/ / TURCJA > Turcja samochodem > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne


Turcja samochodem

kategoria podróże po świecie

kraj Turcja

colcolcol dołączył
20.05.2007

colcolcol 09:03 | 15.09.2008

Witam, tydzien temu wróciłem z Turcji. Całość kosztowała 3,3 tyś na cztery osby, trwało to 12 dni, byliśmy samochodem, jechalismy przez słowację, węgry, rumunię, serbię, bułgarię, grecję, powrotna wzdłuż morza czarnego.
Zwiedziliśmy i zobaczyliśmy wszystko to co było zaplanowane: kapodocję, pamukale, troja, efez, południe i zachodnie wybrzeże turcji, plaże morza czarnego. Nie udało nam sie zobaczyć istambułu w dzień z braku czasu, udało się nocą i po mierzchu (szczególnie w czasie ramadanu) - ma szczególny urok.
Droga bardzo męcząca, drogi w rumunii to porażka z Timisoara do Dobrena to wiejska droga w czasie remontu: jezeli mozecie omijajcie, serbia i bułgaria OK, autostrada w rumuni w okolicach bukaresztu OK, drogi w turcji szerokie, robione wg przepisu: skalne podłoze , drobny tłuczeń i wylewana na to smoła, autostrady płatne, bardzo dobrej jakości.
O ile turcja po tej wycieczce jawi mi sie jako turystyczna potęga ze świetną infrastrukturą nie ustępujaca miejscami hiszpanii a grecję zostawiająca daleko z tyłu o tyle morze czarne tak eksploatowane przez polskie biura podrózy to porażka! zapyziałe miasteczka, brudne drogi, marazm jak w latach 70-tych za gierka w polsce, m. czarne dośc czyste, miejscami zadbane plaże, bezpiecznie.
Przejście między grecją a turcją szybkie i bez zbędnych formularzy ale za to wjazd do bułgari (od strony serbi i turcji) to wycieczka w kosmos: dostajecie pen driva (chip) i wędrujecie z nim od okienka do okienka, opłata dezynfekcyjna (!!!!!!!!!!!!) przejazd przez błoto (!) 3 euro, winietka na miesiąc 13 euro,
Przewodnik turcji:będący w zakładce globtrotera ma komletnie nieaktualne ceny! http://www.globtroter.pl/turcja/index.html
wejście do efezu i pamukale to 40 zł na głowę troja 30 zł, płatne parkingi około 10 zł, camping w goreme to 100 zł za cztery osoby + namiot + auto, najtańszy w był kusadasi (ok. izmir) 40 za ww komlet, ceny owoców jak w polsce albo drożej, chleb około 2 zł, napoje (nektary) około 4 zł za litr, woda dobrej jakości bez potrzeby kupowania butelkowej, nikt z nas sie nie zatruł, nie było zemsty faraona.
Reasumując: najnudniejsza i najbardziej wyczerpująca z naszych rodzinnych podróży, była to biała plama na mapie europy i stąd dążenie do zobaczenia.
Praktycznie zero egzotyki (oprócz nawoływania do modlitwy błękitnego meczetu w stambule i posiłku po zmierzchu na trawnikach), piękna muzyka w której zakochalismy się wszyscy (http://pl.youtube.com/watch?v=T23xRy0ILT4) taki przykładzik, przyjaźni ludzie, dobrzy kierowcy (wbrew opiniom forumowym wolę jeździć po istambule niż po warszafce)
Ceny paliw: diesel około 5,8 zł, benzyna: 6,3 zł gaz: (dostępny wszędzie) 3,5 - 4 zł.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl