Przewodniki

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
Stolica administracyjna: Jamusukro
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), 1 XOF = 100 centymów;
Język urzędowy: francuski

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Uwaga: Pomimo zakończenia wojny domowej, jaka wybuchła po wyborach prezydenckich na przełomie roku 2010 i 2011, sytuacja bezpieczeństwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej nadal pozostaje niepewna. Policja i wojsko mają ograniczone możliwości działania i nie odzyskały jeszcze poziomu kontroli sprzed wybuchu konfliktu. Wiele placówek zagranicznych nie wznowiło jeszcze działalności w pełnnym zakresie, w związku z czym mozliwości udzielenia pomocy obywatelom polskim są bardzo ograniczone. W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym wyjazd w ten rejon wnikliwe rozważenie konieczności takiej podróży oraz warunków bezpieczeństwa, w jakich miałaby się odbywać. Gdy wyjazd jest niezbędny, zaleca się uprzedni kontakt z Ambasadą RP w Abudży oraz zachowanie szczególnej ostrożności.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Przed przyjazdem na Wybrzeże Kości Słoniowej konieczne jest uzyskanie wizy pobytowej lub tranzytowej w jednej z ambasad Wybrzeża Kości Słoniowej w Europie (np. w Moskwie, Paryżu, Bonn, Bernie, Kopenhadze, Madrycie, Londynie).  Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Nie wydaje się wiz na granicy. Paszport powinien być ważny dłużej niż wiza. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe (Ambasada Wybrzeża Kości Słoniowej może żądać okazania takiego biletu przed wydaniem wizy) ani określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed wydaniem wizy konsul zwykle żąda przedstawienia dokumentu potwierdzającego cel wizyty, np. zaproszenia.

PRZEPISY CELNE
Przepisy celne są takie jak w krajach europejskich. Franki XOF obowiązują w ośmiu państwach UEMOA - Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i wywóz ich poza te kraje jest oficjalnie zabroniony. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, będących równowartością co najmniej kilkuset euro. Wywóz gotówki w innych walutach powinien być udokumentowany dowodem oficjalnej wymiany w banku, ale nie jest zalecany.

PRZEPISY PRAWNE
Przepisy prawne zbliżone są do prawodawstwa francuskiego.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Przy wjeździe i wyjeździe funkcjonariusze straży granicznej pytają o miejsce pobytu (wystarczy np. nazwa hotelu). Bezwzględnie należy nosić przy sobie dowód tożsamości. Kiedy pobyt przekracza miesiąc, zalecane jest posiadanie półrocznej karty pobytowej lub przedłużonej wizy wydawanej w Ministerstwie Bezpieczeństwa. W przypadku dłuższego pobytu poruszający się samochodem muszą również wymienić międzynarodowe prawo jazdy na miejscowe.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, choć zalecane. Honorowane mogą być polisy uznawane przez duże francuskie firmy ubezpieczeniowe (jeśli polisa jest uznawana we Francji, prawdopodobnie zostanie też uznana na Wybrzeżu Kości Słoniowej). Najpełniejszej informacji powinna udzielić firma ubezpieczeniowa wydająca polisę. W praktyce należy być przygotowanym na opłacenie usługi medycznej i wystąpienie o refundację wydatków po powrocie do Polski.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przy wjeździe należy okazać tzw. żółtą książeczkę z obowiązkowym ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. W przeciwnym razie podróżny poddawany jest na lotnisku szczepieniu przez miejscowe władze sanitarne, które także wystawiają książeczkę - za usługę pobierana jest dość wysoka opłata (z możliwości tej nie należy korzystać, jeśli nie jest to konieczne). Zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Konieczna jest profilaktyka przeciw malarii - zarówno przed wyjazdem, jak i podczas pobytu oraz przez kilka tygodni po powrocie do Polski. Podróżujący powinien znać zasady higieny tropikalnej i umieć strzec się przed licznymi chorobami, jak malaria czy zakażenia pokarmowe.
Prywatna opieka medyczna, zwłaszcza w Abidżanie, jest na dobrym poziomie, dysponuje nowoczesnym sprzętem i materiałami. Apteki są dobrze wyposażone. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 30 EUR, a doba w szpitalu ok. 80 EUR (do tej kwoty należy dodać koszty lekarstw, badań specjalistycznych i ewentualnych zabiegów). Przed przyjęciem do szpitala wpłaca się kaucję, która może wynieść nawet do 1000 EUR. Należy mieć odpowiednio dużo ważnych czeków podróżnych lub - lepiej - kartę VISA czy MasterCard, które są uznawane w prywatnych klinikach. Nie zaleca się korzystania z państwowej służby zdrowia poza sytuacjami wyższej konieczności.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowca samochodu powinien mieć międzynarodowe prawo jazdy i ważne dokumenty: kartę rejestracyjną (carte grise), polisę ubezpieczeniową, dowód opłacenia podatku drogowego (vignette), kartę przeglądu technicznego (SICTA).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Nie jest jednak zalecane podróżowanie autobusami ani taksówkami międzymiastowymi. Przy wjazdach i wyjazdach z większych miast zwykle ustawione są rogatki policyjne. Przejściowo władze mogą wprowadzać częstsze i dokładniejsze kontrole, dokonywane nie tylko przez policję, ale także przez żandarmerię i wojsko. W razie zatrzymania samochodu należy okazać komplet ważnych dokumentów i wykonywać polecenia kontrolujących (np. otworzyć bagażnik). Zatrzymujący są uzbrojeni, nie wolno więc czynić niczego, co mogłoby ich sprowokować do użycia broni. Nagminne jest sugerowanie przez siły porządkowe na rogatkach „opłaty” za przejazd. Podróżowanie nocą między miastami jest bardzo niebezpieczne ze względu na chaotyczny ruch drogowy i wymuszane zatrzymania w celach rabunkowych. W głębi kraju jest znacznie bezpieczniej. Nie są wskazane wyprawy do strefy okupowanej przez byłych rebeliantów (połowa terytorium kraju na północ od pasa między miastem Daloa i stolicą Jamusukro) - aby się tam dostać, trzeba pokonać liczne rogatki (sił rządowych, sił ONZ, sił francuskich, sił byłych rebeliantów).BEZPIECZEŃSTWO
W Abidżanie istnieje zagrożenie przestępczością, nagminne są rabunki. Nie zaleca się przechadzek pieszych po mieście i zapuszczania się w głąb dzielnic biedoty. Choć po godz. 19.00 ustawiane są rogatki policyjne, lepiej nie poruszać się po mieście nocą samochodem. Turyści nie znający miasta i obowiązujących zwyczajów powinni skorzystać z usług miejscowego zaufanego przewodnika. Nie należy nosić biżuterii, drogich zegarków ani rzeczy, które mogą świadczyć o zamożności; trzeba uważać na aparaty fotograficzne, kamery czy telefony. Nie należy wyjmować dużych sum pieniędzy ani nosić portfeli i dokumentów w łatwo dostępnych kieszeniach. Większość rabunków dokonywana jest z użyciem broni palnej. Podróżując samochodem po mieście, należy zamknąć okna i zablokować drzwi. W ciągu dnia można poruszać się miejskimi taksówkami (koloru pomarańczowego). Zaleca się ograniczenie do minimum pobytu w Abidżanie ze względu na zagrożenie napadami rabunkowymi, kradzieżami i oszustwami.

RELIGIA, OBYCZAJE
Obowiązujące normy zachowania zbliżone są do europejskich. Należy jednak szanować zwyczaje ludności miejscowej, w tym muzułmańskiej (np. powitanie, pytanie o zgodę na fotografowanie).

PRZYDATNE INFORMACJE
Z walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które wymieniane są po stałym kursie. Zaleca się dokonywanie wymiany w bankach. W niektórych bankach pobierane są z tego tytułu opłaty (1-2%); o ich wysokość należy pytać przed wymianą. W niektórych hotelach, sklepach i biurach podróży w Abidżanie można płacić kartami VISA i MasterCard. Można również pobrać gotówkę w bankomatach (na razie jest ich niewiele). W Abidżanie jest także biuro American Express, gdzie można w razie potrzeby uzyskać nowe czeki podróżne. Bardzo sprawnie działa system przekazów gotówkowych Western Union.
W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.
Przyjeżdżający na Wybrzeże Kości Słoniowej powinien znać choć trochę język francuski. Język angielski jest nieprzydatny ani w kontaktach z administracją, ani z miejscową ludnością.
Koszty utrzymania w Abidżanie są wysokie.
W miastach jest dość dobra i tania komunikacja taksówkowa.
Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony co najmniej 3 doby przed odlotem.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ - galerie i zdjęcia z podróży

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowo zachodni / San Pédro / PloteczkiWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowy / Abijan / UśmiechniętyWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowo - zachodni / Lobo / My ... kózkiWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowo - zachodni / Tai National Park / Gerezanka rudaWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Afryka / Abijan / Ciekawosc dzieckaWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowo - zachodni / San Pedro / Z szalikiemWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowy / Abidjan / ŁaweczkaWYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ / Południowy / Abijan / W cieniu

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
szukam kompana WYBRZEŻE KOŚCI 735 17-03-19
Zachęcam do odwiedzenia tego wspaniałego zakątka WYBRZEŻE KOŚCI 750 03-09-18
Może ktoś był ostatnio WYBRZEŻE KOŚCI 2993 29-12-13
tintin WYBRZEŻE KOŚCI 2969 30-08-08

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl