Przewodniki

SAINT KITTS i NEVIS - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PółnocnaSAINT KITTS i NEVIS
Powierzchnia 267 km.
Skrajne punkty: północny 17°07'N, południowy 17°30'N, zachodni 62°53'W, wschodni 62°44'W. Wyspy ułożone w kierunku północny zachód-południowy wschód rozciągają się na długości około 45 km.
Linia brzegowa 135 km.

SAINT KITTS i NEVIS


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

Saint Kitts i Nevis zwane też Saint Christopher i Nevis to jedno z najmniejszych państw wyspiarskich na świecie. Leży w Ameryce Środkowej, na wyspach Saint Kitts i Nevis w Małych Antylach na wschodniej krawędzi Morza Karaibskiego. Zaliczane jest do Wysp Podwietrznych, natomiast zgodnie z podziałem anglosaskim należy do Wysp Zawietrznych (Leeward Islands). Ten górzysty kraj cechuje się wilgotnym, tropikalnym klimatem. Został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku.

Saint Kitts i Nevis to państwo składające się z dwóch niewielkich wysp: Saint Christopher (Kitts) o powierzchni 168,4 km? i leżące 4 km na południowy wschód wyspy Nevis, która ma 93,2 km?. W skład państwa wchodzi też niewielka wysepka Sombrero. Wyspa Saint Kitts posiadająca kształt owalu na nóżce (półwysep) ma średnio rozwiniętą linię brzegową, gdzie wyróżnić można zatoki: Saouth Friar's i Frigate od Morza Karaibskiego, oraz zatokę Half Moon od Oceanu Atlantyckiego. Wyspa Nevis ma słabo rozwiniętą linię brzegową, cechując się regularnym zarysem. Wybrzeża obu wysp są niemal na całej długości skaliste, a w niektórych miejscach mają postać niewysokich klifów. Występują także fragmenty plaż Wyspy rozdzielone są cieśniną Narrows.
Obie wyspy są pochodzenia wulkanicznego i są częścią czwartorzędowego łuku wulkanicznego Małych Antyli. Wyspy te są szczytowymi partiami podmorskich stożków wulkanicznych. Wyspy zbudowane są głównie z ze skał wulkanicznych ? andezytów i zostały wyniesione ponad poziom morza w miocenie (Saint Kitts) i w pliocenie(Nevis). Na wyspach uzyskuje się sól z wody morskiej.
Obie wyspy są górzyste, gdzie na Saint Kitts najwyższy szczyt ? wulkan Mount Misery (zwany też Mount Liamuiga) wznosi się na 1156 m n.p.m. Nevis jest niższa i najwyższy szczyt Nevis Peak wznosi się na 983 m n.p.m. Obszary nizinne ograniczają się jedynie do wybrzeża, kilkaset metrów od brzegu, teren szybko się podnosi i przechodzi w wulkaniczny górotwór wypełniający centralne obszary obu wysp.

Wyspy leżą w strefie działania klimatu równikowego, gdzie wpływ na warunki atmosferyczne mają pasatypółnocno-wschodnie i ciepłe prądy morskie. Szerokość geograficzna ma niewielki wpływ (wyspy leżą 1800 km dorównika), ale istotny na nasłonecznienie tego regionu. Słońce zimą świeci pod kątem 50°.
Temperatury ze względu na działanie akwenów morskich, nie jest nacechowana wartościami ekstremalnymi. Średnie wartości termiczne wynoszą 24-28 °C, a dobowe i roczne amplitudy są niewielkie.
Opady nie są wysokie, ale zróżnicowane regionalnie, uzależnione od działania pasatów. Północno-wschodnie obszary wysp otrzymują około 1500 mm rocznie, zaś zawietrzne stoki są suche i średnia roczna wynosi jedynie nieco ponad 400 mm. Wyspy każdego roku w okresie jesienno-letnim nawiedzane są przez huragany. Wyspy cechują się dosyć niską wilgotnością nieznacznie przekraczającą 70%.

Sieć rzeczna jest uboga, występuje kilka krótkich o górskim charakterze rzek, które cechują się wysokim poziom zmienności wodostanu. Rzeki wypływają promieniście z wnętrza wysp. Brak jezior, jedynie w południowej części wyspy Saint Christopher leży słone jezioro Great Salt Pond. Na wyspach występują gorące źródła wód mineralnych.

Wyspy należą do karaibskiej krainy glebowej. Przeważają bardzo żyzne gleby feralitowe, pochodzenia wulkanicznego.

Roślinność jest dobrze zachowana, ale w wielu miejscach występują tereny rolnicze, a obszary leśne obejmują jedynie 11% powierzchni kraju. Występują niewielkie obszary lasów równikowych rosnących na stokach gór. Powszechnym gatunkiem drzew są palmy kokosowe rosnące jako naturalna formacja roślinna jak i drzewosadzone przez człowieka. Poza palmami rosną drzewa cytrynowe i tamaryndowce. W wodach przybrzeżnych rosną rafy koralowe.
Fauna jest uboga jeśli chodzi o ssaki, powszechne są jedynie małpy i gryzonie, brak dużych ssaków. Bogaty jest świat ptaków, zwłaszcza morskich. Na wybrzeżu i wodach przybrzeżnych występują różne gatunki skorupiaków i mięczaków. Świat zwierząt należy do antylskiej krainy neotropikalnej.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

SAINT KITTS i NEVIS - galerie i zdjęcia z podróży

SAINT KITTS i NEVIS / Saint Kitts / Kittian / Półwysep

SAINT KITTS i NEVIS - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data

SAINT KITTS i NEVIS - artykuły i relacje z podróży

Brak artykułów do wyświetlenia.
Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl