Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dzień 4 - Ryga > ŁOTWA


[fb] Igor Cipek Sobczak [fb] Igor Cipek Sobczak Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ŁOTWA / Ryga / Ryga / Getto w RydzeRyga. Największe miasto Łotwy.Zakochałem się to zbyt dużo powiedziane. Jednak z czystym sumieniem mogę rzec To miasto mnie zauroczyło! Zapraszam was do relacji z mej podróży, która została opublikowana na www.mplustravel.pl

Stalinowski wysokościowiec i żydowskie getto
.Od razu zaznaczam, że nie wyszukiwałem w internecie żadnych informacji o okolicznych atrakcjach turystycznych. Preferuje zwiedzanie miasta na dziko. Owszem istnieje szansa, że przegapię coś ważnego. Jednak można trafić na coś co nie zostało skomercjalizowane, a przy tym w pełni oddaje klimat miejsca. Za swój pierwszy cel obrałem budynek przypominający Pałac Kultury i Nauki w Warszawie tyle, że na znacznie mniejszą skale. Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy - 21 piętrowy budynek, budowany wedle wzoru stalinowskich wysokościowców.

Zdjęcia: Ryga, Ryga, Getto w Rydze, ŁOTWA
Ryga, Ryga, Getto w Rydze, ŁOTWAStamtąd udałem się nad rzekę Dźwinę, która przepływa przez miasto. Przespacerowałem się deptakiem. Spocząłem na ławeczce podziwiając widoki. Mroźny wiatr muskał moją twarz. Winter is Coming. Poświęciłem chwilkę oddając się wewnętrznym monologom . Decyzja o wyjeździe była jedną z lepszych jaką w życiu podjąłem. A to dopiero początek!. Kierując się w stronę miasta natrafiłem na Muzeum zadedykowane żydom zsyłanym z Czech do Rygi na eksterminacje w latach 1941-1942. Nie będę podawał statystyk, które zawsze w takich miejscach widnieją: ilu żydów zginęło, ilu walczyło, ilu uciekło, i tych najwybitniejszych. Kto jest ciekaw informacje znajdzie na własną rękę a ode mnie dostanie kilka fotek.


Targ
Kilka wielkich hal wokół, których usiane są stragany z przeróżnymi owocami, własnymi przetworami, czy innymi wyrobami. Targ jak targ, każdy na pierwszy rzut oka jest taki sam. Jednak małe szczegóły w postaci języka łotewskiego wpływają, że wszystko jest odbierane zupełnie inaczej. Sprzedawczynie z chustami na głowach rodem z Rosyjskich filmów gawędzą z potencjalnymi kupcami towarów, targując się o każdy cent. Starsze babuszki, wędrują z wypchanymi siatkami od straganu do straganu. Zapachy od świeżych produktów, działają lepiej niż nie jedno kadzidło. Jedna z hal wypełniona była wszelkimi gatunkami ryb: pangi, flądry, węgorze, śledzie, szproty, łososie i te przyprawione i surowe i wędzone dosłownie wszystko ! Nos chłonie specyficzny dla ryb zapach. Kolejna hala a w niej stragany ze świeżymi owocami i warzywami, paleta pełna żywych barw. Budynek zdaje się pękać w szwach od zapachów, które emanują w powietrzu.


Stare miasto, czyli to co tygryski lubią najbardziej
Brukowana kostka, którą wyłożone są ulice. Mnóstwo secesyjnych kamienic z bogatymi zdobieniami, rzeźbami i malowidłami. Klimatyczne uliczki. Pełno pięknych kobiet. Co wpadło mi w oko to każdy kolejny kraj, który odwiedzam to coraz to piękniejsze niewiasty. Jeśli progresja będzie zachowana, aż strach pomyśleć co będzie w Rosji, czy też na ostatnim przystanku mej eskapady - Tajlandii !!

Zdjęcia: Ryga, Ryga, Matrioszki, ŁOTWA
Ryga, Ryga, Matrioszki, ŁOTWAWszedłem do kościoła z bardzo pokaźna wieżą, na której szczycie był punkt widokowy. Wchodzę do środka. Automatyczne rozsuwane drzwi. W kościele!! Szok i niedowierzanie, ale to nic. Wejście na sam szczyt kosztuje 8 euro. Nie bylem tu w żadnym muzeum a, że uwielbiam tego typu miejsca z panoramą na całe miasto, wchodzę. Wróć. Wjeżdżam windą! W kościele mają windę, którą wjeżdżam na sam szczyt! Bylem pewien, że znów będę się musiał wdrapywać po wąskich spiralnych schodach jak we Wrocławiu czy wielu miejscach w Szkocji a tu coś takiego. Do środka zaprosiła mnie Pani, która wcisnęła guzik na najwyższe piętro i wróciła do swojej lektury.

Zdjęcia: Ryga, Ryga, Kamienice w w Rydze, ŁOTWA
Ryga, Ryga, Kamienice w w Rydze, ŁOTWACałe miasto u mych stóp ! Widzę najważniejsze budynki miasta. Mój wzrok przykuły uwagę złote kopuły. Jak się potem okazało, wedle mych przypuszczeń, należały do kościoła protestanckiego, w którym zawitałem później. Chłonąłem widoki miasta, niczym gąbka wodę, ale nie zapowiadało się bym szybko wrócił na dół. Przycisk przywołujący operatora windy nie działa! A tu strasznie wieje !! Już myślałem, że będę zmuszony paść w objęcia Duńczyka z którym zostałem na szczycie by nie zamarznąć. Z odsieczą jednak przyjechała kolejna grupa i byliśmy uratowani.

Przewiany, wprost ze szczytu wieży, zwiedzając przy okazji cały parter, pognałem do pobliskiej kawiarni, ogrzać się przy truskawkowej kawce i zupce na którą polowałem od dłuższego czasu. Solijankę, która przywędrowała do Łotwy z Rosji. Osobiście jedna z lepszych zup jakie jadłem. Gości na podium zaraz obok zalewajki.


Jedna kreska baterii w aparacie. Może paść w każdej chwili. Musze iść do hotelu podładować baterie. Jestem już w drodze gdy znowu z niej zbaczam. Tu się nie da inaczej !! Na każdym rogu, zakręcie, uliczce jest. Coś co warto sfotografować, dłużej zawiesić wzrok i ponapawać pięknem. W tym wszystkim zgubiłem drogę powrotną. Szedłem jednak instynktownie, lecz by się upewnić spytałem o drogę piękną Łotyszkę. Szedłem w dobrym kierunku. Wisienką na torcie i zarazem ostatnim punktem, który odwiedziłem był wcześniej wspomniany kościół protestancki. Bogate zdobienia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Zakaz robienia zdjęć w środku, więc takowych nie posiadam. Poza filmikiem, który zrobiłem, by uwiecznić wnętrze jak i przepiękny, iście anielski głos chórku. Filmik jednak ujawnię za kilka miesięcy jak i cały materiał, który nagrywam w formie odcinków. Mam nadzieje, że starczy wam cierpliwości by wytrwać do tego czasu.

Zdjęcia: Ryga, Ryga, Kościół św. Piotra w Rydze, ŁOTWA
Ryga, Ryga, Kościół św. Piotra w Rydze, ŁOTWATo by było na tyle z mojej wizyty, którą będę wspominał naprawdę fantastycznie! Jestem święcie przekonany, że wrócę tu jeszcze nie raz, bowiem naprawdę warto. Popijam właśnie kawkę w jednej z kawiarni czekając na pociąg do Moskwy. Zdecydowałem się na ten środek transportu by nadgonić czas. Moja wiza do Rosji wystartowała 18 października, więc muszę się sprężać. W głównej mierze postaram się jednak w dalszym ciągu podróżować autostopem. Tymczasem bądźcie pozdrowieni. I Myślcie Pozytywnie !!

Zdjęcia: Ryga, Ryga, Sabór Narodzenia Pańskiego w Rydze, ŁOTWA
Ryga, Ryga, Sabór Narodzenia Pańskiego w Rydze, ŁOTWAM+

Zdjęcia

ŁOTWA / Ryga / Ryga / Getto w RydzeŁOTWA / Ryga / Ryga / MatrioszkiŁOTWA / Ryga / Ryga / Kamienice w w RydzeŁOTWA / Ryga / Ryga / Kościół św. Piotra w RydzeŁOTWA / Ryga / Ryga / Sabór Narodzenia Pańskiego w Rydze

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl