Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Carhenge > USA


[konto usuniete] [konto usuniete] Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Nebraska. Płyniemy w oceanie kukurydzy wąską nitką pnącą się po horyzont. Za oknem minivana przesuwają się monotonne krajobrazy z czasem urozmaicane niewielkimi wzgórzami, z rzadka jakąś strzelistą skałą braną kiedyś w pionierskich czasach za znak drogowy na tej bezludnej niemal prerii. „Do licha, myślałem ,że jestem martwy, a byłem po prostu w Nebrasce” tak miał powiedzieć Gene Hackman w filmie „Unforgiven”...

Zachodnia część tego stanu zwana Panhandle jest nieco bardziej urozmaicona choć nadal to tylko pagórki porośnięte uschłymi trawami i jedyna wspólna myśl, która nas dziś łączy z dawnymi pierwszymi osadnikami przemierzającymi ten rejon w okresie gorączki złota, to przebyć ten nudny odcinek prerii najszybciej jak się da.

Oczami wyobraźni przywołujemy dawnych Indian prerii polujących na bizony, krwawe wojny z armia amerykańską, wydarzenia w Forcie Robinson gdzie zamordowano wielkiego przywódcę powstania Crazy Horse (Szalony Koń). Szlak Oregoński wiodący poszukiwaczy złota i amatorów lepszego życia na zachodnie wybrzeże. Pierwsi osadnicy którzy, zdecydowali się tutaj osiedlić na tej niezbyt gościnnej ziemi, ze względu na brak drzewa w tych okolicach,mieszkali w prymitywnych ziemiankach i walczyli nie tylko ze słabo urodzajną glebą ale i niewiarygodnymi klęskami żywiołowymi jak burze pyłowe (dust bowl), tornada, huragany czy ...szarańcza z Gór Skalistych, które odbierali jak biblijne plagi...* Dzisiejsza rzeczywistość z okna samochodu to doskonale prosperujące farmy, ospale pasące się bydło , silosy zbożowe , koleje i maleńkie miejscowości z garstką mieszkańców, parę domów , kościół...

...i nagle pośród surowej prerii porośniętej sucha trawą pojawia się coś zupełnie abstrakcyjnego, przejaw mieszanki czarnego humoru i współczesnego pop-artu, wyklinany przez ortodoksyjnych chrześcijan upatrujących tu świątynię szatana – Carhenge samochodowa replika Stonhenge. Wyskakujemy z samochodu, co prawda jesiennie i nieco chłodnawo ale mamy w końcu „angielska pogodę”na zawołanie..
Zachmurzone niebo potęguje wrażenie abstrakcji jak z serialu „Twilight Zone”(„Strefa mroku” ) – może i my się przeniesiemy w jakiś inny wymiar lub przylecą znienacka kosmici?

Pomysł ustawienia na kukurydzianym polu starych pomalowanych na szaro samochodów został zapoczątkowany podczas zjazdu rodzinnego w 1987 r przez Jima Reindersa ku pamięci swego ojca, który studiując w Anglii fascynował się kamiennymi blokami Stonehenge. W ruch poszły stare cadillac, plymouth, chevrolet, które niemal dokładnie odzwierciedlają oryginał. Średnica kręgu 29 m i 38 sztuk pojazdów – można nawet przeprowadzać obserwacje astronomiczne.
Przedstawiciele departamentu komunikacji stanu Nebraska była jednak innego zdania i nie zobaczyli w tym pomyśle niczego zabawnego i nakazali władzom miejskim pobliskiego Alliance usunięcie tej „kupy złomu”. I tak powstało Towarzystwo Przyjaciół Carhenge (Friends of Carhenge), które wbrew przeciwnościom zapewniło miejsce na turystycznej mapie temu niezwykłemu przedsięwzięciu. Obecnie często odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i realizatorów teledysków , filmów, programów podróżniczych czy reklam (Nissan Pathfinder 2006)


Zimno i głucho wszędzie,żegnamy się z abstrakcyjnym obrazem Carhenge, wjeżdżamy na znajomą wąską nitkę asfaltowej drogi, która nas znów poniesie w otchłań kukurydzianego morza...

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
06.07.2011

[konto usuniete] 2011-07-18 20:29:07

Miejsce jest jak z Twilight Zone....jedziesz godzinami po polach a tu taki numer:))) Jest sporo na uboczu i mało kto zagląda , w Nowym meksyku w penym miescie jest podobne zbudowane ze ... starych lodówek.Pozdrawiam:)

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2011-07-18 11:43:19

Dla mnie bomba, w Stanach zdaje się jest wiele takich odjechanych miejsc, które nieco uciekają klasycznym schematom zwiedzania

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

09-18
Pozyskaj ruch do swojego bloga

Zobacz, jak dzięki swojej aktywności w Globtroter.pl w łatwy sposób pozyskasz nowych użytkowników na swojego bloga lub strone podróżniczą.

08-30
Na weekend w Polskę [spons]

Wakacje w pełni – nawet jeśli nie planujemy dłuższego wyjazdu, warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na weekend do jednego z wielu ciekawych zakątków Polski.

08-10
Rowerem przez Skandynawię...
08-11
Lofoty...
08-14
TOP5 miejsc na Riwierze Albańskie...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl