Przewodniki

EGIPT - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaEGIPT
EGIPT


(Arabska Republika Egiptu)

Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;
Język urzędowy: arabski

EGIPT


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE


Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność.
Powyższe nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych lub służbowych oraz osób udających się do Egiptu celem świadczenia pracy. Osoby te muszą uzyskać wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym, gdyż nie mogą uzyskać jej na lotnisku w Egipcie.
W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

PRZEPISY CELNE
Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.

MELDUNEK
Cudzoziemiec nie ma obowiązku zameldowania się,  spoczywa on natomiast na właścicielu obiektu, w którym turysta się zatrzymuje. W hotelach zajmują się tym pracownicy recepcji, którzy dane z paszportu osoby przybyłej do Egiptu przekazują policji. W przypadku prywatnego wynajmu, podpisuje się stosowną umowę o wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, który zgłasza policji zamieszkanie cudzoziemca.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowych są niezwykle wysokie.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Generalnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, jednakże odradza się podróże po Synaju oraz w okolice miasta Suez. Należy pamiętać, iż do pewnych miejsc cudzoziemiec nie zostanie wpuszczony (np. strefy wojskowe, bądź takie, które zostały uznane przez władze miejscowe za niebezpieczne). Zaleca się podróżowanie jedynie w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Unikać należy zwłaszcza wyjazdów na pustynię blisko granicy z Sudanem i Libią.

BEZPIECZEŃSTWO
Egipt jest krajem w miarę bezpiecznym jeśli chodzi o miejscowości turystyczne. Niemniej rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni  znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w tym kraju.  Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost  liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego. Ostatni zamach w Aleksandrii (01.01.2011 r.) pokazuje jednak, iż nawet przy zdecydowanych środkach ostrożności akty terrorystyczne są możliwe. Zaleca się więc zachowanie maksymalnej ostrożności zwłaszcza  podczas indywidualnych podróży po  kraju. Należy ściśle przestrzegać zaleceń władz porządkowych oraz organizatorów wycieczek.

RELIGIA, OBYCZAJE
W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje  życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane,  a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi  - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą  być na zaczepki ludności miejscowej.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

PRZYDATNE INFORMACJE
Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. W lecie temperatura często osiąga 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.
Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie ośmiomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać  trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan, który w 2011 r. przypada na sierpień.
Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest bardzo dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

Zobacz wycieczki do Egiptu


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
ambasador: Piotr Puchta
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
Tel.: +20 2 27355416 Tel.: +20 2 27367456 Tel. dyżurny: +20 2 27359583 Tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.secretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada RP
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83; fax 735-54-27
tlx (91) 21915 PLE UN
e-mail: polinfo@egyptonline.com
http://www.bolanda.org/

Wydział Konsularny
tel.: (0-0202) 735-54-16
fax: (0-0202) 735-27-18
e-mail: polcons@access.com.eg
BRH: tel. (0-0202) 337-96-83, 4, 7; fax (0-0202) 760-93-53
WEH: e-mail: brhkair@egyptonline.com
tel.: (00202) 337-96-83(7,9)
(00202) 337-96-84
fax: (00202) 760-93-53


Konsulat RP w Aleksandrii
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. 03- 48-30-407; fax 03- 48-29-517
tlx 54351 AEB-UN


Konsulat RP w Port Said
23 July/ Abu El Feda Str.
tel. 2066-32-48-79, 32-27-49; fax 32-49-93

EGIPT - galerie i zdjęcia z podróży

EGIPT / Synaj / Sharm el Sheikh / Perła w nocyEGIPT / Marsa Alam / morze czerwone oczywiscie / ciekawska to była bestia ;)EGIPT / Morze Czerwone / Hurghada / Egipt z góry - wakacjeEGIPT / - / Hurghada / Morze czerwoneEGIPT / - / okolice Asuanu / NilEGIPT / Sharm / Sharm / ....EGIPT / Półwysep Synaj / Góra Mojżesza / Góra Mojżesza - wschód słońcaEGIPT / Muhafaza Asuan / Edfu, Świątynia Chorusa / KlaustrofobomEGIPT / Asuan / Ponad Nilem / Energia AsuanuEGIPT / - / Edfu / TRON...EGIPT / Sharm El Sheikh / Przed MArketem / Wcinając Pepsi:)EGIPT / - / Hurghada / KalmarEGIPT / - / Hurghada / mięskoEGIPT / Sharm / Morze Czerwone / Blue w Morzu Red:)EGIPT / - / Egipt / Zachód słońca nad NilemEGIPT / Półwysep Synaj / Półwysep Synaj / Komercja pod Górą Mojżesza...EGIPT / Edfu / Nad Nilem / PrzystańEGIPT / Plw. Synaj / Taba  / slonce nie zachodz!EGIPT / Giza / Giza / Egipt, Giza, PiramidyEGIPT / Luksor / Dolina Królów / moda i styl ... :)

EGIPT - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Egipt, wrzesień 2018 EGIPT 929 28-11-18
karta vodafone EGIPT 126 28-11-18
Hotel Mercure Hurghada - ITAKA ZMIENIA OPIS OFERTY PO ZAKUPIE EGIPT 545 19-07-18
NURKOWANIE W EGIPCIE EGIPT 6947 29-05-18
Jaki hotel w Hurghadzie dla dzieci +centrum nurkowe? EGIPT 3665 27-02-18
Egipt na własną rękę (2017 r.) EGIPT 1617 22-02-18
Poszukuję kompana/kompanki do Marsa Alam Egipt EGIPT 1174 20-05-17
Wynajem mieszkania Hurghada EGIPT 1244 23-04-17
super wycieczki z Sharm El Sheikh!!! EGIPT 7953 11-03-17
Hurgada EGIPT 1746 10-03-17
poszukuje dobrej duszy w Egipcie! EGIPT 1045 25-11-16
Aleksandria,Kair,Luxor przełom grudnia-stycznia EGIPT 1038 18-10-16
Bezpieczeństwo EGIPT 1826 28-07-16
Rejs po Nilu -Luksor-Assuan EGIPT 1822 17-05-16
egipt EGIPT 3627 03-07-15
Giza i Kair - czy bezpiecznie? EGIPT 3507 16-12-14
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu rośliny EGIPT 2097 05-09-14
rafy w Marsa el Alam, zatoka Abu Dabbab, Hilton Nubian czy Sol Y Mar el Malikia? EGIPT 3155 06-08-14
Hotel Dla Wymagającej - Hurghada EGIPT 5510 31-07-14
Blog o życiu w Egipcie- zapraszam do zadawania pytań. EGIPT 4020 17-07-14
Egipt luty/marzec EGIPT 2625 07-02-14
SHARM EL SHEIKH EGIPT 2700 02-12-13
Gdzie tanie funty egipskie we Wrocławiu? EGIPT 2420 29-11-13
Marsa Alam_rafa EGIPT 2815 17-11-13
Wycieczka sylwestrowa? EGIPT 2041 27-10-13
Nasza wina EGIPT 3266 20-08-13
Eakacje Egipt EGIPT 2363 12-07-13
Egipt zimą_plaża i snoorkeling EGIPT 2991 29-06-13
25 czerwaca 2013 wylot do SharmEl Sheikh EGIPT 2049 11-06-13
Przewodnik Egipski EGIPT 2391 18-02-13

EGIPT - artykuły i relacje z podróży

EGIPT /  Egipt / Kair / Kair marszuta
2018-10-17
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 483
liczba komentarzy: 0

Kair Siwa i Piramidy POST SCRIPTUM

Uzupełnienie relacji o Park Al Azhar i kolejną wycieczkę po mieście umarłych, które powoli staje się moim kairskim "zahirem".

Czytaj więcej

EGIPT /  Egipt / Kair / Kair Siwa Giza
2018-10-11
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 858
liczba komentarzy: 1

Kair Siwa i Piramidy cz 14 ostatnia

chyba najdłuższy odcinek. Mam nadzieję, ze kilka osób dobrnie do końca... Tym razem Mokattam i Heliopolis z polską perełką... Dużo informacji o Koptach.

Czytaj więcej

EGIPT /  Egipt / Kair / Kair marszuta
2018-10-04
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 473
liczba komentarzy: 0

Kair Siwa i Piramidy cz 13

Zwiedzanie dwóch piramid (jedna wewnątrz) i wizyta w mieszkaniu polskich( i nie tylko) archeologów. Na koniec przygoda w metrze... Link do zdjęć w podsumowaniu

Czytaj więcej

EGIPT /  Egipt / Kair / Kair marszuta
2018-09-25
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 535
liczba komentarzy: 0

Kair Siwa i Piramidy cz 12

podbudowany liczbą ponad 500 odsłon poprzedniego odcinka piszę dalej. Niestety będzie mniej fotek... Tym bardziej, że po głowie mi chodzi kolejny wyjazd. Jeśli wszystko dobrze pójdzie na początku listopada. Tym razem Sakkara Link do zdjęć w podsumowaniu

Czytaj więcej

EGIPT /  Egipt / Kair / Kair Siwa Giza  s
2018-09-19
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy
liczba odwiedzin: 728
liczba komentarzy: 0

Kair Siwa i Piramidy cz 11

po dłuższej przerwie postaram się dokończyć moje wspominki bo w głowie się rodzi kolejny plan wyjazdu. Tym razem: Przejażdżka metrem i spotkanie ze znajomymi w Giza

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

jezeli chodzi o sprawy formalne to moze 10-20% z powyzszego tekstu to prawda :)

2014-11-04 15:38:03 mariusz4321

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-20
W magicznym domu na Sumatrze

Dziwne buczenie niczym spięcie w przewododach elektrycznych, dudnienie na dachu, jakby stado bawołów przebiegało, wedrujacy po podłodze dywanik, kaleki gecko szczekajacy juz barytonem, świecące w nocy zielone oczy w łazience - tak jest w moim magicznym domu, wszystko się zdarzyć może...

10-16
Kair Siwa i Piramidy cz 14 ostatnia

chyba najdłuższy odcinek. Mam nadzieję, ze kilka osób dobrnie do końca... Tym razem Mokattam i Heliopolis z polską perełką... Dużo informacji o Koptach.

10-14
Na krótko w Holandii...
10-12
Mołdawia i delta Dunaju...
10-10
W krainie prawdziwego Ceausescu i...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl