Forum dyskusyjne


Polskimi śladami po Białorusi

kategoria podróże po świecie

[fb] Michał Dziarmaga dołączył
12.05.2018

[fb] Michał Dziarmaga 13:07 | 06.01.2021

Szanowni Państwo,
Postanowiłem uporządkować moje rozproszone posty w jednym wątku i przy okazji uzupełnić je o nowe informacje. Wierzę, że okażą się przydatne. Szczęśliwych podróży życzę !

Wyprawa I
Polecam marszrutę z 5-dniowej, bezwizowej wycieczki lotniczej z lotniska w Mińsku, wypożyczonym stąd autem, z przewodnikiem "Polskie ślady na Białorusi" Ozip-Pokrywków i "Drogą do Ostrej Bramy" Jana Erdmana. 1) Mińsk lotnisko i autostradą M6 przez Lidę na nocleg do Berezowki 2) Iwie ( polska msza 9.00), Nowogródek, Świteź, Mir, Zaosie - dom narodzin/muzeum Mickiewicza, Hruszówka-dwór Rejtana, nocleg pod Mirem w krainie żab i z mieszkającą po sąsiedzku szeptuchą :-) 3) Nieśwież, Snów-pałac Rdułtowskich, Słonim, Bohatyrowicze i Miniewicze, nocleg Miniewicze na skarpie nad przełomem Niemna, między grobami Jana i Cecylii oraz Powstańców Styczniowych 4) Grodno, Jewłasze- miejsce śmierci "Ponurego", Wasyliszki, Wawiórka cmentarz- pierwsze miejsce pochówku "Ponurego" i członków jego oddziału, Surkonty (Pielasa) - miejsce śmierci i pochówku Majora Kalenkiewicza "Kotwicza" i członków jego oddziału, Lida- obiad w browarze/restauracji Browar Pupko/Lidzkie, nocleg w pałacu Chreptowiczów nad Niemnem we wsi Szczorsy 5) Folwark Murowanka, dwór Chreptowiczów Lubcz, monastyr Kupisk, przez Mir na lotnisko Mińsk. Białoruś posiada fantastyczną sieć dróg szybkiego ruchu na których prawie nie ma ruchu. Podróżowanie autem bezpieczne, wygodne i szybkie. Białorusini to najżyczliwsi ludzie jakich do tej pory spotkałem. Kraj czysty i bezpieczny. Pensjonaty prześliczne, czyste i wygodne z wszelkimi udogodnieniami takimi jak sauny, pralki. Loty z Polski LOT-em lub BELAVIĄ, auto z SIXT.
Polecam również ten autorski przewodnik po Miejscach Pamięci Narodowej: polesie.org/7590/miejsca-pamieci-narodowej-w-obwodzie-brzeskim-   mapy/


Wyprawa II
Tym razem polecam marszrutę 5-dniowej, bezwizowej wycieczki z lotniska w Mińsku, wypożyczonym stąd autem, z przewodnikiem "Polskie ślady na Białorusi" Ozip-Pokrywków i książką „Wieża Eiffla nad Piną -Kresowe marzenia II RP” Anny Smółki i Agnieszki Rybak.
1) Z lotniska przez Słuck na nocleg w porcie b. Flotylli Pińskiej w Turowie 2) Turów, Dawidogródek, Stolin, Pińsk, cmentarz w Pińsku z grobami Skirmuntów, Zapole-dwór Platerów, Duboja, nocleg w Janowie 3) Janów, Porzecze-grób Romana Skirmunta, Mołodów-kaplica Skirmuntów, grób Aleksandra i Henryka Skirmuntów, Pirkowicze, Zakoziel, Pieski, Hruszowa, Kobryń z fantastyczną ucztą w tawernie portowej „Discovery”, nocleg w powalającej rybaczówce w Zaluzye, 4) Siechanowicze, Brześć, Skoki, Mereczowszczyzna, Różany, Kraski, Podorsk, Wołowysk – polska msza, nocleg Olkhovo 5) Juszkiewicze, Nieśwież, Mir, lotnisko.
Do plecaka proszę dorzucić właśnie wydaną kontynuację kresowej wyprawy Anny Smółki i Agnieszki Rybak "Kresy. Ars moriendi" która to książka zaprowadzi Was m.in. na groby Skirmuntów. Zarys dziejów tej zasłużonej rodziny znajdziecie też w Biuletynie IPN nr 1-2/2019.
Piorunujące wrażenie na czytelniku robi też książka / przewodnik Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazana Granica- Śladami II Rzeczpospolitej"

O historii Białorusi warto też posłuchać:
www.polskieradio.pl/Szukaj?q=historia%20bia%C5%82orusi 
lub
open.spotify.com/episode/2IFQFSPR0BW8cwxzYHrkUt?go=1&utm_sourc  e=embed_v3&si=TnSjsS2nSLKGSiAJMUfvJQ&t=0&nd=1

O polskich dziedzictwie kulturowym pozostawionych na Kresach:
open.spotify.com/episode/2VLVU8njHEvccEkNlS4zIm 

o koncepcji Jagiellońskiej w polityce wschodniej:
open.spotify.com/episode/3syrUiH3hum3oAbIwUh4fD 
Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl