Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Może morze wróci" Bartek Sabela - Patronat Medialny Globtroter.pl > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Istnieje wciąż na wszystkich mapach. Możemy je znaleźć w atlasach i na globusach. W rzeczywistości jednak już go nie ma, umarło

Istnieje wciąż na wszystkich mapach. Możemy je znaleźć w atlasach i na globusach. W rzeczywistości jednak już go nie ma, umarło. W ciągu 40 lat Jezioro Aralskie, zwane przez miejscową ludność Morzem, niegdyś czwarte największe jezioro świata, zostało zamienione w jałową, bezkresną pustynię. Bezpowrotnie zniszczono dziesiątki gatunków zwierząt, tysiące hektarów lasów i życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. A stało się to w imię rozumianego w sowiecki sposób postępu, napędzanego materialistyczną wizją ‘wszechmogącego' człowieka.
W kwietniu nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukaże się publikacja „Może morze wróci” autorstwa Bartka Sabeli. Jej premiera odbędzie się na Festiwalu Trzy Żywioły w Krakowie – 7 kwietnia. Książka ta to opowieść o jednej z największych zbrodni dokonanych przez człowieka - o ludzkiej arogancji, niszczycielskiej sile naszych pomysłów. To opowieść fascynująca, ale przede wszystkim przerażająca. Autor, wędrując po Uzbekistanie, odkrywa przed nami owianą tajemnicą dramatyczną historię zanikającego morza i ludzi, którzy od wieków byli z nim związani. Zabiera czytelnika w poruszającą i wstrząsającą podróż do wyschniętego, spękanego dna morza, i każe zastanowić się nad tym, dokąd zmierzamy w swojej nieomylności i braku pokory.
Autor podczas podróży zbierał materiał filmowy, z którego powstał krótki dokument. Film pt. W poszukiwaniu zaginionego morza zdobył pierwszą nagrodę w konkursie OFF na Festiwalu Trzy Żywioły w Krakowie w 2012 r. oraz nagrodę publiczności w kategorii ShotDoc na Festiwalu Filmów Trzy Żywioły we Wrocławiu.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- /

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-04-09 19:28:42

Zniknęło na szczęście nie całe, podzieliło się aktualnie na dwie części, ale jeszcze jest. No i są plany coby je odzyskać. Ale fakt, widoma przestroga, do czego działalność człowieka może doprowadzić ....

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl