Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym Pięknem > POLSKA


andrzej25 andrzej25 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym PięknemZamość- miasteczko z którym wiąże się bardzo ciekawa historia, które ciągle przyciąga rzesze Turystów, a które serdecznie polecam!!!Zamość- miejsce, które przynajmniej raz w życiu należy odwiedzić!!!Zamość, nazywany często Perłą Północy, Padwą Wschodu czy Miastem Arkad powstał w 1580 r. z inicjatywy i zasobności Jana Zamoyskiego.
Początkowo Zamoyski chciał wybudować jedynie rezydencję, która miała zastąpić rodzinny zamek w Skokówce, później jednak postanowił wybudować własne miasto. Pomysł na budowlę reprezentacyjnej siedziby został poprzedzony dwoma faktami z roku 1578. W tym właśnie roku Zamoyski został obdarzony przez Króla Stefana Batorego wysokim urzędem kanclerza wielkiego koronnego. Drugim wydarzeniem było powtórne małżeństwo z Krystyna Radziwiłłówna, bratanica królowej Barbary Radziwiłłówny. Niestety późniejsze powody poszerzenia budowy pałacu o budowę miasta nie są znane. Bez wątpienia dzięki wysokiej pozycji w państwie i zgromadzonym środkom finansowym mógł sobie pozwolić na budowę własnego miasta. 2 lipca 1578 roku Zamoyski podpisał z poznanym we Lwowie architektem włoskim Bernardem Morando umowę na projekt i budowę pałacu. Prace postępowały w zawrotnym tempie i już 10 kwietnia 1580 roku Zamoyski wydał akt lokacyjny miasta, które nazwał Nowym Zamościem. Całkowite wykonanie prac budowlanych Zamościa zaplanowano na 25 lat. Miasto to było budowane w „szczerym polu”, było ono fenomenem jak na XVI wieczną (i nie tylko) Europę.
Miasto to tym bardziej było niezwykle, że miało się stać ogniskiem rozwoju cywilizacyjnego, miało być zarówno miastem obronnym które będzie w sobie łączyć życie kulturalne, religijne i gospodarcze. Powstanie Zamościa zostało rozłożone na kilka etapów, w pierwszym powstał pałac kanclerski, z arsenałem i murem, otaczającym pałacowe obiekty. W okresie ok. czterech lata później rozpoczęto budowę fortyfikacji. W 1585 Zamoyski zezwolił na osiedlanie się w Zamościu Ormianom, trzy lata później Żydom sefardyjskim a następnie Grekom. W 1595 odbyło się uroczyste otwarcie Akademii Zamoyskiej, wtedy tez powstawały główne budowle: ratusz, kolegiata, pierwsze urocze kamienice mieszczańskie.
Piękno Zamościa – miasta idealnego jest dziełem dwóch niezwykłych umysłów. Kształt urbanistyczny i architektoniczny to zasługa zakochanego w Polsce architekta włoskiego Morando, natomiast treść miasta, jego program ideowy to dzieło wielkiego wizjonera Jana Zamoyskiego. To dzięki Zamoyskiemu Zamość stał się na przełomie XVI i XVIII wieku trzecim centrum naukowym Rzeczypospolitej, ośrodkiem życia kulturalnego, gospodarczego oraz niezdobytą twierdzą. Ludność miasta była zróżnicowana zarówno pod względem etnicznym, religijnym i majątkowym. Obok katolików żyli prawosławni, unici, protestanci, muzułmanie i Żydzi. Zamieszkiwali tu: bogaci mieszczanie, pospólstwo oraz biedota miejska, która zasiedlała tereny podmiejskie.
W 1992 roku Zamość został wpisany na listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO.
Tyle z historii, a jaki Zamość jest dzisiaj, cóż ma nam do zaoferowania, co jest w nim ciekawego i wartego do zwiedzenia???

Zamość jest to miasto powiatowe, położone w południowo wschodniej Polsce, w południowej części wyżyny Lubelskiej. Na północ i południe znajdują się tereny o nico większej wysokości - Działy Grabowieckie i Roztocze( teren niezwykle urokliwy). Powierzchnia Zamościa to: 30,34 km kwadratowych, ludność (2008r) - 66 268.

Zamość to miasto z licznymi zabytkami i miejscami niezwykłymi które powinniśmy podczas swej wędrówki zwiedzić. Na szczególną uwagę zasługują zabytki Starego Miasta, muzea, Mauzoleum Martyrologii Zamojszczyzny na Rotundzie, zespół parkowy oraz ZOO. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia swej wędrówki/zwiedzania jest Rynek Wielki. Jest to kwadratowy, największy plac Starówki, o wymiarach 100m x 100m, który oczywiście nakreślił Berdardo Morando. Zamojski Rynek Wielki jest jednym z najpiękniejszych rynków XVI-wiecznej Europy. Znajdujący się tutaj ratusz, którego wieża wznosi się na wysokość 52 m, jest znakiem rozpoznawczym miasta, jego symbolem ale również obiektem reprezentacyjnym i najczęściej fotografowanym przez turystów budynkiem. Zamojski ratusz jest tym czym dla Warszawy jest Kolumna Zygmunta a dla Krakowa Kościół Mariacki. Gdy wejdziemy na dwuskrzydłowe schody przy głównym wejściu do ratusza zobaczymy barokowy portal z XVII wieku zwieńczony herbem miasta. Obok niego znajdują się tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich uwiecznia wpisanie Zamościa na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO, druga wizytę Papieża Jana Pawła II w 1999 roku a trzecia nadanie miastu w 1947 roku Krzyża Grunwaldu III klasy. obok wschodniego skrzydła schodów. Obok wschodniego skrzydła schodów znajduje się też marmurowa tablica upamiętniająca pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu 17 X 1922 roku. Dużym zainteresowaniem cieszy się również fragment XVII- wiecznego bruku przed środkowa arkadą, gdzie kilkaset lat temu stał pręgierz, do którego przykuwano przestępców skazanych na chłostę. Tu wykonywano takżewyroki śmierci.
Rynek Wielki otaczają kamienice z arkadowymi podcieniami. Najpiękniejsze z nich to kamienice ormiańskie zdobione attykami. Kiedyś mieszkali tu Ormianie- najbogatsi zamojscy kupcy i rzemieślnicy. Pierwsza kamienica obok ratusza nosi nazwę Wilczkowskiej, od nazwiska zamojskiego radnego Jana Wilczka, który przebudował ja w XVII wieku i tym samym nadał jej wczesnobarokowy charakter. Kolejne cztery wprowadzają nas w świat przesycony orientem. Kamienica Rudomiczowska należała do Bazylego Rudomicza, profesora Akademii zamojskiej. Następna kamienica “Pod Aniołem” wzniesiona w 1632-34r. przez kupca ormiańskiego Gabriela Bartoszewicza. Kolejna to “Pod Małżeństwem” lub “Szafirowa” zbudowana przez ormiańskiego kupca Torosza w drugiej ćwierci XVIIw., w sąsiedztwie znajduje się kamienica “Pod Madonną” wzniesiona w latach 40 XVII-stulecia. W czterech wnętrzach XVII- wiecznych kamienic znajduje się, powstałe w 1926r. Muzeum Zamojskich. W których zgromadzone został eksponaty związane z rodem Zamoyskich, Zamościa i okolic. Wychodząc z Muzeum kierujemy się, w stronę kolejnych kamieniczek, które urzekają swym pięknem, w jednej z kamienic( apteczna) mieści się apteka “Rektorska”, jedna z najstarszych zachowanych aptek w Polsce. Kamienica o której warto wspomnieć to ta na ul. Staszica 37, w której w 1870 roku urodziła się Róża Luksemburg. Jest tutaj jeszcze wiele, wiele kamienic, które są wyjątkowe ale to już sami odkryjcie.
Po opuszczeniu Podcieni warto odwiedzić Katedrę (dawna kolegiata), która należy do najokazalszych budowli sakralnych w Polsce. To jeden z najdoskonalszych projektów Moranda. Katedra została wzniesiona XVI i XVII wieku z fundacji Jana Zamoyskiego. Obok której znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II. W Katedrze znajduje się miedzy innymi srebrne rokokowe tabernakulum z XVIII w. w ołtarzu głównym, dzieło Wrocławskich złotników, które należy do najwspanialszych w Polsce oraz cztery obrazy z życia św. Tomasza z początków XVII wieku. W kaplicach (nawach) świątyni znajduje się wiele bezcennych zabytków między innymi ołtarze, obrazy, sprzęty, tablice epitafijne i wiele, wiele innych, które również są warte uwagi. W podziemiach natomiast znajdują się krypty, w których spoczywają zamojscy ordynaci wraz z rodzinami. Cały ten obiekt jest niezwykle ciekawy i warty dokładnego zwiedzenia, co Wam serdecznie polecam.
Kolejnym obiektem godnym uwagi, jest znajdująca się na południe od Katedry Infuatka- dom dziekanów zamojskich. Została ona zbudowana w XVI w.- przez Moranda. Po wejściu na parterze znajduje się Muzeum Sakralne z bezcennymi zbiorami pochodzącymi w większości od rodziny Zamoyskich. Znajdują się tutaj także liczne relikwiarze i pacyfikały z XVI, XVII I XVIII w. Zawierają m.in. rąbek szaty najświętszej Marii Panny, cierń z korony Jezusa Chrystusa oraz relikwie apostołów: św. Tomasza, Piotra, Jakuba.

Zamość to nie lada gratka dla osób interesujących się bronią oraz eksponatami zbrojnymi jakimi posługiwano się w odległych ale także i tych bliższych latach. Należy pamiętać, że Zamość na początku XVII był najnowocześniejszą twierdzą Rzeczypospolitej, w której ordynaci utrzymywali prywatne wojsko. Dzięki temu twierdza nie została zdobyta przez Kozaków pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego a w 1656 roku oparła się wojskom szwedzkim na czele z samym królem Karolem X Gustawem. Cały Zamość był otoczony fosą, wałami i murem wysokim na ponad 10 m. Do miasta prowadziły 3 bramy (Szczebrzeska, Lwowska i Lubelska). Można było dostać się do nich tylko po mostach zwodzonych nad fosą. Kierując się ulicą Szczebrzeską możemy dostrzec najstarszy obok pałacu Zamoyskich budynek Zamościa, wzniesiony przez Moranda w latach 1582-83, którym jest arsenał (63m dł.). Jest to dawna zbrojownia(“cekhaus”) hetmana Jana Zamoyskiego, w której składano trofea wojenne. W hetmańskiej zbrojowni mieści się Muzeum barwy I Oręża “Arsenal”z ciekawymi zbiorami militariów. W Muzeum możemy obejrzeć wiele ekspozycji, do czego szczerze zachęcam. Nieopodal tegoż Muzeum, na ulicy Akademickiej znajduje się dawny pałac Zamoyskich, gdzie obecnie mieści się siedziba sądów. Najwcześniejsza rezydencja kanclerza Zamoyskiego, zbudowana przez Moranda w 1579-86, po późniejszej przebudowie, znajduje się w murach głównego gmachu sądu. Przed dawnym pałacem stoi popiersie kanclerza Jana Zamoyskiego wykonane w latach 30 XX w. W 2005 r. na przeciwko pałacu Zamoyskich, został odsłonięty pomnik Jana Zamoyskiego w czterechsetną rocznicę jego śmierci.
Jednym z kolejnych obiektów znajdujących się na ulicy Akademickiej jest budynek Akademii Zamojskiej, która powstała jako trzecia po krakowskiej i wileńskiej uczelnia wyższa w Polsce. Budynek Akademii podczas zaborów pełnił funkcję koszar a w czasie okupacji hitlerowskiej był siedzibą niemieckiej żandarmerii. Obecni mieści się tutaj najstarsze w mieście I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. Po drugiej stronie Akademii znajduje się tzw. Ogródek Gimnazjalny, miejsce egzekucji ok. 2 tys. Polaków, rozstrzelanych w 1939-44r. przez żandarmerię niemiecką. Nieopodal znajduje się Stara Brama Lubelska, na której widnieje tablica upamiętniająca miejsce nazistowskiej kaźni. Stara Brama Lubelska położona jest na skraju parku Miejskiego( 1,2ha), który został założony po I wojnie światowej na terenach profetycznych. W parku parku znajduje się staw z kaczkami i łabędziami, oraz ponad 50 gatunków rzadkich drzew. Jest to świetne miejsce na krótki odpoczynek i relaks wśród zieleni.
Ponownie udając się ulicą Akademicką, po przekroczeniu ronda możemy dostrzec kościół rektoralny p.w. św. Katarzyny. Na cmentarzu kościelnym znajduje się Krzyż Katyński( wys. 7m), w miejscu gdzie on stoi znajduje się tez ziemia z dołów śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje.
Po wyjściu z kościoła p.w. św.Katarzyny wychodzimy na plac Stefannidesa, skąd możemy udać się w kierunku Ryku Solnego, który jest jednym z dwu mniejszych rynków zamojskich. Jak sama nazwa wskazuje handlowano tutaj kiedyś solą. Opuszczając Rynek Solny w kierunku wschodnim ulicą Zamenhoffa napotkamy dzielnice zamieszkałą kiedyś przez Żydów. Na tejże ulicy natrafiamy na jatki żydowskie wybudowane na początku XX wieku. Idąc ulicą Grodzką na wschód widzimy długi gmachu z czerwonej cegły i kamienia ( dł. 94m), do niedawna -hala targowa. Jest to drugi XIX- wieczny nadszaniec w Zamościu, w którym możemy zwiedzić podziemia. Na uwagę zasługuje tutaj jeszcze obiekt, położony nieopodal starówki, który powstał w XIX wieku - Rotunda( działobitnia), która uniemożliwiała szturm twierdzy od strony południowej. Niemcy od 1939 roku rozstrzeliwali tu pojedyncze osoby. Podczas okupacji Rotunda pełniła funkcje więzienia śledczego. Od 1943 roku mieścił się w niej obóz przesiedleńczy podległy policji bezpieczeństwa SiPo. Na Starówce i w jej okolicach znajduje się jeszcze wiele, wiele ciekawych miejsc i zabytków które warto odwiedzić, są to min.: późnorenesansowa synagoga, wzniesiona w początkach XVII w., Muzeum zamojskie, kościoły. Intrygujące są podwórka zabytkowych kamienic, przez lata zaniedbane obecnie zyskują nową rolę jaką miejsce wydarzeń kulturalnych. Sami widzicie każda uliczka, każdy zakamarek Starówki i nie tylko, kryje w sobie liczne tajemnice i niesie za sobą wiele zagadek, które sami powinniście rozwiązać, a te które zaprezentowałem, które pokrótce opisałem to dopiero namiastka. Każdy z Was sam indywidualnie powinien odwiedzić Zamość i na Swój sposób zinterpretować to co zobaczył i przeżył.

Zamojska starówka to także zbiór wielu kawiarenek, restauracji i barów gdzie można coś zjeść, wypić, spędzić miło czas. Na szczególna uwagę moim zdaniem zasługuje restauracja “Bohema”, gdzie możemy dostrzec tajemniczy, artystyczny nastrój, “Green Pub”, której właścicielem jest znany chyba wszystkim członek zespołu VOX – w. Paszt, “,U Włocha”, gdzie pizzę przyrządza prawdziwy Włoch i wiele innych, które warto odwiedzić.
Zamojska starówka to również skupisko hoteli. Możemy tutaj odnaleźć hotele o dosyć wysokim standardzie jest to Hotel Zamojski, należący do sieci Orbis, Hotel Renesans, oraz Hotel Senator ale w pobliżu znajdą się także miejsca dla osób z mniej zasobnymi portfelami.

Nieopodal starówki znajduje się ZOO. Jest to jedyne w Polsce ZOO na wschód od Warszawy, którego początki sięgają 1919r., gdy profesor biologii Stefan Miler założył przy Państwowym Męskim Gimnazjum w Zamościu, jakie mieściło się w budynku dawnej Akademii Zamojskiej pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie szkolny ogrodów zoologicznych. Obecnie ogród zoologiczny znajduje się na ulicy szczebrzeszyńskiej gdzie został przeniesiony przed 25 laty.
Pozostała część miasta to głównie osiedla, sklepy i instytucje, hotele, bary, itp..., gdzie również każdy z Was powinien znaleźć coś ciekawego...

Zamość- to miasto z prężnie rozwijająca się kulturą, występy artystów muzycznych, kabaretowych, spotkania artystyczne, to tylko nieliczne wydarzenia którymi może poszczycić się Zamość. Obok tak ważnego wydarzenia, odbywającego się cyklicznie, jakim jest Zamojskie Lato Teatralne, dwoma imprezami które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę, na które warto się wybrać jest: Inscenizacja Historyczna „Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1648, oraz Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty.

Zamość w chwili obecnej jest w wielu miejscach rozkopany a to za sprawa rekonstrukcji dawnej twierdzy, ciągle są odkopywane nowe, nieznane dotąd elementy związane z Zamościem, są rekonstruowane budynki, i odkrywane niewyjaśnione dotąd tajemnice związane z Twierdzą Zamość. Zamość naradza się na nowo i z każdym dniem staje się Ciekawszy, Piękniejszy i Wyjątkowy...


Zachęcam Wszystkich do zwiedzania Zamościa!!!

Zdjęcia

POLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym PięknemPOLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym PięknemPOLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Muzeum POLSKA / Lubelszczyzna / Zamość /  Zamość- StadionPOLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym PięknemPOLSKA / Lubelszczyzna / Zamość / Zamość- Perła Renesansu która wciąż uwodzi swym Pięknem

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl