Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Loule-Portugalia > PORTUGALIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / Loule-PortugaliaWitam Globtroterow , dzisiaj przedstawie Wam ostatnia odslone z poludniowej Portugalii z miasta Loule , to historyczne miasteczko oddalone kilkanascie kilometrow od wybrzeza Atlantyku jest mniej oblegane przez turystow , przez to jest ciekawsze niz gesto zabudowana hotelami Albufeira. W opisie na krotko wroce do historii Portugalii bo jest ona ciekawa.

Miasto rowniez ucierpialo w tragicznym trzesieniu ziemi sprzed 250 lat (1 listopada 1755 roku), nieomal cala zabudowa miasta legla w gruzach a wiec to co dzisiaj ogladamy np. fragment sredniowiecznych murow otaczajcych miasto czy zamku to rekonstrukcje , maly parafialny kosciol pamieta XIII wiek a przy nim dzwonnica w ksztalcie czworobocznej wiezy , wzniesiona w podziece za szczesliwy powrot z wypraw do Ziemi Swietej przez miejscowych rycerzy.

Dzisiaj napisze kilka zdan na temat podbojow tych ziem przez muzulmanskich Arabow (Maurow) z polnocnej Afryki. W VIII wieku nastapila inwazja Maurow ktorzy utworzyli na poludniu Polwyspu Iberyjskiego kalifat kordobanski ze stolica w Kordobie (Hiszpania) , panstwo arabskie dynamicznie sie rozwijalo az do smierci wplywowego przywodcy Al. Mansura kiedy to rozpadlo sie na wiele mniejszych panstewek , latwych do zdobycia przez rekonkwistadorow. W czasie podboju poludnia Hiszpanii i Portugalii przez Maurow, panujacy na tych terenach Wizygoci wycofali sie pod naporem Arabow na polnoc , tworzac hrabstwo Kastylii i Portucale ze stolica w Porto , z tych dwoch hrabstw , Kastylia urosla w sile i przeksztalcila sie w krolestwo wtedy jej krol Alfons IV zwany Meznym rozpoczal rekonkwiste poludnia wypierajac Maurow , w roku 1249 przylaczono do Portugalii miasto Faro oraz wybrzeze Algarve (Maurowie wycofali sie calkowicie po 450 latach panowania do polnocnej Afryki), a panstwo zyskalo granice w ksztalcie do dzisiaj obecnym . Po wygnaniu Maurow pomiedzy krolem Kastylii i krolem Portugalii doszlo do walki o wladze i panowanie (krol Kastylii Jan I chcial przylaczyc do Kastylii krolestwo Portugalii , w roku 1385 wojska kastylijskie i portugalskie stoczyly zwycieska dla Portugalii bitwe ktora zdecydowala o losach Portugalii . W zwiazku z zakonczeniem walk w Portugalii pojawilo sie wielu bezrobotnych rycerzy dlatego madry krol Jan dal im zajecie , skierowal ich do podboju Afryki , po przeplynieciu ciesniny Gibraltarskiej zdobyli oni wazne , glowne portowe miasto polnocnej Afryki –Ceute , wyprawe te mozna nazwac poczatkiem zamorskich podbojow Portugalii , pozniej skolonizowali oni wyspy na Atlantyku , Madere, Azory ,Wyspy Zielonego Przyladka i rozpoczela sie Era Wielkich Odkryc – poszukiwanie morskiej drogi do bogactw Indii , jedna z wypraw majaca plynac do Indii pomylila kurs i przypadkowo odkryla wybrzeze Brazylii w Ameryce Poudniowej .

W XV wieku Portugalia stała się światowym imperium i liderem w handlu cennymi dobrami importowanymi z zamorskich kolonii. W historii Portugalii jest nawet pojęcie "złotego wieku" określającego czasy mniej więcej XV wieku a szczególnie czasy panowania króla Manuela I Szczęśliwego. Państwo miało wtedy olbrzymie dochody, powstało wiele monumentalnych podziwianych do dzisiaj budowli, których charakterystyczny bogaty i efektowny styl jest określany jako manueliński. Portugalia byla zbyt małym krajem , w tamtych czasach miała ok 1,5 miliona mieszkancow ) żeby utrzymać i zarządzać wszystkimi zdobytymi koloniami rozrzuconymi po swiecie . Mniej wiecej od początku XVII wieku Portugalia zaczęła stopniowo tracić swoje wpływy i tereny zamorskie. Dzisiaj z dawnych zdobyczy zostały Portugalii jedynie archipelagi Azory i Madera ktore po odkryciu były bezludne i zostały zaludnione skazańcami, którzy chcąc nie chcąc urządzili się tam i zajęli uprawą roli.No dosyc historii , zapraszam na krotki spacer uliczkami miasteczka , pozdrawiam ze slonecznej dzisiaj ale zimnej Anglii , Andrzej (Andy)

Zdjęcia

PORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / Loule-PortugaliaPORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / LoulePORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / LoulePORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / LoulePORTUGALIA / Algarve / miasteczko Loule / Loule

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl