Forum dyskusyjne

Gdzie można autem bez 4x4

kategoria podróże po świecie

E_W_A dołączył
26.08.2017

E_W_A 22:13 | 26.08.2017

Hej,
Chciałabym się dowiedzieć, jak to jest z dostępnością dróg żwirowych dla aut klasy ekonomicznej.
Czy jeżeli przy drodze nie stoi znak wskazujący, że jest dostępna tylko dla aut 4x4, to znaczy że można jechać czymkolwiek? Czy też wypożyczalnie nakładają jakieś dodatkowe ograniczenia dla małych osobówek, tak że w ogóle w żadną drogę żwirową nie można wjechać, bez względu na to czy jest przy niej jakiś formalny znak zakazu, czy też nie?

pietur dołączył
26.08.2017

pietur 00:04 | 27.08.2017

Zwykłym autem nie można jeździć po drogach oznaczonych jako F i powinien tam stać znak, który sugeruje podróżowanie samochodem z terenowym. Wypożyczalnie zakazują jazdy po tych drogach pod groźbą kary finansowej.
Jeśli potrzebujesz auta, to zapraszam na stronę kamperemprzezislandie.pl

Piotr

manni dołączył
24.06.2011

manni 10:34 | 27.08.2017

Określenie 4x4 kiedyś oznaczało samochód terenowy ale obecnie większość samochodów osobowych oferowanych jest w wersji 4x4 więc to określenie może być mylące. Do jazdy po drodze szutrowej wystarczy napęd na jedną oś. Nie ma żadnych prawnych ograniczeń gdzie możesz pojechać swoim prywatnym samochodem są jedynie ograniczenia zdroworozsądkowe. Z definicji samochód osobowy przeznaczony jest na asfalt a na drodze szutrowej następuje znacząco szybsza dekapitalizacja pojazdu dlatego wypożyczalnie się na to nie zgadzają. Wynajęcie samochodu terenowego jest znacząco droższe bo zarówno jego zakup jest droższy jak i żywotność w terenie jest krótsza. W osobówce są lekkie (czytaj cienkie) opony podatne na przebicie przez ostre kamienie, szyby są nisko i łatwo o ich rozbicie a lakier nisko zawieszonej osobówki narażony na zniszczenie. Na szczęście zdecydowana większość atrakcji turystycznych dostępna jest z dróg asfaltowych również na północy.
Nie ma sensu wynajmować na cały pobyt drogiej terenówki. Można wziąć na objazd Islandii osobówkę a na np. dwa dni w interiorze terenówkę. Wszystko zależy od tego co i gdzie chcesz zobaczyć.
Pojazdy oferowane przez pietura też są opcją do przemyśleń. Są kompromisem między drogą terenówką a ograniczoną osobówką. Pytanie jak planujesz noclegi. Komfort w minikamperach nie jest wysoki ale to już kwestia preferencji.

E_W_A dołączył
26.08.2017

E_W_A 20:03 | 27.08.2017

Dziękuję za odpowiedzi.
Ja już zasadniczo wszystko mam zaplanowane, mam zarezerwowane auto (najmniejsze możliwe, Toyota Aygo albo coś tego pokroju) i noclegi i z grubsza trasę.
To o drogach F wiem i w żaden interior nie zamierzam się zapuszczać:) Ale zastanawiałam się bardziej nad tym, czy na przykład jak odbiję kawałek od szosy okólnej, to czy nie natknę się nagle na drogę szutrową, którą okaże się że jechać nie mogę.
Myślę np. o trasie wokół Myvatn albo żeby dojechać pod Kraflę, potem tam w rejonie Hvitserkur i Hvammastangi, i jeszcze na tym kawałku od szosy 1 w stronę Stykkisholmur (np. taka trasa nr 586).
Czy konkretnie te rewiry dla konkretnie takiej kategorii aut z wypożyczalni byłyby dostępne?

Robin z Nott. dołączył
17.04.2016

Robin z Nott. 15:07 | 28.08.2017

Interior to jest wszystko w srodku poza obwodnicą -czyli wszystko co najciekawsze i najładniejsze, tez zastanawiam sie nad drogami F czy dostep tylko dla terenówek czy sugerowany napęd terenowy bo drogi szutrowe te co widziałem na google view, zdjęciach itd sa jak najbardziej dostepne dla osobówek i jesli niema jakiejś rzeki w poprzek to da sie przejechać....Oczywiście wypozyczalnie zabraniają jazdy poza obwodnicą zwykłymi samochodami, kazdy wóz ma GPS i kary od 1000euro wzwyż....Co do jazdy typowymi terenówkami to TYLKO I WYŁĄCZNIE po oznaczonych drogach, tam jest zakaz zjeżdżania z dróg żadnego offroadu--kary są ogromne--od 1000 euro do 20 000euro, akurat o tym pisałem z policjantami i strażnkami islandzkimi....Najlepiej jechać swoim prywatnym wozem--wbrew pozorom wyjdzie taniej, chyba ze na krótko do 5 dni to po równo ale 8dni+ wychodzi taniej swoim...Kto jeździł po drogich i zimnych rejonach wie to dobrze...

adam_es dołączył
02.09.2017

adam_es 17:31 | 02.09.2017

Wokół Myvatn masz drogę asfaltową dobrej jakości. Pod Kraflę prowadzi również piękna asfaltowa droga. Natomiast droga do Hvitserkur jest parszywa. Żwirowa, wyboista ze stromymi podjazdami. Do Stykkisholmur lepiej nie jechać drogą 586. Ale żwirówki i tak nie unikniesz bo droga nr 54 na bardzo długim odcinku jest kiepska. Jeśli chcesz tylko po asfalcie to trzeba dojechać aż do Borgarnes i potem na północ.

E_W_A dołączył
26.08.2017

E_W_A 12:45 | 05.09.2017

Dziekuje bardzo za odpowiedz, wreszcie jakis konkret.
A czy orientuje sie Pan jak to wyglada z punktu widzenia wypozyczalni aut, czy wedlug ich regulaminu w ogole dozwolona jest jazda taka trasa jak ta 54? Zaznaczam, ze biore najmniejsze dostepne autko, o niskim zawieszeniu, i na pewno nie bedzie to nic o czterokolowym napedzie. Natomiast zarezerwowalam nocleg w Grundafjordur, bo bym chciala Kirkjufell zobaczyc i teraz sie zastanawiam, czy moze sie okazac, ze w ogole nie bede miala mozliwosci tam dojechac? I jeszcze chcialam przez ten park narodowy Snaefellsjoekull przejechac, bo tam tez jakas drozka prowadzi, to moze mi Pan cos napisac jak to tam wyglada?
I jezeli droga do Hvitserkur parszywa, to moze ta przez Hvammstangi lepsza? A jak nie, to gdzie jeszcze mozna foczki poogladac? :)

adam_es dołączył
02.09.2017

adam_es 17:06 | 05.09.2017

Oczywiście że dozwolona. To normalna droga. Tylko trzeba zwolnić ze względu na żwir. Nawet jeśli nie ma znaków ograniczających prędkość to dopuszczalna prędkość na drogach żwirowych jest ustawowo mniejsza.
Przez Hvammstangi nie jechałem. A do Hvitserkur dotrzesz. Tylko musisz jechać wolniej i uważać na dziury.
W parku Snaefellsjoekull wszystkie drogi są asfaltowe i piękne :-) No może tylko jakieś zjazdy z dróg są gruntowe. Ale śmiało do pokonania najmniejszym i najsłabszym samochodzikiem.
Jak już tam będziesz nie bój się wjechać w gruntową drogę pól lawy Berserkjahraun. Widoczki palce lizać a droga zadziwiająco równa.

A w Grundafjordur spałem trzy dni w tym roku :-) Z okna miałem widok na Kirkjufell.
Jak chcesz to zajrzyj na moją stronę: sites.google.com/site/mojaislandia2016/2017 
I zobacz sobie mapę ciekawych miejsc. Może Ci się przyda.

E_W_A dołączył
26.08.2017

E_W_A 23:32 | 05.09.2017

O limitach prędkości to już wiem. Plan zwiedzania mam z grubsza dopracowany i jak zwykle moja doba wycieczkowa powinna trwać 40 godzin żebym z tym wszystkim zdążyła, ale na Twoją stronę spojrzę i może coś jeszcze do swojego planu dorzucę:)
Wielki dzięki za konkretne praktyczne info.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl