Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nurkowanie w Marsa Alam w Egipcie > EGIPT


tkos tkos Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie EGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Diving z żółwiamiW połowie listopada 2009 miałem okazję uczestniczyć w wyjeździe nurkowym do jeszcze nie do końca odkrytego rejonu Egiptu jakim jest Marsa Alam na południu. Warto tam pojechać, bo nie ma tłoku turystów, krajobrazy są dziewicze, a rafy niezniszczone. Niewielu nurków pod wodą, dużo dzikich zwierząt jak rekiny, delfiny, żółwie, mureny, skrzydlice, rogatnice, admirały, płaszczki, które w innych regionach Egiptu zaczynają należeć do rzadkości, a niedługo będą nie do spotkania pod wodą, a jedynie na zdjęciach.

Po raz pierwszy wybrałem się do Egiptu na nurkowanie wraz z ekipą nurków, którzy nurkowali w tym kraju niejednokrotnie, niektórzy nawet ok. 20 razy. Zaufałem ich wyborowi miejsca i nie żałuję. Zabrałem ze sobą aparat Canon A360 z obudową podwodną i udało mi się zrobić mnóstwo fotek przepięknej rafy i zamieszkujących jej zwierząt. Jednego dnia nie miałem ze sobą aparatu bo robiłem kurs Deep Divera, a to właśnie wtedy widzieliśmy dwukrotnie rekina (!!!) i rodzinę kilkunastu delfinów przepływających koło naszej łodzi w parku zw. Dolphin House. Ale fotokronika z pozostałych dni wyprawy i tak jest bardzo bogata.

Zatrzymaliśmy się w hotelu Holiday Beach, okazały i obszerny teren i budynki, miła i żartobliwa obsługa, schludne pokoje. Brakowało nam tylko owoców morza w menu, choć mieliśmy All Inclusive, to tylko dzień przed wyjazdem podano mało zjadliwe kraby. Generalnie jedzenie było niezłe, choć oczywiście trzeba było unikać soków, które rozcieńczane są wodą (niezdrową dla naszych żołądków) oraz drinków z lodem (oczywiście z surowej wody), a także sałatek owocowych na noc (m.in. z ciężkostrawnych jabłek i gruszek). Ci co przestrzegali tych paru prostych zasad nie mieli kłopotów żołądkowych zw. zemstą Faraona.

Pierwszego dnia mieliśmy wolne na aklimatyzację, więc wylegiwaliśmy się na plaży, a nieliczni nurkowali z ABC (maska i rurka). Ja wziąłem oczywiście ze sobą aparat i ku mojemu zdziwieniu na głębokości kolan w morzu przy hotelowej plaży roiło się od ryb: chetoników, papugoryb, igliczni, zeberek i wielu innych. Oczywiście trzeba było uważać na fale, bo na głębszej wodzie była już rafa, o którą można było się pokaleczyć oraz unikać jeżowców, bo ich kolce mogą wniknąć tak głeboko, że będzie potrzebna pomoc chirurgiczna (pamiętałem o nich po wizycie w Chorwacji, gdzie ok. miesiąca po powrocie miałem jeżowcową pamiątkę w palcu).

Drugiego dnia wyruszliśmy ze sprzętem nurkowym do naszej bazy, którą wspołprowadził Polak, niejaki Junior, podobno najlepszy blender w Egipcie. Przeniósł się tutaj niedawno aa Dahabu, bo miał dość tłumu turystów, a w Marsa Alam jest wciąż tyle rzeczy do odkrycia. Choć widząc powstające wokół błyskawicznie nowe hotele i resorty odkąd otwarto lotnisko, już myśli, że za kilka lat region zacznie przypominać pewnie Hurghadę i dlatego myśli o kolejnej przeprowadzce, tym razem na Bali. Generalnie wyluzowany koleś i dobrze wyposażona baza. Nie ma problemu z Nitroxem, nawet dla nurków technicznych, bo w naszej grupie byli zapaleńcy, któzy nurkowali z 3 butlami i gorącym Nitroxem, przygotowanych specjalnie przez Juniora.

Ja jako nurek rekreacyjny, miałem wszystko co potrzeba i mnóstwo zapału do nurkowania, dlatego po zapoznaniu się z ofertą wycieczek przez rezydenta, dość kuszących np. do Luksoru czy nad tamę asuańską, zdecydowałem się jednak nie tracić ani dnia i wykorzystać cały wyjazd na nurkowania. W sumie przez 5 dni zrobiłem 10 nurów.

Polecam zwłaszcza dwa w parku zw. Dolphin House, gdzie dopływa się łodzią ok. 1 h, ale warto bo widoki są niesamowite, rafa cudna, mnóstow zwierząt podwodnych i oczywiście delfiny.
Drugim miejscem koniecznie do odwiedzenia jest Marsa Abudabab, gdzie kilknaście żółwi żeruje niedaleko od brzegu i nawet nurkowie bez akwalungu mogą popływać razem z żółwiami. My mogliśmy dodatkowo obserwować żerowanie żółwi na dnie, gdzie niezważajć na nas spokojnie skubały sobie trawkę. Na większości z nich koczowały ryby czyściciele, co wyglądało dość ciekawie i osobliwie.

Marsa Alam, póki co jest regionem dla turystów lubiących spokój, pustynię i piękno rafy koralowej, doskonałe dla nurków. Brakuje tu promenad, straganów, nachalnych handlarzy i całego tego zgiełku rodem z Hurghady czy nawet Sharm el Sheiku. Ale trzeba się śpieszyć bo na pustyni wokół Marsa Alam i wzdłuż wybrzeża na przestrzeni ok. 60-80 km trwa jeden wielki plac budowy. Za kilka lat ten rejon będzie wyglądał zupełnie inaczej. Zarobią Egipcjanie, ale niestety straci rafa i przyroda. Pierwsze oznaki już widać, bo do niedawna największą atrakcją Marsa Abudabab, były nie żółwie ale olbrzymie krowy morskie, które się stąd wyprowadziły, a jedną z ostatnich podobno przejechała motorówka, a inną zadusili włoscy turyści. Nie wiem czy to prawda czy plotki, ale nam nie udało się zobaczyć ani jednej sztuki, a Junior twierdził, że widział jedną ok. 2 miesięcy temu, ale w mało znanym, nowym miejscu. Na jak długo tam zostanie niewiadomo.

Należy oczywiście pamiętać o tym, że z Egiptu nie wolno wywozić żadnych muszli czy korali, bo grzywna na lotnisko to 200 euro. Na pustyni wokół naszego hotelu, która przechodzi w plaże było mnóstwo dużych okazów muszli i kawałków koralowców wyrzuconych przez morze. Wokół hotelu wykorzystywano je jak u nas żwirek do obsypywania pustych placów, na których nie udało się wypielęgnować zielonej trawy, co jest ambicją co bogatszych hotelarzy. Trzeba im przyznać, że z konsekwencją kilka razy dziennie podlewają otaczające gotel rośliny i trawę, a w nocy nawet z dodatkiem naturalnych nawozów, bo zapach gnojówki lekko unosił się w nocnym powietrzu.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza to było ok. 25-27 stopni, spory wiatr, ale spokojnie można było leżeć i opalać się plaży. Woda natomiast w niektórych miejscach miała 33 stopnie przy powierzchni.

W hotelu oprócz Polaków można było spotkać przede wszystkim Włochów, Rosjan, Czechów, kilka Ukrainek, Czeszek i paru Niemców. Przed hotelem o narodowościach gości mówią wywieszone flagi narodowe na masztach, co jest dość miłe.

Zakupy robiliśmy w sklepikach na stacjach benzynowych lub przydrożnych na przeciw większych hoteli, z których podobno najbardziej godny uwagi jest Blue Reef. Jednak sklepikarz naprzeciwko niego ceny berał jakby z kosmosu, raz zapłaciłem za butelkę pepsi i butelkę Ice Tea 5 Euro. A innego dnia chiał za to samo 2 Euro. Z kolei sklepikarz na stacji paliwowej też brał ceny z głowy ale u niego za to samo zapłaciłbys 1 lub maksymalnie 2 euro. Natomiast w sklepikach hotelowych w ogóle nie mieli pojęcia o różnicy kursowej euro i dolara i tak np. cena za t-shirta z pamiątkowym nadrukiem wynosiła 7 $ lub 7 Euro. Dla nas wiadomo bardziej opłacalne były zakupy w dolarach, więc raczej tę walutę należy zabrać ze sobą.

Wszystkie napiwki łatwiej też dawać w dolarach, nie za bardzo chcą monety euro, bo nie chcą im potem wymieniać w kantorach. Trzeba też uważać na dzieci, które często są wykorzystywane do ciężkich prac, jak np. dźwiganie bagażu czy sprzętu nurkowego, ważącego spokojnie ponad 20 kg. Po prostu można się na to niezgodzić by one targały nasze bagaże, gdy silniejsi starsi stoją obok, a też chcieliby zarobić dodatkowo.

Sądzę, że gdybym nie spędzał większości czasu na nurkowaniach to można by się zanudzić w takim hotelu i w takim miejscu, ale przecież nie pojechałem tam na chodzenie po kramach czy knajpkach tylko ponurkować i dlatego jest mijesce godne polecenia przede wszystkim dla nurkó pasjonatów.

Zdjęcia

EGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Diving z żółwiamiEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Parka chetonikówEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Filmowanie murenyEGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Nurek i żółwEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / nurek, 3 butle i aparatEGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Rogatnica niebieskaEGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Snorkeling z żółwiamiEGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / ŻółwEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Pusta plażaEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Pustynia o zachodzie 3EGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / PlataksyEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / FistulkaEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / ParasoleEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Rafa 3EGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Pokolec arabskiEGIPT / Marsa Alam / Marsa Abudabab / Snurkowanie z żółwiemEGIPT / Marsa Alam / Marsa Alam / Żółw morski

Dodane komentarze

towPawel dołączył
27.05.2005

towPawel 2011-10-16 17:53:29

właśnie przed Egiptem odstraszają mnie tłumy turystów znad wisły i renu. miło się czyta, że są tam jeszcze miejsca, które maa więcej wspólnego z prawdziwym egiptem niż cepelią dla turystów.

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 2011-09-17 16:29:12

słyszałem, że diugonie wróciły do Marsa Abudabab, ciekawe na jak długo?

kab66 dołączył
31.10.2010

kab66 2011-05-10 23:38:50

tkos zapewniam cię,że diugonie są /te krowy morskie/ w tym miejscu co nurkowałeś ale faktycznie trzeba po prostu trochę szczęścia aby z nimi obcować. Mnie się udało i muszę przyznać, że wrażenie niezapomniane! Pozdrawiam!

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 2009-12-16 15:24:06

na zemstę Faraona najlepsza jest profilaktyka - trzeba unikać soków (dodają wody), owoców ze skórką (myte w wodzie), drinków z lodem (z surowej wody oczywiście). A tak w ogóle to może się kiedys spotkamy pod wodą :-)

beakal dołączył
15.04.2008

beakal 2009-12-15 17:55:23

Ech,nostalgia mnie ogarnęła po przeczytaniu tego arykułu :))) Ja nurkowałamw w maju,w okolicach Hughady :)) było cudnie i gdyby nie, to,że w ostatni dzień 14dniowego pobytu złapałam zemstę faraona i to w dość ciężkiej postaci,to chętnie wróciłabym na nurkowanie jeszcze niejeden raz :(( może to minie :)))

tkos dołączył
29.11.2009

tkos 2009-12-08 00:54:07

cieszę się, że udało mi się choć trochę oddać w słowach atmosferę Marsa Alam

solange03 dołączył
28.11.2009

solange03 2009-12-05 17:25:36

czytajac ten artykuł mozna sie wczuc i "przeniesc" w tak cudowne miejsce, chodz na chwile .

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl