Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kościół Wang - Norweska Świątynia w Karkonoszach > POLSKA


AdriG AdriG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Karkonosze / Karpacz / Świątynia WangU podnóża Karkonoszy w malowniczej miejscowości Karpacz, przy jednym ze szlaków wiodących na Śnieżkę, stoi prawdziwa perła dawnej norweskiej sztuki sakralnej - Świątynia Wang - najstarszy drewniany kościół w Polsce. Artykuł opowiada o tym jak trafiła ona do Polski i dlaczego jest taka bezcenna.

U podnóża Karkonoszy w malowniczej miejscowości Karpacz, przy jednym ze szlaków wiodących na Śnieżkę, stoi prawdziwa perła dawnej norweskiej sztuki sakralnej - Świątynia Wang - najstarszy drewniany kościół w Polsce. Zadziwia on nie tylko romantycznym położeniem, ale też swoją burzliwą historią i unikalną konstrukcją.
To bezcenne dzieło zbudowane zostało na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. Kościół Wang powstał z sosnowych bali, a do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Poszczególne części łączone były za pomocą drewnianych złączy: wpustów i piór.

Nasuwa się pytanie jak Kościół Wang pochodzący z odległej Skandynawii znalazł się w Polsce? Otóż wraz z przyrostem ludności stał on się za mały dla miejscowych wyznawców, więc w XIX wieku postanowiono wybudować nowy. Na budowę nowej świątyni musiano zaciągnąć pożyczkę i dlatego zabrakło funduszy na renowacje starego kościółka. Postanowiono go sprzedać. Za namową norweskiego znawcy sztuki i malarza C. Dahla, kupił go pruski król Fryderyk Wilhelm IV. W 1841 roku kościół rozebrano i przewieziono drogą morska do Szczecina, a następnie do Berlina, aby postawić go na jednej z wysp, leżącej na pobliskim jeziorze. Pruski król rozmyślił się jednak i zaczął szukać innego miejsca dla norweskiego kościółka. Za namową hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca przeniesiono go do Karkonoszy. W 1844 roku kościół został uroczyście otwarty i przekazany parafii ewangelickiej w Karpaczu (wówczas niem. Brückenberg).

Kościół Wang zdobią liczne rzeźby i motywy z epoki Wikingów. Bram kościoła, ozdobionych plątaniną węży i roślin, strzegą dwa lwy. Motywy, zdobiące portale ukazują odwieczną walkę dobra ze złem. Zobaczyć można uskrzydlone smoki, wojowniczych Wikingów z rozdwojonymi językami, czy zwycięstwo Dawida nad Goliatem. Szczyty dachowe kościoła zdobią wypusty w kształcie smoczych paszcz, przypominające dekoracje łodzi Wikingów.
Kamienna wieża, stojąca obok świątyni, dobudowana została w celu ochrony jej przed silnym wiatrem znad Śnieżki.

Kościołek Wang, noszący nazwę Kościół Górski Naszego Zbawiciela, można zwiedzać wiosną i latem od godz. 9.00 do 18.00, a w okresie jesienno-zimowym do 17.00. W każdą niedzielę i święta o godzinie 10.00 można uczestniczyć we mszy świętej. Świątynię tą upodobali sobie nowożeńcy, ponieważ słynie ona ze szczęśliwie zawieranych małżeństw. Dlatego też w soboty, kiedy odbywają się zaślubiny, może być ona częściowo niedostępna dla zwiedzających.

Zdjęcia

POLSKA / Karkonosze / Karpacz / Świątynia Wang

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl