Przewodniki

GWINEA RÓWNIKOWA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGWINEA RÓWNIKOWA
GWINEA RÓWNIKOWA
(Republika Gwinei Równikowej)
Stolica: Malabo (stolica znajduje się na wyspie Bioko położonej o godzinę lotu od kontynentalnej części kraju)
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów;
Język urzędowy: hiszpański, francuski

GWINEA RÓWNIKOWA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Gwinei Równikowej (w Europie m.in. w Hiszpanii i Francji). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów. Turyści muszą deklarować wwóz obcej waluty. Niedopełnienie tego obowiązku może pociągnąć za sobą grzywnę w wysokości ok. 100 USD.

PRZEPISY PRAWNE
Konsekwencje naruszenia prawa są w Gwinei Równikowej bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

UBEZPIECZENIE
Zdarzają się trudności w egzekwowaniu ubezpieczeń zdrowotnych i powypadkowych zawieranych w Europie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Zagrożenie epidemiologiczne jest bardzo wysokie, szczególnie malarią. Duże zagrożenie stwarzają też inne choroby tropikalne: cholera, żółta febra oraz wszelkiego rodzaju pasożyty układu pokarmowego, a także żółtaczka, tyfus, zapalenie opon mózgowych i AIDS. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz ważna książeczka szczepień. Przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne przeciw malarii. Opieka medyczna jest dość droga. Zwykła wizyta lekarska kosztuje ok. 100 USD. Hospitalizacja nie jest zalecana. W kraju pracuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z organizacji Lekarze bez Granic, którzy mogą udzielić bezpłatnej porady w nagłych przypadkach.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze między Malabo a Zurychem, Madrytem i Paryżem oraz ważniejszymi portami lotniczymi krajów afrykańskich. Drogi nie mają najczęściej nawierzchni asfaltowej. Sieć połączeń drogowych jest słabo rozwinięta, między miastami kursują mikrobusy oraz samochody osobowe.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niewielkie, chociaż zdarzają się drobne kradzieże uliczne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
W Malabo są sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, restauracje, hotele. Baza turystyczna jest w Gwinei Równikowej bardzo skromna. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak bezpieczniej posługiwać się gotówką.
Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za jaką spodziewa się on sprzedać towar.
Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze upewnić się, czy można zrobić zdjęcie.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GWINEA RÓWNIKOWA - galerie i zdjęcia z podróży

GWINEA RÓWNIKOWA / Kie-Ntem / Ebebiyin / Wodospad Alen AngokGWINEA RÓWNIKOWA / Centro Sur / Park Narodowy Monte Alen / Rzeka MbiniGWINEA RÓWNIKOWA / Centro Sur / Rzeka Mbini / Rzeka i wioślarzGWINEA RÓWNIKOWA / Centro Sur / Park Narodowy Monte Alen / NiosącaGWINEA RÓWNIKOWA / Centro Sur / Park Narodowy Monte Alen / Wodospad Mosumo

GWINEA RÓWNIKOWA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Nie polecam GWINEA RÓWNIKO 3845 30-01-11

GWINEA RÓWNIKOWA - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl