Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nazywano ich Słowińcami > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorze / Gmina Smołdzino, powiat Słupski / Budynek szachulcowyW 1963 roku w jednej z kluckich zagród, zbudowanej w XIX wieku i zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji, zorganizowano stałą ekspozycję, prezentującą kulturę ludności nazywanej Słowińcami, a zamieszkującej niegdyś wsie położone nad jeziorem Łebsko i Gardno. Ludność ta wytworzyła w swych dziejach właściwą sobie kulturę materialną, a Kluki były wsią, w której pozostało najwięcej jej pamiątek, najwięcej przykładów budownictwa słowińskiego, najdłużej zachowały się tradycje słowińskie.
Kaszubi, dominująca niegdyś ludność na Pomorzu Zachodnim, w XIX wieku stanowili już niewielką grupę osiadłą na pólnocno-wschodnich rubieżach powiatu słupskiego.

Rosyjski etnograf Aleksander Hilferding, który w XIX w. badał w Klukach nad jeziorem Łebsko, odrębność kulturowa i etniczną Kaszubów Nadłebskich, nazwał ich Słowińcami, bo mówili po „słowięsku”, oczywiście ich rdzennym językiem był kaszubski, należący do rodziny języków słowiańskich. Kaszubi Nadłebscy, zwani Słowińcami, żyli w Smołdzinie, Gardnie i Klukach, a także w Cecenowie, Główczycach Objeździe i Rowach. Ich spuściznę kulturową, m.in. XIX-wieczne szachulcowe budynki możemy zobaczyć w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach W 1963 roku w jednej z kluckich zagród, zbudowanej w XIX wieku i zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji, zorganizowano stałą ekspozycję, prezentującą kulturę ludności nazywanej Słowińcami, a zamieszkującej niegdyś wsie położone nad jeziorem Łebsko i Gardno. Ludność ta wytworzyła w swych dziejach właściwą sobie kulturę materialną, a Kluki były wsią, w której pozostało najwięcej jej pamiątek, najwięcej przykładów budownictwa słowińskiego, najdłużej zachowały się tradycje słowińskie.
Kaszubi, dominująca niegdyś ludność na Pomorzu Zachodnim, w XIX wieku stanowili już niewielką grupę osiadłą na pólnocno-wschodnich rubieżach powiatu słupskiego. Do 1945 roku jednak, czyli do czasu przejęcia tych ziem przez Polskę, Słowińcy zatracili już swoją tożsamość etniczną, identyfikując się z ludnością niemiecką, choć były wśród nich jeszcze wówczas osoby, które zachowały świadomość pochodzenia kaszubskiego oraz szczątki mowy i tradycji kulturowej przodków. Po wojnie wielu Słowińców wyjechało do Niemiec.
W latach siedemdziesiątych ub. wieku , wobec nowej fali wyjazdów ludności słowińskiej z kraju, podjęto działania, zmierzające do utworzenia w Klukach dużego muzeum na wolnym powietrzu, przejmując grunty wokół istniejącej już Zagrody Muzealnej. W ciągu dziesięciu lat Muzeum zabezpieczyło sześć zagród i przejęło grunty z dwiema XIX-wiecznymi zagrodami in situ i siedliszczami po XVIII- i XIX-wiecznej zabudowie, na które przenoszono chałupy i całe zagrody z innych części wsi. W rezultacie, na dziesięciohektarowym obszarze Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach stoi siedem zagród z budynkami gospodarczymi, studniami, piecami chlebowymi i piwnicami – wszystko wtopione jest w żywą funkcjonującą wieś, stanowiąc najstarszy jej fragment. Cały obraz ekspozycji podkreśla rybacki charakter wsi słowińskich, a aranżacje wnętrz i zagród uwzględniają zmiany kulturowe i gospodarcze, zachodzące na tym terenie. Pozostawione zaś w obejściach narzędzia, ogródki przydomowe oraz w pełni wyposażone wnętrza chałup i budynków gospodarczych, tworzą ogólne wrażenie zamieszkałej wciąż przez rybaków wsi. Kilka lat temu utworzono w muzeum Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej, realizując projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego, wsparty Promesą Ministra Kultury i otwarto karczmę przeniesioną z Wierzchocina.


Rok 2013 jest rokiem jubileuszowym Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. - Chcąc szczególnie to podkreślić, obchody jubileuszowe zaplanowaliśmy na cały 2013 r., a w ich ramach kilka zdarzeń muzealnych, które mają przybliżyć jak najszerszym kręgom mieszkańców Pomorza i współczesnego kaszubskiego obszaru językowego kulturę tego odłamu Kaszubów - mówi Henryk Soja, kierownik Muzeum - Naszym celem jest również, by jubileusz 50-lcia uświadamiał istotę działania instytucji muzealnych, jako miejsc związanych z naszą kulturową tożsamością, odczuwaniem i rozumieniem świata.

http://muzeumkluki.pl/atrakcje.html
http://www.muzeum.slupsk.pl/
http://www.leba.zaprasza.pl/miasto,Skansen%20w%20Klukach,%C5%81eba.html

Zdjęcia

POLSKA / Pomorze / Gmina Smołdzino, powiat Słupski / Budynek szachulcowyPOLSKA / Pomorze / Gmina Smołdzino, powiat Słupski / Budynek mieszkalnyPOLSKA / Pomorze / Wydmy w Łebie / Ruchome wydmy w Łebie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl