Przewodniki

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA
Stolica: Sao Tome
Waluta: dobra (STD)
Język urzędowy: portugalski

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY CELNE
Należy zadeklarować wwóz i wywóz pieniędzy. Nie wolno wywozić krajowej waluty. Bez zgody władz nie wolno wywozić papug, żółwi lub ich skorup ani zwierząt objętych ochroną.

MELDUNEK
Cudzoziemiec winien podać służbom imigracyjnym miejsce zamieszkania podczas pobytu. W hotelu należy wypełnić zgłoszenie meldunkowe.

UBEZPIECZENIE
Zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej gwarantującej zwrot poniesionych kosztów leczenia i ewentualnej ewakuacji ratunkowej.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przy wjeździe należy okazać dowód szczepienia przeciw żółtej febrze (żółta książeczka). Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach, zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed jedzeniem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo sporządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia jest na niskim poziomie. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne. Minimalna cena wizyty prywatnej u lekarza wynosi 20 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest zarówno przez policję, jak i przez firmy wypożyczające samochody podczas krótkich pobytów turystycznych. Rezydenci muszą uzyskać miejscowe prawo jazdy. Oferty wynajmu samochodów dostępne są w internecie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Najczęściej wykorzystywane są prywatne taksówki, mikrobusy lub samochody z wypożyczalni. Górzyste ukształtowanie obu wysp, wąskie drogi i częste deszcze utrudniają jazdę. Zalecana jest ostrożność przy wyborze połączenia morskiego między wyspami archipelagu.

BEZPIECZEŃSTWO
Kraj uważany jest za bezpieczny i atrakcyjny turystycznie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Miejscowa baza hotelowa oferuje usługi na dobrym poziomie.
Nie ma bankomatów. Tylko w niektórych hotelach można wyjątkowo regulować należność kartą kredytową. Płatność gotówką jest regułą, a w obiegu płatniczym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF). Sczególnie uprzywilejowane jest euro, wg którego wyliczane są ceny np. w lepszych hotelach. Przy wyjeździe na lotnisku w Sao Tome pobierana jest opłata lotniskowa (20 USD).
Łączność telefoniczna z zagranicą jest automatyczna, przynajmniej w stołecznych centrach obu głównych wysp. Działa telefonia komórkowa.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Aplikując o wizę turystyczną należy przedłożyć paszport, który będzie miał przynajmniej 3 puste strony z miejscem na wizy i będzie ważny min. 1 rok. Ubiegając się o wizę pobytową powyżej 90 dni konieczne jest przedłożenie zaświadczenia zdrowotnego oraz zaświadczenia o niekaralności. Przy wjeździe nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA - galerie i zdjęcia z podróży

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Dzieciaki z Sao TomeWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / wschodnie wybrzeże / PajączekWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Dzieciaki z Sao TomeWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Cytadela / Latarnia na cytadeliWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Monte Cafe / Faeton chyba skończy jak kurczak...WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Plaże Sao TomeWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Boca do Inferno / Piekielne ustaWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Monte Cafe / DziewczynkaWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Neves / PraczkaWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Monte Cafe / - / Tak dużo mam na głowieWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Ilheu Das Rolas / Południowy kraniec wysepki / Dzika Sao TomeWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Bombajm / Ślady niewolnictwaWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Bom Sucesso / widok na Pico Sao TomeWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / - / Motylik sawannowyWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / -malopokska / Krzeszowice / https://www.facebook.com/campaniapl/?ref=hlWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / - / Wodospad WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Sao Tome / KatedraWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Ilhas Das Rolas / Gejzer?WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Lagoa Azul / Babka na skałachWYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Ilheu Das Rolas / Południowy kraniec wysepki / Dalej już tylko Antarktyda

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Praktyczne informacje WYSPY ŚWIĘTEGO 678 27-03-17
Szczepienia WYSPY ŚWIĘTEGO 1452 01-12-16

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA - artykuły i relacje z podróży

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Sao Tome / Lagoa Azul / Piękna zatoczka
2020-04-11
ArturG

kraje: WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1315
liczba komentarzy: 1

Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

Czytaj więcej

WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Wyspy Św. Tomasza i Książęca / Dzieciaki z Sao Tome
2014-10-16
SzczytyAfryki

kraje: WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA i KSIĄŻĘCA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 13404
liczba komentarzy: 0

Kierunek: Wyspy Św. Tomasza i Książęca

Zastanawiacie się jak zaplanować podróż na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, co zabrać, gdzie nocować oraz jak się targować? Koniecznie przeczytajcie!

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl