominikanie?!
I jeździsz na Chorwację?
Żenada."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl