Przewodniki

SOMALIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaSOMALIA

SOMALIA
(Republika Somalijska)

Stolica: Mogadiszu
Waluta: szyling somalijski (SOS)
Język urzędowy: somali
Inne języki: angielski, arabski, włoski

SOMALIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Uwaga: Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. W przypadku wyjazdów służbowych, np. misji gospodarczych, należy uprzednio uzyskać opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Departament Konsularny i Polonii, Departament Afryki i Bliskiego Wschodu). Zastrzeżenie to nie dotyczy wyjazdów do Somalii w ramach organizacji międzynarodowych lub misji humanitarnych, gdyż w tych przypadkach za bezpieczeństwo (wynajęcie specjalnej ochrony) odpowiadają organizatorzy.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Somali, której władze właściwie tylko  formalnie administrują południową częścią kraju (północno-zachodnia to samozwańczy Somaliland, północno-wschodnia zaś Puntland), utrzymują się w stolicy (Mogadiszu) wyłącznie dzięki pomocy  kontyngentu wojskowego AMISOM. Większość obszaru (ponad 70% i duża część rejonów stołecznych) jest opanowana przez ekstremistyczną partyzantkę islamską Al.-Shabaab. Zwiększa ona stale swoją aktywność , dodając do regularnych działań militarnych również akcje terrorystyczne. Rezydujący w Mogadiszu Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) cieszy się jednak szerokim poparciem międzynarodowym (w tym Unii Europejskiej i dąży do ułożenia sobie stosunków zarówno z Solamilandem oraz Puntlandem, jak i niektórymi wewnętrznymi siłami politycznymi.
Cudzoziemcy zamierzający udać się w podróż do Somalii z Kenii obowiązani są do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi.

SŁUŻBA ZDROWIA
Ubezpieczenie powinno obejmować koszty ewentualnej lotniczej ewakuacji z Somalii. Służba zdrowia praktycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są choroby związane z wirusem polio oraz dolegliwości powodowane skażeniem wody.


PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Bezwzględnie - z uwagi na panujące piractwo - odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii (należy zachować odległość co najmniej 200 mil morskich od wybrzeża oraz minimum 100 mil morskich w Zatoce Adeńskiej). Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita przestępczość i porwania. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

SOMALIA - galerie i zdjęcia z podróży

SOMALIA / Tangale / Tangale / PortSOMALIA / Nagambo / Nagambo / ŚlubneSOMALIA / Afryka / Mogadishu, Liido Beach / Kilka zdjec z Mogadishu, stolica SomaliSOMALIA / Afryka / Mogadishu / Kilka zdjec z Mogadishu, stolica SomaliSOMALIA / Afryka / Mogadishu, old city / Kilka zdjec z Mogadishu, stolica Somali

SOMALIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Kilka dnii w Mogadishu, stolica Somali SOMALIA 767 10-03-18

SOMALIA - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl