Przewodniki

DżIBUTI - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaDżIBUTI
DŻIBUTI
(Republika Dżibuti)
Stolica: Dżibuti
Waluta: frank dżibutyjski (DFR);
Języki urzędowe: francuski, arabski
Inne języki: afar, somalijski

DżIBUTI


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę turystyczną wystawioną na okres 30 dni. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Dżibuti w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji.
Obywatele polscy planujący podróż do Dżibuti z Etiopii mogą również ubiegać się o wizę do Dżibuti w Etiopii. W tym celu konieczne jest przedstawienie w Ambasadzie Dżibuti listu z Ambasady RP w Addis Abebie. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 20 USD.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Restrykcje celne nie różnią się od powszechnie stosowanych.

MELDUNEK
Obowiązek meldunkowy dotyczy cudzoziemców przebywających w Dżibuti ponad 30 dni.

UBEZPIECZENIE
Nie ma przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zaleca się jednak wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków oraz na ewentualność medycznej ewakuacji drogą lotniczą w sytuacjach zagrażających życiu.

CHOROBY, SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Cholera jest dość powszechną chorobą w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody tylko butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem. W Dżibuti dość powszechne są malaria oraz gorączka dengue. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych.
Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach. Przy wjeździe wymagana jest międzynarodowa książeczka szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Zalecane są również szczepienia między innymi przeciwko żółtaczce A i B, tyfusowi, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych. W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna, a na prowincji często nie ma klinik. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 30 USD, za dobę w szpitalu prywatnym trzeba zapłacić ponad 100 USD. Leki często są niedostępne lub bardzo drogie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów. Aby dojechać do celu warto wynająć przewodnika, dostępnego na większości skrzyżowań, co również jest stosowane przez miejscowych taksówkarzy. W północnym dystrykcie Tadjourah, w dystrykcie Obock oraz w na południu w okolicy Ali Sabieh istnieje niebezpieczeństwo natrafienia na miny lądowe. Nie należy podróżować nieutwardzonymi drogami bez wcześniejszego upewnienia się u lokalnych władz czy drogi te są bezpieczne.

BEZPIECZEŃSTWO
Niebezpieczna jest prowincja, regiony skupisk uchodźców. Stolica jest stosunkowo bezpieczna ze względu na dużą bazę wojsk francuskich i jednostek amerykańskich. Kradzieże są zjawiskiem dość powszechnym w Dżibuti, dlatego nie zaleca się spacerowania po mieście po zapadnięciu zmroku. Zdarzają się przypadki napaści na prowincji. Podróżowanie samochodem poza miasta w nocy jest niebezpieczne ze względu na dużą częstotliwość wypadków na drogach powodowanych przez nieoświetlone pojazdy oraz swobodnie spacerujące po drogach zwierzęta.  
Na głównych drogach policja sporadycznie zatrzymuje podróżujących w celu sprawdzenia dokumentów. Należy mieć przy sobie dokumenty tożsamości.
Należy szczególnie unikać regionu przygranicznego z Erytreą. Od kwietnia 2008 r. pomiędzy Dżibuti a Ertytreą toczy się spór o terytoria przygraniczne. Istnieje  niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych z sąsiadującej od południa Somalii.
Odnotowuje się coraz częstsze ataki pirackie na wodach Morza Czerwonego oraz w Zatoce Adeńskiej przez zorganizowane grupy z Somalii.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Kartą kredytową można płacić tylko w niewielu miejscach. W Dżibuti nie ma bankomatów. Należy przywieźć dewizy w gotówce lub międzynarodowo uznane czeki podróżne (travellers-cheques).
W przypadku dolarów amerykańskich (USD), w miejscach wymiany waluty (w tym również w hotelach), akceptowane są tylko banknoty nie starsze niż z 2003 r.
Koszty utrzymania w Dżibuti należą do najwyższych na świecie.
Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór skromny, nieodsłaniający nadmiernie ciała.  
Dniem wolnym od pracy jest piątek.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w Jemenie akredytowany jest również w Djibouti.

Konsulat RP w Dżibuti
Avenue Mahmoud Boreh, Haramons, P.O. Box 25
Djibouti, Republic of Djibouti
tel. (0-0253) 358 565, 358 568; fax 353 545

DżIBUTI - galerie i zdjęcia z podróży

DżIBUTI / Region Dikhil / Jezioro Assal / Błękit Afryki

DżIBUTI - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
porady odnosnie podrozowania po Djibouti, Etiopii DżIBUTI 3853 20-11-11

DżIBUTI - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl