Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dolny Śląsk - ziemia wyzyskana > POLSKA


Jerzy1 Jerzy1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Karkonosze / . / W drodze od SłonecznikaOkres powojenny to był czas wielkich wędrówek. Jedni wracali z obozów i frontu do domów. Inni zamieniali rodzinne strony na zupełnie obce domy przymusowo.
Spędzając tu prawie miesiąc odwiedziłem sporo miejsc, które są niepowtarzalne i pełne tajemnic, ciekawych historii. Pozostało nadal wiele do odwiedzenia. Trudno wszystkie opisać, może jednym zdaniem?

W żadnej innej części Polski nie znajdzie się tylu tajemniczych ruin zamkowych. Położone tu zamki Chojnik, Bolczów, Grodziec, Świny, Gryf, Bolków, Książ, Rajsko, Czocha to tylko część z nich. Każdy ma swoją tajemnicę, legendy i ...skarby. Chojnik z dumnie stojącym na dziedzińcu pręgierzem i legendą o złej właścicielce zamku Kunegundzie. Bolczów położony na niedostępnym wzgórzu z kamiennymi schodkami wśród skał i paleniskami wśród murów. Grodziec z przepięknym widokiem z wieży zamkowej i prężnie działającym bractwem rycerskim. Świny z legendą o "tęgich głowach" rodu Świnków i tajemnym przejściu do zamku w Bolkowie. Gryf w Proszówce z opowieścią o ukrytych przez hitlerowców w podziemnych korytarzach skarbach. Książ z podziemnymi lochami w których podobno zamurowano więźniów. Rajsko gdzie w tej chwili trudno trafić bez podpowiedzi miejscowych, a gdzie przed wojną było wspaniałe schronisko turystyczne. Czocha słynna z filmu "Tajemnica twierdzy szyfrów" z tajnymi przejściami i łożem zrzucającym niechciane kochanki w przepaść.

Oprócz zamków mnóstwo odnowionych i upadających pałaców. Jeden z najpiękniejszych to Kamieniec Ząbkowicki, niestety marmury rozkradano tu od wojny, kiedyś dla lepszego efektu filmowego próbowano go też wysadzić, a niektóre elementy wnętrz służyły przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pałac w Wojanowie porównywany jest z Wilanowem, teraz odnowiony służy bogatym gościom. W Gościszowie ruina obrasta pokrzywami, a w Płakowicach pałac służy jako miejsce kolonijne, a wyryte w murze napisy mówią o ścieżce do ... ustępów. Zamek Skała to ruina, gdzie wstęp grozi kalectwem, a słynne kiedyś tarasy zakryte są ogromnymi krzakami.

Jeśli naszym dzieciom znudzą się zabytki możemy odwiedzić miasteczko Western City w Ścięgnach zostać poszukiwaczem złota, bądź być swiadkiem napadu na bank. Chowajmy jednak kosztowności, bo zamaskowani bandyci wpadają w tłum turystów i celując rewolwerami zabierają co cenniejsze torby.

A jak zachcemy ruszyć w góry zacznijmy przy Kościółku Wang w Karpaczu. Później owiani skandynawskim wiatrem przyniesionym przez Wikingów ruszmy w stronę Pielgrzymów i Słonecznika. Przy ładnej pogodzie będziemy się napawać widokami Kotłów Wielkiego i Małego Stawu. A jak się zmęczymy to zawitamy do Strzechy Akademickiej lub Samotni.

Nie zapomnijmy też o wodospadzie Kamieńczyk i Szklarki. Fotograf robiący tam zdjęcia z bernardynem, działa już od dziewięciu pokoleń piesków i ... dla drugiego pokolenia mojej rodziny.

Jak będzie za gorąco ruszymy do czeskich kąpielisk i basenów, a przy okazji odwiedzimy może zamek w miejscowości Frydlant, gdzie wystrój wnętrz przypomina czasy, gdy żyła tam ostatnia jego właścicielka Klotylda. Czas się zatrzymał tu w miejscu i gdybyśmy filiżanki napełnili herbatą to chyba przenieślibyśmy się do początku dwudziestego wieku...

Na rynku w Jeleniej Górze będziemy mogli się zastanowić, czy przypadkiem nie trafiliśmy do Gdańska, bo spotkamy tam Neptuna.Z pewnością nie dojechał tam tramwajem stojącym koło ratusza. W Krzeszowie nie dziwmy się, jak zostaniemy zamknięci przez obsługę, aby samotnie zwiedzić Mauzoleum Piastów i wspaniałe kościoły. Pustka w murach klasztornych dodaje smaczku zwiedzaniu.

Niedaleko Szklarskiej Poręby przejedziemy Zakrętem Śmierci i dojedziemy do starej Chaty Walońskiej, aby posłuchać legendy o poszkiwaczach skarbów. W Leśnej Hucie zobaczymy na własne oczy, jak z rozgrzanego szkła za pomocą zdolnych rąk i cęgów powstają wszelakie zwierzątka.

Jeśli zechcemy to możemy ruszyć do kopalni uranu w Kowarach, złota w Złotym Stoku, węgla w Nowej Rudzie.Zwiedzając bądźmy przygotowani na wiele niespodzianek przygotowanych przez młodych przewodników. Możemy też odwiedzić sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach i popłynąć pod ziemią łódką przy świetle karbidowej lampki.

Pamiętajmy też o Siedlęcinie i odkrytych tam freskach z XIII wieku przedstawiających legendę rycerza okrągłego stołu króla Artura Sir Lancelota.

Warto też odwiedzić Mysłakowice, gdzie oprócz cesarskiego pałacu, obecnie szkoły i domów zbudowanych przez uchodźców z Tyrolu trzeba zobaczyć koniecznie kościół i wspierające go dwie kolumny mające dwa tysiące lat dostarczone tu z Pompejów.

Spragnieni widoków bezwględnie odwiedźmy Góry Sokole i dwa szczyty Góry Krzyżnej i Sokolika, a zmęczeni odpocznijmy w schronisku Szwajcarka.

Chcąc poodychać wielkomiejskim gwarem możemy ruszyć do Pragi. Nie zdziwmy się jednak, że na moście Karola nie będzie gdzie wetknąć szpilki...Kilkugodzinny spacer po Hradczanach, Złotej Uliczce i starówce i na wieczór możemy wrócić na Śląsk.

Może jednak lepiej poodychać klimatem śląskich miasteczek takich, jak Lwówek Śląski i Złotoryja? W tym drugim warto zobaczyć bibliotekę łańcuchową w wieży kościelnej.

Nasz pobyt najprościej zacząć od odwiedzenia Muzeum Miniatur w Kowarach, gdzie możemy zobaczyć większość opisanych wyżej zabytków. A później ruszajmy...

Tylko nie łudźmy się, że zdążymy wszystko zobaczyć...

Zdjęcia

POLSKA / Karkonosze / . / W drodze od SłonecznikaPOLSKA / Karkonosze / Karpacz / Kościółek Wang

Dodane komentarze

Jerzy1 dołączył
12.08.2011

Jerzy1 2012-11-26 22:43:04

Pewnie trzeba by napisać... może przy okazji jakiegoś weekendu lub urlopu

foxi1978 dołączył
20.11.2012

foxi1978 2012-11-21 10:52:48

To tylko mała cząstka wspaniałości Dolnego Śląska. Trzeba by napisać część drugą.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl