Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Tallinn > ESTONIA


mayer mayer Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn nocą - mury starego miastaEstonia w naszej świadomości jawi się jako kraj odległy a nawet egzotyczny. Tymczasem granice dawnej Rzeczypospolitej sięgały tak daleko na północ, że obejmowały tereny Estonii.
Jest to kraj nazywany „tanią Skandynawią” a sami Estończycy czują się Skandynawami. Nie jest to dziwne bo Tallinn od Helsinek w połączeniu promowym przez Zatokę Ryską dzieli zaledwie 87 kilometrów.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - mury starego miasta, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - mury starego miasta, ESTONIATere – czyli dzień dobry (po estońsku)
Tallin czy Tallinn ?
Zacznijmy od pisowni nazwy miasta bo tu często pojawiają się wątpliwości choć tak naprawdę, obie formy są poprawne. Pierwsza jest spolszczeniem zaś druga to pisownia oryginalna.
Tallinn oferuje wiele różnorodnych atrakcji turystycznych. Ja jednak skupię się na Starówce wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i na jej zachowanych , najdłuższych w Europie , murach obronnych. Mury te powstały w 1265 roku i składało się na nie 45 baszt, bastionów i obronnych wieżyczek. Wysokość murów dochodziła przeważnie do 13-16 m. Natomiast czteropiętrowe wieże strażnicze o średnicy 8-10 m, miały wysokość do 18-22 m. Do dziś zachowało się ok. 60-70% całości, w tym 1850 m murów i 26 okrągłych baszt.
Na Starówkę można wejść z wielu miejsc i kierunków. Najpopularniejszym wejściem jest to przez Bramę Viru, średniowieczną bramę miejską, pochodzącą z XIV w. Po obu jej bokach stoją małe wieże, pięknie podświetlone w porze nocnej. Dziś to jeden z symboli Tallinna , brama przez którą przechodzi się wprost na Plac Ratuszowy .

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Brama stoi otworem, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Brama stoi otworem, ESTONIADo bramy dochodzi się długą prostą aleją mijając po jednej stronie kwiaciarnie – wszystkie, jedna obok drugiej zlokalizowane po lewej stronie alei, po prawej zaś umiejscowione są punkty gastronomiczno-handlowe.
Starówka to istny labirynt ciasnych, brukowanych, kamiennych uliczek. Zabudowana jest malowniczymi, odrestaurowanymi starymi kamieniczkami. Pełno w nich sklepów, restauracji, kawiarni ale też i innych atrakcji. Te inne atrakcje są widoczne dopiero po zmroku bo kamieniczki nie noszą jakiś szyldów i reklam a dopiero w ciemności rozświetlają się bardzo licznymi światłami i lampionami w kolorze czerwonym co już z daleka pokazuje jakich usług możemy się w nich spodziewać.
Do Placu Ratuszowego – centralnego punktu Starówki – idziemy prosto – jak po sznurku - ulicą Viru, pełną różnego rodzaju sklepów i galerii. Część z nich przystosowana jest i oferuje towar jedynie dla wąskiej grupy turystów. Tych turystów ze wschodu. Z Rosji. Wystawy kuszą w nich wzrok błyskotkami, świecidełkami, przepychem i złotem. Ceny zaś zwalają z nóg. Mój wzrok padł na męskie parasolki z dużą średnicą czaszy i ciekawym wykończeniem rączki. Ceny zaczynały się od 200 euro.
Na Placu Ratuszowym – główną atrakcją jest oczywiście XIV wieczny ratusz choć ratuszem od początku nie był.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Tallinn Town Hall, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Tallinn Town Hall, ESTONIANajpierw pełnił funkcję magazynu, a potem teatru. Dopiero po tych przejściach został ratuszem. Plac najpiękniej wygląda w okresie przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy zostaje opanowany przez kupców. Niekończąca się ilość choinkowych dekoracji i słodyczy, straganów z rękodziełem i potrawami świątecznymi oraz ciepłymi trunkami (tych z procentami i tych bez) zamienia to miejsce w bajeczną scenerię. I ma jedną zasadniczą przewagę nad innymi jarmarkami Bożonarodzeniowymi w innych miastach Europy. Tą przewagą jest Śnieg !!! Tam gdzie indziej spacerujemy po czystym asfalcie, w Tallinie śnieżny puch będzie pokrywał, i stragany, i brukowany plac, i okoliczne kamieniczki tworząc niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Wprawdzie Tallinn odwiedziłem na początku listopada, to jednak w śniegu brodziłem po kolana.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Na starym mieście, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Na starym mieście, ESTONIAOpady były tak intensywne, że uliczki Starówki były odśnieżane przez ciężki sprzęt zimowy a na Placu Ratuszowym zamiast straganów (jeszcze trochę za wcześnie) wyrosły ogromne pryzmy zgarniętego śniegu, które rosły w górę z dnia na dzień.
Na placu jest wiele zabytkowych budynków, jak dawna siedziba Wielkiej Gildi czy trzy widowiskowe kamienice (jedne z najstarszych budynków w Tallinie) zwane potocznie „Trzema siostrami”. A historię budynków łatwo poznać bo duża część kamieniczek i budynków posiada na swoich elewacjach tabliczki. Na nich znajduje się data budowy i skrócona historia budynku.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Kamieniczki Tallinna, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Kamieniczki Tallinna, ESTONIAOd placu odchodzi mała uliczka o nazwie Mundi. Może nie zwróciłbym uwagi na ten kierunek ale na rogu uliczki stoi kamienica skąd dochodziły dźwięki muzyki irlandzkiej. Na kamienicy duży napis – Molly Malones – przywołał w pamięci zespół z Giżycka, który chętnie słucham. Ta uliczka prowadzi do najmniejszej spośród średniowiecznych świątyń tego miasta – kościoła św. Ducha. Na ścianie świątyni od ulicy Puhavaimu znajduje się najstarszy w mieście publiczny zegar, który przedstawia postaci czterech Ewangelistów i promienie słoneczne.
Z placu niedaleko już do kolejnego obowiązkowego punktu – Zamku i wzgórza Toompea. Zamek to dziś siedziba Estońskiego rządu i parlamentu. W porównaniu do naszej siedziby rządu i budynków na Wiejskiej jest on niewielki tak jak Estoński parlament. Liczy on zaledwie 101 parlamentarzystów. Do parlamentu może wejść każdy – oczywiście po sprawdzeniu pirotechnicznym i kontroli osobistej, która tak w zasadzie się odbywa i w porównaniu do kontroli lotniskowych to żadna kontrola. Sala parlamentarna przypomina salę lekcyjną w szkole. Dzień, w którym zwiedzałem parlament był dniem szczególnym dla Estończyków. Ważyły się losy dotychczasowej koalicji rządowej. Posiedzenie było zaplanowane na godz. 15.00. Sceptycznie podchodziłem do tego terminu (patrząc na to co się dzieje w naszym parlamencie), tym bardziej, że jeszcze na 10 minut przed sala prawie świeciła pustkami. I co ? Godzina 15.00 prawie cała sala się zapełniła i rozbrzmiał gong oznaczający rozpoczęcie obrad. Dwa przemówienia. Głosowanie. I po obradach. Wszystko trwało 20 minut. Żadnych krzyków, żadnych wrzasków, żadnego obrażania. Totalny szok. Naszym wybrańcom narodu warto by było zorganizować wycieczkę do Estońskiego parlamentu – może by im to coś dało do zrozumienia.
Wychodząc z zamku po prawej stronie trzeba też zwrócić uwagę na stojącą obok niego wieżę. To „Pikk Hermann” – 46 metrowa wieża, skąd o wschodzie słońca rozbrzmiewają dźwięki estońskiego hymnu i podnoszona jest na jej szczycie estońska flaga. Ale nie jest to wydarzenie tak oczywiste jak nasz hejnał z wieży Mariackiej o którym każde dziecko wie. Zapytałem najpierw kilku Estończyków a potem zadałem pytanie na spotkaniu na forum publicznym – kiedy odgrywany jest hymn z wieży – ale nikt mi nie odpowiedział. Tuż obok wieży jest jeden z punktów widokowych.
Na wprost budynku Parlamentu stoi potężna i przepiękna zarazem z zewnątrz katedra Aleksandra Newskiego. Przez lata panowania ZSRR na terenie Estonii katedra popadła w ruinę. W okresie międzywojennym też omal nie przestała istnieć bo Estończycy sami chcieli ją rozebrać gdyż wybudowana pod koniec XIX w. przez Rosjan, stanowiła dla nich symbol rusyfikacji. Dziś to główny prawosławny kościół Estonii.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - sobór, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - sobór, ESTONIAJak już jesteśmy przy temacie „mrocznych czasów” i akurat w tym miejscu to warto zrobić kilkanaście kroków poza obręb Starego Miasta ( 300 metrów ulicą Toompea) i zwiedzić Muzeum Okupacji. Muzeum zupełnie inne niż tradycyjne , opowiadające o okupacji Estonii w XX-wieku. Okupacji z lat 1939-1991 i to okupacji głównie radzieckiej bo niemiecka na tych terenach trwała jedynie w latach 1941-44. Należy pamiętać, że komunizm na terenach państw nadbałtyckich (Estonii, Litwy i Łotwy) wyglądał zupełnie inaczej niż u nas i narody te do Rosji i Rosjan mają osobliwe podejście. Podobne muzeum okupacji jest też na Łotwie w Rydze.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Muzeum okupacji, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Muzeum okupacji, ESTONIANa wzgórzu Toompea znajduje się również Katedra Domska czyli Katedra Najświętszej Maryi Panny .Pierwotnie wybudowana jako rzymskokatolicka, katedra NMP jest najstarszym kościołem Tallina i główną świątynią luterańską w stolicy (protestantyzm/luteranizm to główna religia Estończyków). Jej zwiedzanie jest odpłatne.
Na dolnej starówce zwraca uwagę Kościół św. Mikołaja. Zniszczony podczas radzieckich nalotów na zajmowany wtedy przez Niemców Tallin gdzie większość wnętrz spłonęła, po odbudowie nie pełni funkcji sakralnych i jest wykorzystywany głównie jako sala koncertowa.
Ostatni z kościołów o którym chcę wspomnieć to Kościół św. Olafa, dedykowany królowi Olafowi II. Dziś jest najwyższym kościołem w krajach nadbałtyckich. Jego wieża ma ponad 123 m wysokości. Przed wiekami był uznawany za jeden z najwyższych budynków na świecie.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Zimowy Tallinn, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Zimowy Tallinn, ESTONIAStąd już nie daleko do …Grubej Małgorzaty.
Tak nazywa się baszta obronna od strony północnej, wybudowana w XVI w., a bardziej – dobudowana do istniejącej tu wcześniej (XV w.) Wielkiej Bramy Nadbrzeżnej – razem miały bronić miasta od strony portu. Mieści się w niej oddział Muzeum Morskiego. Dla Polskich turystów podążających za kulturą polską będzie to ważne miejsce bo na ścianie muzeum od strony ulicy Pikk 70 znajduje się tablica upamiętniająca ucieczkę ORP „Orzeł” z portu w Tallinie we wrześniu 1939r.
Rozległe mury i baszty obronne najlepiej jest oglądać z zewnątrz starego miasta. Najlepsze widoki są od strony północno-zachodniej i północno-wschodniej części starówki w ciągu ulic Toompuiestee i Rannamae okalających Stare Miasto. Aby się na nich znaleźć trzeba zejść z murów. Dróg jest kilka. Polecam zejście za budynkiem Ambasady Kanady przy ul. Rahukohtu dość stromym zejściem ale z pięknymi widokami.

Zdjęcia: Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - na murach miasta, ESTONIA
Tallinn, Harjumaa, Tallinn nocą - na murach miasta, ESTONIA
Na koniec garść subiektywnych informacji praktycznych.
Pieniądze – od 2011 r. walutą obowiązującą jest Euro. Ceny jednak w Estonii za te same produkty są o około 20-30% droższe niż w Polsce.
Język – estoński i rosyjski. W punktach usługowych bez problemu również porozumiemy się w języku angielskim.
Komunikacja miejska – po Tallinie można poruszać się autobusami, tramwajami i trolejbusami. W 2013 r. Tallinn wprowadził bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców płacących tu podatki. Dla innych podróżnych najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty miejskiej w trzech wariantach 24H/48H/ lub 72H. Dzięki tej karcie będzie można podróżować ale także wejść za darmo do wszystkich muzeów. Najdroższym rozwiązaniem jest kupno pojedynczych biletów do komunikacji lub pojedynczych wejść do muzeów.
Alkohol – zakup alkoholu w sklepach jedynie w godzinach 10.00-22.00. Dobre marki to Vana Tallinn – mocny 45% likier na bazie rumu i piwa A.Le Coq i Saku.
Odblaski – poruszając się po mieście po zmroku należy pamiętać o elementach odblaskowych, których posiadanie jest obowiązkowe. Wynika to z uwarunkowań klimatycznych. Już w listopadzie widno robi się dopiero około godz.8-9, a ciemno już o 15-16. Najmodniejsze wśród Estończyków są dyndające u kurtek i toreb odblaski w kształcie serduszek i gwiazdek.

Zdjęcia

ESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn nocą - mury starego miastaESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn Town HallESTONIA / Harjumaa / Tallinn / ESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Brama stoi otworemESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Kamieniczki TallinnaESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Muzeum okupacjiESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Na starym mieścieESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Na uliczkach starego miastaESTONIA / Tallin / Tallin / Sobór w zimowej odsłonie ESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn nocą ESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn nocą - na murach miastaESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Tallinn nocą - sobórESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Zimowo - na murach miastaESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Zimowy portretESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Zimowy TallinnESTONIA / Harjumaa / Tallinn / Zimowy Tallinn

Dodane komentarze

AB1 dołączył
03.06.2011

AB1 2017-01-10 18:41:17

Dzięki miło się czytało :)

paragon dołączył
28.06.2013

paragon 2016-12-01 09:56:02

Bardzo fajna relacja, przywołała wspomnienia z mojego wyjazdu (pięknie było) :-)

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2016-11-30 21:27:22

Przyjemnie się czytało:) Sporo przydatnych informacji praktycznych, a zdjęcia Tallinna są bardzo pociągające, brawo!

juras48 dołączył
02.11.2005

juras48 2016-11-29 19:05:59

Bardzo interesujący artykuł, najpierw widziałem zdjęcia. Sprawy nie zdawałem sobie, że to tak blisko, przybliżyłeś mi ten kraj.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl