Przewodniki

TONGA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Australia i OceaniaTONGA
TONGA
(Królestwo Tonga)
Stolica: Nuku’alofa
Waluta: pa’anga (TOP); 1 TOP = 100 seniti;
Języki urzędowe: tongijski, angielski

TONGA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy mogą uzyskać wizę turystyczną na granicy pod warunkiem posiadania paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy, biletów powrotnych lub na dalszą podróż oraz odpowiednich środków utrzymania na czas pobytu. Wizy wydawane są bezpłatnie, z ważnością do 31 dni. Bliższe informacje można uzyskać w sekcji wizowej MSZ Tonga: (e-mail: visatonga@yahoo.com).

PRZEPISY PRAWNE
Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Wysokie kary więzienia grożą za homoseksualizm. Zaleca się noszenie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.

UBEZPIECZENIE
Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, uwzględniającego koszty ewakuacyjne w razie poważnych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Występuje żółtaczka typu A i zagrożenie infekcjami bakteryjnymi. Od osób (powyżej 1 roku życia), które przed przyjazdem do Tonga przebywały w regionie dotkniętym żółtą febrą i cholerą, wymagane są zaświadczenia o szczepieniach przeciwko tym chorobom. Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary). Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są nieoświetlone i złej jakości,  dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku. Mandaty za przekraczanie szybkości egzekwowane są na miejscu. Można wynająć samochód legitymując się wyłącznie lokalnym prawem jazdy, które jest wydawane po okazaniu międzynarodowego/polskiego prawa jazdy (wraz z jego anglojęzycznym tłumaczeniem) przez tamtejsze Min. Transportu oraz komendę główną policji w Nuku'alofie.PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie od listopada do kwietnia może być utrudnione ze względu na występowanie w tym okresie tajfunów tropikalnych. Z uwagi na bardzo dużą nieregularność i ograniczenia liczby przelotów zaleca się korzystanie z linii lotniczych między wyspami tylko, gdy jest to naprawdę konieczne.

BEZPIECZEŃSTWO
Występuje duże ryzyko społecznych niepokojów, szczególnie w stolicy kraju - Nuku’alofa. Należy unikać przebywania w pobliżu większych zgromadzeń publicznych. Działania policji są mało skuteczne.

LOKALNE ZWYCZAJE
 W kraju panuje restrykcyjny styl ubierania i zachowania, dlatego należy zwracać uwagę, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Tonga jest oficjalnie krajem chrześcijańskim, w którym w niedzielę zakazana jest praca, a nawet bieganie, pływanie, wykonywanie ćwiczeń, sportu, itd. w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Kraj leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Przed podróżą można sprawdzić ostrzeżenia pogodowe na stronie http://www.met.gov.to/.
Dodatkowe informacje uzyskać można na stronach internetowych (np. www.tongaonline.com, www.vacations.tvb.gov.to oraz http://www.smartraveller.gov.au/zw-cgi/view/Advice/Tonga).
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TONGA - galerie i zdjęcia z podróży

TONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Pałac Królowej MatkiTONGA / Vava'u / południowy Pacyfik / Bezludne wyspy 3TONGA / Vava'u / Pacific / Hapai przed nocąTONGA / Vava'u / południowy Pacyfik / Bezludne wyspy 2TONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Kwiaty TongaTONGA / Vava'u / koło Mounu / Wyspa RobertaTONGA / Vava'u / południowy Pacyfik / Bezludne wyspyTONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Pomniki koło domuTONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Ludzie Tonga 8TONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Kwiaty heilalaTONGA / Vavau / na mooringu / TrębaczTONGA / Tongatapu / Nuku'alofa / Też mają swoje kokosyTONGA / Vava'u / Eueiki / rafa podczas odpływuTONGA / Tongatapu / Okolice Nuku'alofa / Klif z tarasamiTONGA / Vava'u / południowy Pacyfik / Bezludne wyspy 5TONGA / Vava'u / koło Mounu / Katamaran na kotwicyTONGA / Vava'u / Pacific / Skały HapaiTONGA / Vava'u / Pacific / EueikiTONGA / Vava'u / Eueiki / widok z tawernyTONGA / Tongatapu / Okolice Nuku'alofa / Okno na rafy

TONGA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
TICKETS PL TONGA 916 19-07-17
Kilimandżaro-przewodnik TONGA 1651 04-11-06

TONGA - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl