Przewodniki

CZAD - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaCZAD
CZAD
(Republika Czadu)
Stolica: N’Djamena (Ndżamena)
Waluta: frank CFA (Środkowoafrykański)
Język urzędowy: francuski, arabski

CZAD


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.
MELDUNEK. Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Występuje malaria oraz w okresie pory deszczowej cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług, brak infrastruktury szpitalnej.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO. Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojazdów terenowych. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów zwłaszcza na wschodzie kraju (granicy z Sudanem) należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu lub jego potwierdzonej kopii. Fotografowanie i filmowanie jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń rządu czadyjskiego. Obiektów strategicznych (budynki rządowe, lotniska itp.) oraz wojskowych nie wolno fotografować nawet posiadając stosowne zezwolenie. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. W razie wypadku samochodowego należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.
PRZYDATNE INFORMACJE:
- Klimat jest dość zróżnicowany. Na południu pora deszczowa trwa od marca do października, w centrum od lipca do września. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawiera

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.

Republika Czadu znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga).

CZAD - galerie i zdjęcia z podróży

CZAD / ZADUPIE / GLOBTROTER / KPINYCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / TaniecCZAD / Czad / Czad / TaniecCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / taniecCZAD / Czad / Czad / TaniecCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / TaniecCZAD / Czad / Czad / CzadCZAD / Czad / Czad / taniecCZAD / Czad / Czad / Czad

CZAD - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

CZAD - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl