Przewodniki

GABON - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGABON
GABON
(Republika Gabońska)


Stolica: Libreville
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski

GABON


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Gabonu w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wydania wizy. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu.

PRZEPISY CELNE
Przepisy celne są zbliżone do standardów europejskich.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Z uwagi na duże zagrożenie chorobami tropikalnymi wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się także szczepienia przeciw durowi brzusznemu, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Należy unikać spożywania żywności i napojów niewiadomego pochodzenia. Kąpiele, szczególnie w wodach stojących, mogą spowodować zarażenie bilharcjozą. Istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Służba zdrowia jest dość dobrze zorganizowana. Koszt wizyty lekarskiej to 25 EUR, dzień pobytu w szpitalu kosztuje ok. 100 EUR (bez dodatkowych świadczeń).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. W razie kolizji, w której byliby ranni, należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. W porze deszczowej większość dróg jest nieprzejezdna (m.in. zerwane mosty, powalone drzewa na jezdni).

BEZPIECZEŃSTWO
Należy unikać podróżowania nocą, przebywania na plażach niestrzeżonych, odwiedzania dzielnic oddalonych od centrum miasta. W większych miastach trzeba unikać samotnych spacerów. W razie napadu nie należy stawiać oporu.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Gabon ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, zwłaszcza na wybrzeżu atlantyckim (Libreville i Port-Gentil). Doba w hotelu wyższej klasy kosztuje ponad 100 EUR.
Obowiązuje zakaz fotografowania budynków administracji państwowej i obiektów wojskowych oraz portów lotniczych. Zaleca się unikanie fotografowania osób bez ich zgody (na prowincji bez zgody szefa wioski) oraz rynków lub zgrupowań osób.
Sprawnie funkcjonuje wewnętrzna komunikacja lotnicza, która spełnia warunki bezpieczeństwa.
Za posiadanie i używanie narkotyków, w tym „miękkich” przewidziane są sankcje karne. 

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.


Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GABON - galerie i zdjęcia z podróży

GABON / Woleu-Ntem / Oyem / Z nieśmiałościąGABON / Lekedi Park / Lekedi Park / Na plecachGABON / Lekedi Park / Lekedi Park / MandrylGABON / Lekedi Park / Lekedi Park / SzympansGABON / Gabon / Gabon / LogoGABON / Lekedi Park / Lekedi Park / Gabon - portretyGABON / Estuaire / Libreville / Pałac prezydenckiGABON / Makokou / Gdzieś na drodze / Afrykańskie bezdrożaGABON / Estuaire / Park Narodowy Pongara / Plaża żółwiGABON / Estuaire / Park Narodowy Pongara / Po upalnym dniuGABON / Lekedi Park / Lekedi Park / GorylGABON / Ogooue-Ivindo / Park Narodowy Ivindo / Wodospad Tsengue-Leledi

GABON - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Gabon, Wyspy Św. Tomasza i Książęca 2019 GABON 634 02-12-18
Minkebe Expedition - relacja GABON 1533 15-02-09
SPEŁNIJ MARZENIE GABON 1425 21-01-08

GABON - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl