Przewodniki
EGIPT - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Afryka
Afryka
EGIPT
(Arabska Republika Egiptu)
Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;
Język urzędowy: arabski
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność.
Powyższe nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych lub służbowych oraz osób udających się do Egiptu celem świadczenia pracy. Osoby te muszą uzyskać wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym, gdyż nie mogą uzyskać jej na lotnisku w Egipcie.
W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.
PRZEPISY CELNE
Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej - pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.
PRZEPISY PRAWNE
Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.
MELDUNEK
Cudzoziemiec nie ma obowiązku zameldowania się, spoczywa on natomiast na właścicielu obiektu, w którym turysta się zatrzymuje. W hotelach zajmują się tym pracownicy recepcji, którzy dane z paszportu osoby przybyłej do Egiptu przekazują policji. W przypadku prywatnego wynajmu, podpisuje się stosowną umowę o wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, który zgłasza policji zamieszkanie cudzoziemca.
UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt zalicza się do państw, których statystki wypadków w ruchu drogowych są niezwykle wysokie.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Generalnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, jednakże odradza się podróże po Synaju oraz w okolice miasta Suez. Należy pamiętać, iż do pewnych miejsc cudzoziemiec nie zostanie wpuszczony (np. strefy wojskowe, bądź takie, które zostały uznane przez władze miejscowe za niebezpieczne). Zaleca się podróżowanie jedynie w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Unikać należy zwłaszcza wyjazdów na pustynię blisko granicy z Sudanem i Libią.
BEZPIECZEŃSTWO
Egipt jest krajem w miarę bezpiecznym jeśli chodzi o miejscowości turystyczne. Niemniej rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w tym kraju. Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego. Ostatni zamach w Aleksandrii (01.01.2011 r.) pokazuje jednak, iż nawet przy zdecydowanych środkach ostrożności akty terrorystyczne są możliwe. Zaleca się więc zachowanie maksymalnej ostrożności zwłaszcza podczas indywidualnych podróży po kraju. Należy ściśle przestrzegać zaleceń władz porządkowych oraz organizatorów wycieczek.
RELIGIA, OBYCZAJE
W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.
PRZYDATNE INFORMACJE
Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. W lecie temperatura często osiąga 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.
Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie ośmiomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan, który w 2011 r. przypada na sierpień.
Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest bardzo dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.
Zobacz wycieczki do Egiptu
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
ambasador: Piotr Puchta
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
Tel.: +20 2 27355416 Tel.: +20 2 27367456 Tel. dyżurny: +20 2 27359583 Tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.secretariat@msz.gov.pl
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
Ambasada RP
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83; fax 735-54-27
tlx (91) 21915 PLE UN
e-mail: polinfo@egyptonline.com
http://www.bolanda.org/
Wydział Konsularny
tel.: (0-0202) 735-54-16
fax: (0-0202) 735-27-18
e-mail: polcons@access.com.eg
BRH: tel. (0-0202) 337-96-83, 4, 7; fax (0-0202) 760-93-53
WEH: e-mail: brhkair@egyptonline.com
tel.: (00202) 337-96-83(7,9)
(00202) 337-96-84
fax: (00202) 760-93-53
Konsulat RP w Aleksandrii
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. 03- 48-30-407; fax 03- 48-29-517
tlx 54351 AEB-UN
Konsulat RP w Port Said
23 July/ Abu El Feda Str.
tel. 2066-32-48-79, 32-27-49; fax 32-49-93
EGIPT - forum, opinie, porady i informacje
EGIPT - artykuły i relacje z podróży
kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 577
liczba komentarzy: 3
Nurkowanie w Hurghadzie 2023
Po kilku latach wracam do opisywania swoich wrażeń z wyjazdów. Może nurkowanie nie wszystkich będzie dogłębnie interesować, ale warto poczytać, nawet nie będąc nurkiem. Trochę też informacji na temat życia hotelowego i nie tylko
kraje: EGIPT, BUłGARIA, WłOCHY, SZWAJCARIA, POLSKA, TURCJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3836
liczba komentarzy: 11
195 dni podróży w czasach zarazy
Rok 2020 był najlepszym rokiem w moim życiu. W 195 dni odwiedziłem 7 krajów i przemierzyłem ponad 33 tysiące kilometrów. Przeżyłem setki przygód. Zapraszam na relację.
kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2127
liczba komentarzy: 0
Babilon
Jedno z bardziej obleganych miejsc w Kairze. Zapewne za sprawą groty świętej rodziny. Na mojej prywatnej liście nieco dalej. Za to muzeum koptyjskie to dla mnie super pozytywne zaskoczenie.
kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2630
liczba komentarzy: 2
Kebda Camel marzenia się spełniają
Tym razem kulinarny motyw przewodni. Mam dosyć specyficzne preferencje kulinarne i ogromną ciekawość w tym zakresie. Nie mam najmniejszych oporów w próbowaniu przeróżnego lokalnego jedzenia, jadania w lokalnych jadłodajniach, czy na podłodze z miejscowymi. Z tego powodu jeszcze nie miałem jakichkolwiek kłopotów żołądkowych.
kraje: EGIPT
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2041
liczba komentarzy: 2
Historia kilku fotografii
Pomysł, który zrodził sie spontanicznie w czasie popijania herbaty i robienia zdjęć na Mokattamie. Prosta recepta jak niewielkim nakładem sił i środków mozna sprawić biednym ludziom sporą radość. My już przestaliśmy dostrzegać magię zdjęcia, a dla wielu z nich to duża sprawa. Zresztą chodzi mi po głowie zorganizowanie poważniejszej akcji pomocy dzieciakom z Mokattamu.
EGIPT - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
jezeli chodzi o sprawy formalne to moze 10-20% z powyzszego tekstu to prawda :)
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.