Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Rudawy Janowickie > POLSKA


babaczek babaczek Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Dolny Śląsk / Rudawy Janowickie / Turkusowe JeziorkoRudawy Janowickie, region we wschodniej części Sudetów zachwyca wspaniałymi krajobrazami oraz licznymi pałacami i zamkami, chętnie odwiedzany przez amatorów wspinaczki skałkowej jest niezbyt popularnym miejscem, choć oferuje mnóstwo atrakcji i wrażeń.

Sudety dla wielu osób ograniczają się do pasma Karkonoszy- bardzo chętnie odwiedzane przez cały rok przyciągają licznych turystów, których ambicją jest zdobycie najwyższego szczytu, czyli Śnieżki. Większość pomija położone na północny-wschód od Karkonoszy przepiękne Rudawy Janowicke, region zachwycający wspaniałymi krajobrazami oraz licznymi pałacami i zamkami, których część jest już w ruinie. Jest to także rejon chętnie odwiedzany przez amatorów wspinaczki skałkowej, który obfituje w ciekawe skały i skałki idealnie nadające się do zdobycia kilku przejść. Ogromną zaletą Rudaw jest niewielka ilość turystów, którą spotyka się na szlakach, dzięki czemu dzień spędzony w tym rejonie pozwala na podładowanie baterii.

Wybierając się do Rudaw warto na swej trasie zaznaczyć kilka punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć. Do najbardziej znanych, a ostatnio dosyć intensywnie odwiedzanych (może za sprawą plebiscytu w National Geographic na najpiękniejsze miejsca w Polsce?) zaliczają się Kolorowe Jeziorka, które położone są u podnóża Wielkiej Kopy (871m n.p.m.). Ich powstanie związane jest z kopalnianą działalnością prowadzoną w tym regionie jeszcze za czasów niemieckich, gdzie w miejscu wyrobisk utworzyły się trzy stawy- Purpurowe Jeziorko, które swą barwę (stąd i nazwa) zawdzięcza pirytowi zawartemu w skałach, w których powstało jeziorko; Zielony Staw- jest to zbiornik okresowy, najwięcej wody jest w nim w okresie jesiennym i Lazurowe, czy też Turkusowe Jeziorko, które w zależności od pory roku ma barwę albo niebieską albo turkusową. Idąc z Wieściszowic na Wielką Kopę można zobaczyć wszystkie trzy jeziorka. Stawy znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Rudawski Park Krajobrazowy wraz z przylegającym do niego obszarem stanowi unikat na skalę światową- obok zamków nad Renem jest największym kompleksem pałaców i zamków w Europie. Stanowią 25% wszystkich tego typu obiektów w Polsce. Do najbardziej znanych należą Zamek Bolczów, Pałac w Mysłakowicach, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Zamek Chojnik, Pałac Karpniki czy Pałac Wojanów oraz wiele, wiele innych. Budowle te urzekają architekturą, ale zdecydowanie ich największym atutem jest wspaniałe położenie zapewniające rewelacyjne widoki.

Gorąco polecam wędrówkę niebieskim Europejskim Szlakiem Długodystansowym E3, a właściwie jego fragmentem przebiegającym przez Rudawy. Prowadzi on od Trzcińska przez Husyckie Skały, Schronisko Szwajcarkę- niezwykle urocze miejsce, warto się tu zatrzymać choć na kawę, jeśli nie na nocleg, następnie Karpnicką Przełęczą przechodzi się koło Starościńskich Skał- imponujące i wspaniałe formy skalne. Następnie mija się skały Pieca (miejsce bardzo lubiane przez wspinaczy skałkowych, bardzo często można się przyjrzeć ich umiejętnościom), Skalny Most i Skalne Bramy. Przechodząc przez Polanę Mniszkową, Mały Wołek, Skalnik, Czarnów (tutaj znajduje się schronisko Czartak) dochodzi się do Pisarzowic i Kamiennej Góry.Może Rudawy nie imponują pod względem wysokości szczytów, ale stanowią naprawdę rewelacyjne miejsce. Polecam każdemu, kto potrzebuje dobrego miejsca na odpoczęcie od codziennego, szybkiego życia i kto poszukuje pięknych i niezwykłych miejsc. Dodam jeszcze, że niezapomniane wrażenia widokowe są zapewnione na początku września, kiedy to w Rudawach zaczyna się powoli jesień i kolory są wręcz nieprawdopodobne.

Zdjęcia

POLSKA / Dolny Śląsk / Rudawy Janowickie / Turkusowe JeziorkoPOLSKA / Dolny Śląsk / Rudawy Janowickie / Zamek Bolczów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl