Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Żuławski Tulipan’ 2013 > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorze / Mokry Dwór / Ułożymy sobie dywanDzięki pomysłowości hodowców tulipanów i władz samorządowych, od 5 lat w Gminie Pruszcz Gdański organizowany jest festiwal „Żuławski Tulipan”. Każdego roku tysiące gości bierze udział we wspaniałej plenerowej imprezie w Mokrym Dworze, by podziwiać obrazy okładane z kwiatów tulipanów.

Żuławy często nazywane są polską Holandią, tak ze względu na depresyjne położenie jak i uprawiane tutaj tulipany. Żuławy Gdańskie od dawna uznawane są przez specjalistów za jedno z najlepszych w Polsce miejsc do uprawy tulipanów i reprodukcji cebul kwiatowych. Klimat łagodzony wpływami pobliskiego Bałtyku i sprzyjające gleby, żyzne mady wiślane sprawiają, że na wiosnę możemy obserwować lśniące w słońcu, kolorowe uprawy. Popyt na tulipany sprawia, że producenci cebul tulipanów z Żuław morza nie mają zwykle kłopotów ze sprzedażą towaru, pod warunkiem, że będą dostosowywać dobór odmian do potrzeb rynku. Aby cebule tulipanów były dorodne i dobrze wykształcone, należy kwitnące tulipany ogławiać, usuwać górną część pędu kwiatowego, by roślina nie marnowała składników pokarmowych i zapasowych z cebuli na wytworzenie nasion.
Dzięki pomysłowości hodowców tulipanów i władz samorządowych, od 5 lat w Gminie Pruszcz Gdański organizowany jest festiwal „Żuławski Tulipan”. Każdego roku tysiące gości bierze udział we wspaniałej plenerowej imprezie w Mokrym Dworze, by podziwiać obrazy okładane z kwiatów tulipanów. W roku Chopinowskim były tulipany dla Chopina, w związku z obchodami Roku Heweliusza organizatorzy nadali jej tytuł „Spójrzmy w niebo”, zaś w roku ubiegłym tematem było EURO 2012. W tym roku w majowy weekend Mokrym Dworze pojawia się bohaterowie polskich bajek – dobranocek: Jacek i Agatka, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Reksio i wiele innych. Twarzą w twarz z bohaterami swoich ulubionych bajek staną wszyscy miłośnicy tulipanów i fani corocznej majowej imprezy Jak zawsze, wszystko zależy od przychylności pogody i samych kwiatów. To niezwykłe święto kwiatów będzie poprzedzone układaniem dywanów z główek tulipanów z bajkowymi motywami, dlatego Wiesław Zbroiński, pomysłodawca imprezy oraz wójt Magdalena Kołodziejczak już dziś gorąco zachęcają mieszkańców do przybycia do Mokrego Dworu i aktywnej pomocy. Każda para rąk przy układaniu kwiatów jest nieoceniona. Tak, jak w latach poprzednich kompozycję z kwiatów zaprojektuje Bogdan Izdebski, artysta plastyk ze Straszyna. Czym nas zaskoczy w tym roku?
Pierwszego dnia święto tulipanów rozpocznie się tradycyjnie o godz. 12. Na ten dzień zaplanowano konkursy, m.in. układania małych rozmiarów dywanu kwiatowego. - Nie zabraknie występów muzycznych, będzie można zakupić bukiety tulipanów, a także wyroby lokalnych artystów. Tradycyjnie zostanie wykonane pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników święta tulipanów. Na wieczór zaplanowano zabawę taneczną. Ponadto z góry, z wysięgników strażackich będzie można podziwiać kompozycję kwiatową.


Informacja o dokładnej dacie tego wyjątkowego wydarzenia znajdzie się w lokalnych mediach, wszystko zależy od tego, kiedy w pełni rozkwitną tulipany.
www.pruszczgdanski.pl,
http://www.pruszczinfo.pl/

Zdjęcia

POLSKA / Pomorze / Mokry Dwór / Ułożymy sobie dywanPOLSKA / Pomorze / Mokry Dwór / Tulipany dla ChopinaPOLSKA / Pomorze / Mokry Dwór / Tulipanowy kobierzecPOLSKA / Pomorze / Mokry Dwór / Znaki zodiakuPOLSKA / Pomorze / Gdańsk / Gdańskie tulipanyPOLSKA / Pomorze / Gdańsk, Długi Targ /  Żuławski Tulipan pod Dworem Artusa

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl