Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wietnam - porady praktyczne > WIETNAM


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIETNAM / Tay Bac / Lao Cai / Sa Pa / DzieciKilka porad praktycznych i informacji z Wietnamu - listopad 2012

Kilka rad praktycznych: Dobrze sprawdzić wcześniej kurs wymiany - w listopadzie 2012 oficjalny kurs był 20.800 za usd, ale czasem w hotelach chcieli dawać trochę mniej (w skrajnych przypadkach poniżej 20.000) - trzeba pamiętać i nie zgadzać się, W bankach wymieniają po kursie oficjalnym, bez prowizji.

W Wietnamie korzystałem z LP po regionie - niestety przewodnik jest bardzo pobieżny, po głównych atrakcjach się prześlizguje - z Wietnamu zabrakło mi przede wszystkim: mapki i dokładniejszego opisania okolicy w Sa Pa (tam ciekawe są przede wszystkim wioski położone dalej od samej miejscowości), dokładniejszego opisania okolic Hue (tam poza rezydencja cesarska polecam do zwiedzenia grobowce i świątynie w okolicy, a przede wszystkim zabrakło Parku Narodowego Phong Nha Ke Bang i cytadeli z dynastii Ho (miejscowość Vinh Loc, okolice Thanh Hoa) a w samym Hanoi opisania cytadeli i okolic. Z Ha Long też nic nie pisali o Monkey Island, jak również nie ma mapy samej Zatoki.

Przewodniki są również na miejscu, wprawdzie marne kserokopie pirackie, ale kosztują kilka usd.

Pakiet 3 dniowy zwiedzania Ha Long zwyczajowo obejmuje 2 noclegi, w tym jeden na lodzi, drugi w którymś z rozlicznych hotelików w miasteczku Cat Ba, na wyspie o tej samej nazwie, mnóstwo posiłków, przejazdy, wejście na góre w Parku Narodowym Cat Ba (nazywają to trekingiem), rejs na Monkey Island (też można wejść na górę), odstawiają 3 -go dnia do Hanoi, ceny za 3 dni są nawet za 55-60 usd, ale potrafią tez kosztować powyżej 100 (i takie ceny najczęściej się słyszy jako wyjściowe). W pakiecie powinna być opcja pływania kajakiem - (płynie się sam do groty Pelikana), potem już z całą wycieczką wejście do jaskini (też piękna), a następnie płynie się na sąsiednią wyspę i jest wejście na górę (punkt widokowy) - dobrze jest zdążyć tam jak jest jeszcze jasno - widok niesamowity!

Na miejscu można pomyśleć o kurtkach, polarach, czy plecakach. O jakości słyszałem rożne historie, ale ponoć te rzeczy tam szyją, ja nabyłem przeciwdeszczową kurtkę typu North Face (sprawdza się). W Hoi An można pomyśleć o garniturze szytym na miarę (panowie), ceny chyba konkurencyjne.

Open Bus - z Sajgonu do Hanoi powinien kosztować 35-80 usd, przy robieniu całej trasy warto pomyśleć, ja nie jechałem bo z Hue wracałem samolotem, a przy wyprawie na południe open bus nie zatrzymywał się w Thanh Hoa (a ja chciałem zobaczyć cytadelę w Vinh Loc)

Na każdym kroku trzeba liczyć się z tym, ze będą chcieli nas oszukać - nawet w komunikacji miejskiej, im bardziej turystyczne miejsce tym większe prawdopodobieństwo. Należy sprawdzić ile płacą miejscowi, i starać się zapłacić tyle samo - przykładowe ceny: przejazd Lao Cai - Sa Pa 50.000 dongów (na początku będą chcieli więcej), hotele zawsze należy się targować, nawet jak mają wywieszone ceny za pokój; standardowo pokój o przyzwoitym standardzie powinien kosztować 100.000 - 200.000 dongów (w zależności od umiejętności negocjacyjnych) - można płacić w dolarach - tylko sprawdzić po jakim kursie chcą przeliczyć. Piwo najtańsze za szklankę w Hoi An - znalazłem za 3.000, ale generalnie kosztowała 5.000, tez dobra cena.

Obiektywnie rzecz biorąc w Wietnamie za czysto nie jest, po ulicach biegają szczury (szczególnie wieczorem), jak będzie się jadło na ulicy (a warto !!!), należy pomyśleć o jakimś środku odkażającym (trunek lokalny, albo przywieziony z kraju, piwo może nie wystarczyć). Posiłki takowe - zupy jadłem już za 5000 - 10000 dongów, różne inne (ciężko nawet nazwać co, ale był ryż i warzywa, mięso chyba też) to wydatek rzędu 20.000 wzwyż

Targować się wszędzie - zawsze pierwsza cena jest zawyżona.

W Sa Pa - warto rozważyć opcję noclegu w którejś z wiosek (im dalej od samej miejscowości, tym lepiej), widoki wynagrodzą trudy dotarcia.


Trzeba również pamiętać, że te tzw. oszustwa (a na ogół nie są to duże kwoty), to dla nich sposób na wyżywienie rodziny, czyli zwyczajna praca

Zdjęcia

WIETNAM / Tay Bac / Lao Cai / Sa Pa / DzieciWIETNAM / Tay Bac / Lao Cai / Sa Pa / Jak sardynki ...WIETNAM / Tay Bac / Lao Cai / Sa Pa / Zabawa ze słońcemWIETNAM / Prowincja Quang Ninh / Jaskinia Bo Nau (jaskinia Pelikana) / Zatoka Ha LongWIETNAM / Prowincja Quang Ninh / Zatoka Ha Long / Jaskinia Niespodzianek

Dodane komentarze

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2013-04-14 18:11:18

jeśli nam "padnie" na Wietnam to trzymam Cię za słowo!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl