Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Całkiem inna Moskwa. > ROSJA


Paczki w podróży Paczki w podróży Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / - / Moskwa / KremlJak couchsurfing przybliżył nam Moskwę.

Mówi się, że jeśli nie byłeś na Kremlu i Plac., pokazał nam stolicę Rosji z nieco innej perspektywy i choć typowo moskiewskich atrakcji zobaczyliśmy niewiele, to lepiej poznaliśmy mentalność i zwyczaje mieszkańców tego miasta.

Przeciętny obywatel Moskwy, mieszka na obrzeżach miasta, na dość paskudnym osiedlu budynków z wielkiej płyty, w małym, ale przytulnym mieszkanku. Codziennie dojeżdża do pracy metrem zmieniając linię co najmniej 2 razy, lub też wybiera tańszy, bo darmowy, środek transportu jakim jest podmiejski pociąg. W tym drugim przypadku, za każdym razem wdrapuje się na dwumetrowej wysokości peron, by uniknąć zapłaty. Nie jesteśmy pewni, czy naprawdę chodzi o oszczędności, czy też po prostu leży to w jego naturze. Jedno jest pewne – wszyscy tak robią, więc robimy tak też i my. Zarzucamy rowery na platformę i jedziemy do miasta. Po 40 minutach, wreszcie w obrębie tzw. Pierścienia Sadowego, wyznaczającego centrum miasta, wysiadamy na jednym z 9-ciu głównych dworców. Jeździmy wąskimi, wyludnionymi uliczkami najstarszej dzielnicy Moskwy – Kitay Gorod, w której jedna za drugą przycupnęły zabytkowe cerkwie. Krótki rzut oka na Plac Czerwony, sobór Wasyla Błogosławionego oraz super ekskluzywny dom handlowy i już mkniemy szerokimi ulicami nowoczesnej Moskwy – z wielkimi gmachami, drogimi sklepami i restauracjami. Całościowy obraz miasta psuje jednak bardzo duża ilość socjalistycznych budynków, które z rozkazu Stalina powstały na miejscu zburzonych katedr i zabytkowych kamienic. Nie możemy też odmówić sobie zobaczenia chociaż jednej z tzw. „siedmiu sióstr Stalina”, czyli budynków przypominających warszawski Pałac Kultury.

Choć w naszym mniemaniu Moskwa jest znacznie mniej urokliwa niż Sankt Petersburg, to jednego nie można jej odmówić – przepięknego metra. Ponad 10 linii, z czego pierwsza jest jedną z najstarszych na świecie. 176 imponujących stacji, zaprojektowanych w różnych stylach. Najstarsze są bogato zdobione, z pięknymi rzeźbionymi sklepieniami, te powojenne – bardziej ascetyczne, ale za to monumentalne, wypełnione symboliką socjalizmu. Moskiewskie metro jest też jednym z najgłębszych na świecie, a przede wszystkim najbardziej obciążonym – codziennie jeździ nim nawet 9mln osób!

Moskwa może i leży w Europie, ale do naszego wyobrażenia europejskiej metropolii jeszcze trochę jej brakuje. Bo gdzie w Europie sprzedaje się gąbki do mycia naczyń w pociągu? Albo wypchanego lisa? No i zawody w upychaniu jak największej ilości osób do malucha przeszły u nas już do historii, a tutaj nadal jest to świetna zabawa (w wersji rosyjskiej z Ładą)!

Więcej na www.paczkiwpodrozy.pl

Zdjęcia

ROSJA / - / Moskwa / KremlROSJA / - / Moskwa / Plac CzerwonyROSJA / - / Moskwa / Sobór ZbawicielaROSJA / - / Moskwa / UniwersytetROSJA / - / Moskwa / Moskiewskie metro

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl