Przewodniki

EGIPT - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaEGIPT
EGIPT


(Arabska Republika Egiptu)

Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;
Język urzędowy: arabski

EGIPT


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE


Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność.
Powyższe nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych lub służbowych oraz osób udających się do Egiptu celem świadczenia pracy. Osoby te muszą uzyskać wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym, gdyż nie mogą uzyskać jej na lotnisku w Egipcie.
W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

PRZEPISY CELNE
Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.

MELDUNEK
Cudzoziemiec nie ma obowiązku zameldowania się,  spoczywa on natomiast na właścicielu obiektu, w którym turysta się zatrzymuje. W hotelach zajmują się tym pracownicy recepcji, którzy dane z paszportu osoby przybyłej do Egiptu przekazują policji. W przypadku prywatnego wynajmu, podpisuje się stosowną umowę o wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, który zgłasza policji zamieszkanie cudzoziemca.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowych są niezwykle wysokie.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Generalnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, jednakże odradza się podróże po Synaju oraz w okolice miasta Suez. Należy pamiętać, iż do pewnych miejsc cudzoziemiec nie zostanie wpuszczony (np. strefy wojskowe, bądź takie, które zostały uznane przez władze miejscowe za niebezpieczne). Zaleca się podróżowanie jedynie w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Unikać należy zwłaszcza wyjazdów na pustynię blisko granicy z Sudanem i Libią.

BEZPIECZEŃSTWO
Egipt jest krajem w miarę bezpiecznym jeśli chodzi o miejscowości turystyczne. Niemniej rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni  znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w tym kraju.  Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost  liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego. Ostatni zamach w Aleksandrii (01.01.2011 r.) pokazuje jednak, iż nawet przy zdecydowanych środkach ostrożności akty terrorystyczne są możliwe. Zaleca się więc zachowanie maksymalnej ostrożności zwłaszcza  podczas indywidualnych podróży po  kraju. Należy ściśle przestrzegać zaleceń władz porządkowych oraz organizatorów wycieczek.

RELIGIA, OBYCZAJE
W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje  życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane,  a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi  - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą  być na zaczepki ludności miejscowej.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

PRZYDATNE INFORMACJE
Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. W lecie temperatura często osiąga 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.
Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie ośmiomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać  trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan, który w 2011 r. przypada na sierpień.
Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest bardzo dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

Zobacz wycieczki do Egiptu


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
ambasador: Piotr Puchta
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
Tel.: +20 2 27355416 Tel.: +20 2 27367456 Tel. dyżurny: +20 2 27359583 Tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.secretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada RP
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83; fax 735-54-27
tlx (91) 21915 PLE UN
e-mail: polinfo@egyptonline.com
http://www.bolanda.org/

Wydział Konsularny
tel.: (0-0202) 735-54-16
fax: (0-0202) 735-27-18
e-mail: polcons@access.com.eg
BRH: tel. (0-0202) 337-96-83, 4, 7; fax (0-0202) 760-93-53
WEH: e-mail: brhkair@egyptonline.com
tel.: (00202) 337-96-83(7,9)
(00202) 337-96-84
fax: (00202) 760-93-53


Konsulat RP w Aleksandrii
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. 03- 48-30-407; fax 03- 48-29-517
tlx 54351 AEB-UN


Konsulat RP w Port Said
23 July/ Abu El Feda Str.
tel. 2066-32-48-79, 32-27-49; fax 32-49-93

EGIPT - galerie i zdjęcia z podróży

EGIPT / Sahara/Pustynia Zachodnia / Dolina Waleni- Wadi El Hitan / KonkursEGIPT / Asuan / Wioska nubijska / NubijkaEGIPT / - / Luxor / W świątyni HatszepsutEGIPT / Środkowy Egipt / Luksor / Świątynia w LuksorzeEGIPT / Hurgada / Pustynia / Korale kluczyEGIPT / Marsa Alam / Abu Dabab / DiugońEGIPT / - / Dolina Nlu / Meczet na prowincjiEGIPT / - / Pustynia wschodnia / BeduinkiEGIPT / półwysep Synaj / Nuwejba /   kurort w piaskuEGIPT / - / Kair / TowerEGIPT / Synaj / Sharm el Sheikh / Morze CzerwoneEGIPT / - / Hurghada / Hurghada za dniaEGIPT / Półwysep Synaj / Rezerwat Św. Katarzyny / KonkursEGIPT / Marsa el Alam / Abu Dabbab / GarbikiEGIPT / - / okolice oazy Siwa / Wielkie Morze PiaskuEGIPT / Dahab / pod górę / wWdrodze na szczytEGIPT / Półwysep Synaj / Pustynia w drodze do Klasztoru św. Katarzyny / Kamienna EGIPT / Kair /   / WielbłądzikEGIPT / Hurghada / okolice Hurghady / rybki...EGIPT / Luxor / Luxor / Muzeum w Luxorze

EGIPT - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Pytanie EGIPT 452 09-01-19
Egipt na własną rękę - bezpieczeństwo: aktualna sytuacja EGIPT 563 20-12-18
#ferie #Egipt EGIPT 326 17-12-18
Egipt, wrzesień 2018 EGIPT 1329 28-11-18
karta vodafone EGIPT 443 28-11-18
Hotel Mercure Hurghada - ITAKA ZMIENIA OPIS OFERTY PO ZAKUPIE EGIPT 823 19-07-18
NURKOWANIE W EGIPCIE EGIPT 7365 29-05-18
Jaki hotel w Hurghadzie dla dzieci +centrum nurkowe? EGIPT 3891 27-02-18
Egipt na własną rękę (2017 r.) EGIPT 1872 22-02-18
Poszukuję kompana/kompanki do Marsa Alam Egipt EGIPT 1381 20-05-17
Wynajem mieszkania Hurghada EGIPT 1439 23-04-17
super wycieczki z Sharm El Sheikh!!! EGIPT 8313 11-03-17
Hurgada EGIPT 2062 10-03-17
poszukuje dobrej duszy w Egipcie! EGIPT 1238 25-11-16
Aleksandria,Kair,Luxor przełom grudnia-stycznia EGIPT 1216 18-10-16
Bezpieczeństwo EGIPT 2031 28-07-16
Rejs po Nilu -Luksor-Assuan EGIPT 2094 17-05-16
egipt EGIPT 3854 03-07-15
Giza i Kair - czy bezpiecznie? EGIPT 3790 16-12-14
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu rośliny EGIPT 2265 05-09-14
rafy w Marsa el Alam, zatoka Abu Dabbab, Hilton Nubian czy Sol Y Mar el Malikia? EGIPT 3447 06-08-14
Hotel Dla Wymagającej - Hurghada EGIPT 5866 31-07-14
Blog o życiu w Egipcie- zapraszam do zadawania pytań. EGIPT 4339 17-07-14
Egipt luty/marzec EGIPT 2826 07-02-14
SHARM EL SHEIKH EGIPT 2904 02-12-13
Gdzie tanie funty egipskie we Wrocławiu? EGIPT 2630 29-11-13
Marsa Alam_rafa EGIPT 3020 17-11-13
Wycieczka sylwestrowa? EGIPT 2205 27-10-13
Nasza wina EGIPT 3541 20-08-13
Eakacje Egipt EGIPT 2525 12-07-13

EGIPT - artykuły i relacje z podróży

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab Aswan
2019-02-20
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 336
liczba komentarzy: 0

Babilon

Jedno z bardziej obleganych miejsc w Kairze. Zapewne za sprawą groty świętej rodziny. Na mojej prywatnej liście nieco dalej. Za to muzeum koptyjskie to dla mnie super pozytywne zaskoczenie.

Czytaj więcej

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab Aswan
2019-02-09
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 299
liczba komentarzy: 2

Kebda Camel marzenia się spełniają

Tym razem kulinarny motyw przewodni. Mam dosyć specyficzne preferencje kulinarne i ogromną ciekawość w tym zakresie. Nie mam najmniejszych oporów w próbowaniu przeróżnego lokalnego jedzenia, jadania w lokalnych jadłodajniach, czy na podłodze z miejscowymi. Z tego powodu jeszcze nie miałem jakichkolwiek kłopotów żołądkowych.

Czytaj więcej

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab Aswan
2019-02-06
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 519
liczba komentarzy: 2

Historia kilku fotografii

Pomysł, który zrodził sie spontanicznie w czasie popijania herbaty i robienia zdjęć na Mokattamie. Prosta recepta jak niewielkim nakładem sił i środków mozna sprawić biednym ludziom sporą radość. My już przestaliśmy dostrzegać magię zdjęcia, a dla wielu z nich to duża sprawa. Zresztą chodzi mi po głowie zorganizowanie poważniejszej akcji pomocy dzieciakom z Mokattamu.

Czytaj więcej

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab Aswan
2019-01-11
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 377
liczba komentarzy: 1

Urodziny Proroka Kair i Aswan

Ten odcinek planowałem zamieścić przed świętami Bożego Narodzenia. Miało to być takie nawiązanie do świętowania związanego z urodzinami w katolicyźmie i islamie. Niestety awaria mojej przenośnej pamięci pokrzyżowała te plany. Mimo to zapraszam do lektury.

Czytaj więcej

EGIPT /   Afryka / Kair / Kaid dahab Aswan
2018-12-15
dariusznow

kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 691
liczba komentarzy: 0

Kair Dahab Aswan

Zaczynam nietypowo, od niesamowitego spotkania z polskimi archeologami w Kairze. Fantastyczni ludzie,. Niezapomniane chwile i sporo nowych wiadomości na temat tego, co sie będzie działo na wykopaliskach. Rusza ponownie skalny projekt.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

jezeli chodzi o sprawy formalne to moze 10-20% z powyzszego tekstu to prawda :)

2014-11-04 15:38:03 mariusz4321

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-10
Bezpieczeństwo w Maroko

Czy Maroko to bezpieczny kraj? Czy jest się tam czego obawiać? O czym należy pamiętać, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w Maroko? Czy w samym Marrakeszu jest bezpiecznie?

03-05
5 powodów dlaczego warto odwiedzić Korsykę

Na początku 2018 roku postanowiliśmy przeprowadzić się na kilka miesięcy na Korsykę, w okolice miasta Ajaccio – stolicy wyspy. Ta francuska wyspa określana jest często jako Ile de Baute czyli Wyspa Piękna i zdecydowanie zasługuje na swoje miano. Szybko też zrozumieliśmy dlaczego! (...)

02-25
Trochę lata w środku zimy...
02-20
Kambodża...
02-15
Jak zostać wydalonym z Turcji prz...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl