Przewodniki

KOMORY - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaKOMORY
KOMORY
(Związek Komorów)
Stolica: Moroni
Waluta: frank komoryjski (KMF);
Języki urzędowe: komoryjski, francuski, arabski
Inne języki: suahili

KOMORY


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu (Komory obejmują 3 wyspy: Wielki Komor, Anjouan, Mohéli; wyspa Majotta jest terytorium zamorskim Francji). Wizę jednorazową na pobyt do 45 dni można otrzymać na lotnisku. Konieczne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych, biletu powrotnego oraz środków na pobyt w Komorach. Jeżeli planowany jest dłuższy pobyt, należy następnie odwiedzić siedzibę służb imigracyjnych w Moroni w celu uzyskania odpowiedniej wizy.

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

MELDUNEK
Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach. Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

UBEZPIECZENIE
Nie honoruje się zagranicznych polis komunikacyjnych ani ubezpieczeń zdrowotnych. Wykupienie ubezpieczenia jest jednak zalecane, by móc dochodzić zwrotu poniesionych wydatków na leczenie, ewentualny transport medyczny do kraju itp.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Konieczne jest posiadanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna, wskazane jest spanie pod moskitierą. Nie należy pić wody nieprzegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej (na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu). Służba zdrowia oferuje usługi o bardzo niskim standardzie (lepsze warunki panują w placówkach prywatnych). Nieliczne szpitale wymagają opłacenia kosztów leczenia z góry. W większych miastach są apteki, ale słabo zaopatrzone. W razie poważnej choroby należy udać się do RPA, Kenii lub Tanzanii. W nagłych wypadkach można się kontaktować również z Ambasadą Francji w Moroni (tel. 00269 73 0615, faks: 00269 73 3347).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może się posługiwać przez 3 miesiące.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Niezwykle słaba jest baza hotelowa i restauracyjna, również w stolicy kraju - Moroni. Informacji turystycznej można zasięgać w Ministerstwie Transportu i Turystyki (tel. 00269 744 280, faks: 00269 744 241, e-mail: dg.tourisme@comorestelecom.km).

BEZPIECZEŃSTWO
Nie odnotowuje się większych zakłóceń porządku publicznego ani aktów terroru. Sytuacja - po kilku latach niepokojów - jest względnie stabilna.
Realne jest niebezpieczeństwo cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Dokuczliwe są częste przerwy w dostawie prądu. Paszport warto zdeponować w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jego fotokopię. Należy uważać na złodziei kieszonkowych, unikać samotnych spacerów w nocy.

RELIGIA, OBYCZAJE
Na Komorach dominuje islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu ramadanu cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Wymieniając franki komoryjskie (KMF) na walutę obcą, należy zachować kwit. Wymiany pieniędzy można dokonać w hotelach albo w miejscowych bankach.
Na wyspie Mohéli nie ma banków. Nie funkcjonuje czarny rynek walutowy.
Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.
Piątki i niedziele są na Komorach dniami wolnymi od pracy.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KOMORY - galerie i zdjęcia z podróży

KOMORY / Ngazidja / Moroni / Domy z widokiemKOMORY / Ngazidja / Bangoa / Słony kraterKOMORY / Ngazidja / Moroni / Port rybackiKOMORY / Ngazidja / Hahaia / Zielone wzgórzaKOMORY / Ngazidja / Moroni / Plaża?

KOMORY - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wiza na lotnisku KOMORY 539 28-02-19

KOMORY - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl