Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Interaktywna choinka w Lizbonie > PORTUGALIA


Turismo de Portugal Turismo de Portugal Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Choinka w LizbonieNa placu Praça do Comércio w Lizbonie stanęła świąteczna choinka. Różni się jednak od tradycyjnych drzewek, ponieważ… jest multimedialna. Jej dekoracją są wyświetlane obrazy ludzi oraz filmy.

Już od 1 grudnia stolica Portugalii czaruje świątecznymi dekoracjami, m.in. oświetleniem ulic i uliczek. Największa atrakcja czeka jednak na Praça do Comércio (zwanym też Terreiro do Paço, czyli Placem Pałacowym) - najważniejszym placu Lizbony, gdzie swoje siedziby ma kilka instytucji państwowych. W sobotę włączono tam niezwykłą, multimedialną choinkę (Árvore de Natal). „Drzewko” ma w sumie 28 metrów wysokości i składa się z ponad
4-metrowej podstawy, na której widnieją życzenia „Wesołych świąt” w kilku językach, oraz stojącej na niej piramidy, która służy jako ekran do projekcji. Na ścianach tej nowoczesnej choinki wyświetlane są obrazy z 3 kamer zamontowanych na jej szczycie, przetworzone przez przygotowane specjalnie na tę okazję oprogramowanie. Dzięki niemu - w czasie rzeczywistym – na choince ukazywani są stojący pod drzewkiem ludzie, zbliżenia na twarze niektórych z nich, kompilacje kilku ujęć, a także przygotowane wcześniej filmy i zdjęcia. Każdy może się znaleźć na lizbońskiej choince. Wystarczy przyjść na Praça do Comércio, a następnie poszukać swojego wizerunku na „drzewku”.

Pomysłodawcą tej wyjątkowej instalacji jest portugalski artysta - Leonel Moura. To postać równie niezwykła, jak lizbońska choinka. Moura jest artystą konceptualnym i twórcą robotów tworzących własne obrazy. Sławę przyniósł mu RAP (Robotic Acion Painter), którego prace można było obejrzeć na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. (Więcej informacji nt. artysty można znaleźć na stronie www.leonelmoura.com.)

Choinka będzie stała na placu do 6 stycznia 2013 r.


Na placu Praça do Comércio w Lizbonie stanęła świąteczna choinka. Różni się jednak od tradycyjnych drzewek, ponieważ… jest multimedialna. Jej dekoracją są wyświetlane obrazy ludzi oraz filmy. To pomysł portugalskiego artysty Leonela Moura, twórcy robotów samodzielnie malujących obrazy.

Zdjęcia

PORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Choinka w LizboniePORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Świąteczne oświetlenie LizbonyPORTUGALIA / Lisboa / Lizbona / Świąteczne oświetlenie Lizbony

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl