Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Portugalia pełna kultury > PORTUGALIA


Turismo de Portugal Turismo de Portugal Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PORTUGALIA / Porto e Norte / Porto / Serralves em Festa - performanceNadeszła wiosna. Czas zatem zaplanować najbliższe miesiące, by w pełni wykorzystać piękną pogodę. Wybierając się do Portugalii, warto uwzględnić bogatą ofertę imprez kulturalnych, które się tam odbywają. Poniżej, kilka propozycji.

Bez wątpienia wielu miłośników kultury wszelakiej odwiedzi Guimarães, które w tym roku pełni honory Europejskiej Stolicy Kultury. Przez cały rok będą się tam odbywać m.in. koncerty, wystawy, przedstawienia, warsztaty i pokazy filmowe. (Szczegółowy program znajduje się na stronie www.guimaraes2012.pt). Jeśli jednak Guimarães nie leży po drodze planowanej podróży, warto poznać kilka alternatywnych, nie mniej ciekawych możliwości.

FILM

Indie Lisboa to Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego, którego celem jest odkrywanie nowych, interesujących filmów i reżyserów. Słowa kluczowe dla tej imprezy to "kreatywność" i "niezależność". Podczas festiwalu będzie można obejrzeć zarówno portugalskie, jak i zagraniczne produkcje. Nie zabraknie nowych form narracyjnych ani filmów poruszających aktualne problemy globalne czy lokalne. W tym roku, poza konkursem, będzie można zobaczyć m.in. dokument "Into the Abyss" Wernera Herzoga, dramat "4:44 Last Day on Earth" Abla Ferrary oraz kolejną ekranizację "Wichrowych Wzgórz" - tym razem w reżyserii Andrei Arnold.
Lokalizacja: Lizbona
Termin: 26 kwietnia - 6 maja 2012
WWW: www.indielisboa.com

Madeira Film Festival (Festiwal Filmowy na Maderze) ma aspirację stać się najbardziej ekskluzywnym i niezależnym festiwalem w Europie. Jego celem jest wspieranie kreatywności we wszystkich aspektach produkcji filmowej. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną niezależne produkcje reżyserów z całego świata: reportaże, krótkie formy oraz filmy dokumentalne. W kategorii "środowisko" będzie można obejrzeć realizacje, których główną tematyką jest przyroda. Odbędą się także warsztaty z aktorstwa, kinematografii oraz dystrybucji filmów.
Zwycięski film MFF wyłoniony zostanie przez czteroosobowe jury - Catarinę Mourão, Scott'a Hillier'a, Cathy Fischer oraz Lisę Scott Gordon. Nagrodą festiwalu jest "Laurissilva Award", nawiązująca do wyjątkowych lasów wawrzynowych Madery, wpisanych przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.
Gośćmi specjalnymi będą: Phamie Gow - szkocka harfistka, pianistka, piosenkarka i kompozytorka oraz piosenkarka Jennifer Logue. Otwarcie festiwalu uświetni występ amerykańskiego muzyka jazzowego - Kyle';a Eastwood'a.
MFF odbędzie się w prestiżowym hotelu Reid's Palace. Jego gośćmi byli m.in. Winston Churchill, George Bernard Shaw, Gregory Peck oraz Roger Moore.
Lokalizacja: Reid's Palace Hotel, Funchal, Madera
Termin: 2 - 6 maja 2012
WWW: www.madeirafilmfestival.com

KLASYKA
Festival ao Largo umożliwia kontakt z sztuką wysokiej klasy. Pod rozgwieżdżonym, portugalskim niebem, na placu São Carlos w Lizbonie będzie można bezpłatnie obejrzeć spektakle teatralne, przedstawienia taneczne oraz koncerty muzyki poważnej. W zeszłym roku wystąpiła m.in.: Orkiestra Gulbenkian, Portugalska Orkiestra Symfoniczna oraz Zespół Baletu Narodowego. Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła
30 tysięcy widzów, zarówno z kraju, jak i zagranicy.
Lokalizacja: plac Largo São Carlos, Lizbona
Termin: czerwiec - lipiec 2012
WWW: www.festivalaolargo.com

SZTUKA WSPÓŁCZESNA
Serralves em Festa (Impreza w Serralves) to największy festiwal sztuki współczesnej w Portugalii i jeden z największych w Europie. Jest kultową imprezą, która stała się punktem obowiązkowym dla miłośników sztuki nowoczesnej. Obejmuje ponad 150 wydarzeń rozgrywających się non-stop, przez 40 godzin, w różnych miejscach Porto: w parku i w budynkach Fundação de Serralves, w centrum miasta, a nawet na terenie lotniska Aeroporto Francisco Sá Carneiro. W programie znajdują się koncerty, występy taneczne i cyrkowe, przedstawienia teatralne, filmy, wystawy fotografii, warsztaty oraz różne inne atrakcje, które zainteresują osoby w każdym wieku. W zeszłym roku uczestniczyło w niej ponad 98 tysięcy osób. Wstęp wolny.
Lokalizacja: Porto, różne miejsca
Termin: start - 2 czerwca o godz. 8 rano, zakończenie -3 czerwca o północy
WWW: www.serralves.pt/gca/?id=3553

CCB Inside Out to wakacyjny program kulturalny przygotowany przez Centro Cultural de Belém. Jest bardzo różnorodny: od koncertów muzyków z różnych zakątków globu, poprzez występy taneczne, cyrkowe oraz przedstawienia teatralne, aż po pokazy filmowe. Wydarzenia te odbywają się zarówno w samym centrum, jak i na zewnątrz.
Lokalizacja: Centro Cultural de Belém, Lizbona
Termin: lipiec i sierpień 2012
WWW: www.ccb.pt

FESTIWAL KULTUROWY
Festival dos Oceanos (Festiwal Oceanów) jest jednym z największych festiwali kulturalnych w Lizbonie. To już dziewiąta edycja tej imprezy. Większość atrakcji: m.in. koncerty gwiazd portugalskich i zagranicznych, wystawy oraz spektakle uliczne - odbywa się na nadbrzeżu Tagu, pomiędzy Parque das Nações, centrum historycznym a dzielnicą Belém. Dużą popularnością cieszy się „noc muzeów” (Museus à Noite), dzięki której za darmo można zwiedzić ciekawe zabytki i muzea Lizbony, np. klasztor Mosteiro dos Jerónimos, Muzeum Fado czy Muzeum Morskie. Na zakończenie festiwalu przewidziano pokaz ogni sztucznych.
W ostatniej edycji festiwalu uczestniczyła rekordowa liczba osób - ponad 400 tysięcy widzów. Bawiono się m.in. na koncertach Any Moura, Joss Stone, Sary Tavares i X-Wife. Po raz pierwszy pojawiła się maskotka festiwalu: mewa - marynarz, która wywoływała radosne zainteresowanie zarówno małych, jak i dużych uczestników festiwalu.
Lokalizacja: Lizbona
Termin: początek sierpnia 2012
WWW: www.festivaldosoceanos.com

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.


Propozycje kilku wydarzeń kulturalnych organizowanych w Portugalii.

Zdjęcia

PORTUGALIA / Porto e Norte / Porto / Serralves em Festa - performancePORTUGALIA / Porto e Norte / Porto / Serralves em FestaPORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Festival ao LargoPORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Festival dos Oceanos - maskotka festiwaluPORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Festival dos Oceanos - Museus à Noite

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Indie Lisboa 29 Indie Lisboa to Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego, którego celem jest odkrywanie nowych, interesujących filmów i reżyserów. Na festiwalu prezentowane są nowe formy narracyjne ani filmy poruszające aktualne problemy globalne czy lokalne. Miejsce:
Madeira Film Festival 35 Madeira Film Festival (Festiwal Filmowy na Maderze) ma aspirację stać się najbardziej ekskluzywnym i niezależnym festiwalem w Europie. Jego celem jest wspieranie kreatywności we wszystkich aspektach produkcji filmowej. Podczas festiwalu zaprezentowane zos
Festival dos Oceanos 42 Festival dos Oceanos (Festiwal Oceanów) jest jednym z największych festiwali kulturalnych w Lizbonie. Większość atrakcji – m.in. koncerty gwiazd portugalskich i zagranicznych, wystawy oraz spektakle uliczne – odbywa się na nadbrzeżu Tagu, pomi

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl