/ / UKRAINA > Tanatoturystyka Czarnobyl - badanie do pracy > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne


Tanatoturystyka Czarnobyl - badanie do pracy

kategoria inne

kraj Ukraina

xdomi dołączył
18.03.2021

xdomi 16:37 | 18.03.2021

Witam, prowadzę badania do mojej pracy licencjackiej. Moim celem jest sprawdzenie atrakcyjności wyjazdów tanatoturystycznych w tym tych do Czarnobyla. Z góry dziękuję za wypełnienie ankiety. Link do kwestionariusza: https://docs.google.com/forms/d/14nR57HuGBPAkAgF_HkxG1CMby1HeslFO93YVk60R_nc/viewform?edit_requested=true


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 19:11 | 18.03.2021

Interesujący temat pracy licencjackiej. Szkoda, że ograniczony w zasadzie do Czarnobyla.

Mankamentem ankiety jest pytanie 2, w którym jest możliwość wskazania tylko jednej odpowiedzi. A przecież tanatoturystyka (dark tourism) kojarzy się często wieloma miejscami. Pewne zdziwienie budzi to, że istotne - jak się wydaje - pytanie 10. "Na ile Pana/Pani zdaniem Czarnobyl jest atrakcyjny dla osób uprawiających tanatoturystykę?" jest jedynym(!) nieobowiązkowym pytaniem.

Co do samej tanatoturystyki, to należy stwierdzić, że jest to bardzo szerokie i niejednoznaczne pojęcie. Większość forumowiczów jest tanatoturystami, jeśli za kryterium uznać odwiedzenie co najmniej kilku miejsc związanych ze śmiercią. Dość podać przykład obozu w Oświęcimiu, narodowych nekropolii, ale także... Koloseum i Warszawy! Tak! dla O'Rourke podróż do Warszawy była "wakacjami w piekle"...

Z tego powodu uważam, że w ankiecie zabrakło pytania o częstość (udział) odwiedzania miejsc związanych ze śmiercią na tle wszystkich wyjazdów oraz czy takie wyjazdy są głównym czy pobocznym celem. Dopiero wtedy można by uznać, czy ankietowany jest tanatoturystą czy nie.

A dalej: warto by było zastanowić się, jak popularne miejsca turystyczne są traktowane: czy w oczach turysty są związane ze śmiercią czy nie: Auschwitz - bez wątpienia, Pola śmierci - bez wątpienia. Ale Pompeje lub Koloseum? Drezno lub Petersburg?

Z ważniejszych miejsc związanych ze śmiercią, które poznałem, wymienię Tuol Sleng Genocide Museum (Phnom Penh), muzułmański cmentarz w Mostarze, Kopuła Bomby Atomowej (Hiroszima), łagier na Sołówkach, Museo de la Inquisición (Lima). I setki cmentarzy...

Na te wszystkie interesujące miejsca patrzę jako na miejsca związane z kulturą i historią, nie koncentruję się na samej śmierci.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl