Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kopiec Kaszubów - początek Polski > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorze  / Hel / Kopiec KaszubówW przedwojennej Polsce mówiono ”Gdynia – okno na świat”, dziś mówi się że „Hel to początek Polski” – powiadał Bruno Wandtke nieżyjący architekt z Sopotu autor słynnej fontanny Jasia Rybaka, miłośnik Helu i autor „Projektu koncepcyjnego kamiennego monumentu na cyplu Półwyspu helskiego.

Sięgający trzech metrów kopiec Kaszubów odsłonięto na samym końcu Cypla Helskiego. Pomysł "usypania" kopca wyszedł od samorządu helskiego i od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Monument ufundowały oddziały Zrzeszenia oraz Klub Studentów "Pomorania". A półwysep zaroił się od Kaszubów, którzy przypłynęli i zjechali na Hel ze wszystkich zakątków regionu. Na całym półwyspie rozbrzmiewała muzyka i wszelkie odmiany języka kaszubskiego. W Helu pojawili się Kaszubi z południa i północy, ze wschodu i zachodu, wszyscy z własnymi pocztami sztandarowymi. Ale zanim ten kopiec usypano trzeba tu było przeprowadzić poważną operację umocnienia brzegu. Przedsięwzięcie połączyło obiekty hydrotechniczne z elementami infrastruktury turystycznej.
Hel to miejsce symboliczne, dla wielu magiczne, w czasach PRLu zamknięte dla obcokrajowców. Pamiętam, że na początku lat 70tych na drodze na Hel spotykaliśmy wojskowe posterunki i obowiązkiem każdego, kto się tutaj udał było posiadanie dowodu osobistego. Cypel po opuszczeniu go przez wojsko został udostępniony dla turystów po raz pierwszy od wielu dziesiątków lat.. Mieszkańcy Helu żartują, że dzięki kopcowi łatwiej będzie można dostrzec, gdzie kończy się półwysep albo... gdzie zaczyna się Polska.
Kopiec Kaszubów oznaczający początek Polski przedstawiony w „Projekcie koncepcyjnym kamiennego monumentu na cyplu Półwyspu helskiego. Początek Polski” sopockiego architekta Bruna Wandtke spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem władz samorządowych szczególnie Mirosława Wądołowskiego, burmistrza Helu i Mieczysława Struka wicemarszałka województwa Pomorskiego. Profesor Brunon Synak, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego tak pisze w swojej opinii – „...Opuszczony przez wojsko teren jest bez „duszy”, bez tożsamości, nie posiada kulturowo-symbolicznego „znaczenia”. Jakże lepiej można wypełnić tę przestrzeń treścią i nadać jej wartość kulturową, jak nie poprzez silne naznaczenie jej symboliką kaszubską w postaci „stolemowego kopca”? ...jeżeli projekt w przedstawionej koncepcji zostanie zrealizowany, to z całą pewnością monument może stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Półwyspu Helskiego. ...Kopiec Kaszubów – Początek Polski z czasem może – i nie ma w tym żadnej przesady – osiągnąć popularność kopenhaskiej Małej Syrenki, czy brukselskiego Manekin Pis-a. Bardzo ważne jest też to, że projekt ma być zrealizowany przy minimalnej ingerencji w środowisko naturalne i odpowiednio wkomponowany w otoczenie architektoniczno-przyrodnicze”.
Plany zagospodarowania Cypla Helskiego zakładają wyznaczenie ciągów pieszych i udostępnienie do zwiedzania historycznych obiektów militarnych, budowę lokalnego muzeum tradycji militarnych Helu, wyznaczenie ciągów pieszych do przyrodniczych aneksów edukacyjnych oraz rezerwatu morskiego na podwodnym stoku cypla. Jeśli mówimy o Stolemach, im też można by poświęcić specjalny pawilon z możliwością zapoznania się z barwnymi legendami Kaszub, pamiątkami i sztuką ludową. Od legend i tradycji moglibyśmy przejść do miejsca, gdzie wyeksponowane byłyby opisy z życia rybaków i marynarzy. Multimedialne ekspozycje przybliżyłyby nam ich życie codzienne, od połowu ryb poprzez przetwórstwo z uwzględnieniem ważnych elementów bezpieczeństwa na morzu jakim były latarnie morskie i sygnały dźwiękowe.

Byłoby to szczególne miejsce w Polsce, na pewno chętnie odwiedzane przez turystów, którzy w sezonie lenim zaludniają cpokojne miasteczko Hel. Dzisiaj na Hel dojedziemy wygodnie pociągiem, samochodem, są ścieżki rowerowe i trakty piesze. Amatorzy drogi morskiej przypływają szybkimi łodziami, jachtami i statkami . Tutaj jak w Cabo da Roca najdalej na zachód wysuniętym przylądku Europy położonym w Portugalii, na zachód od Lizbony, czy też Przylądek Finisterra, najdalej wysunięty na zachód punkt Hiszpanii, można by otrzymać specjalny stempel i certyfikat zaświadczający o naszej wizycie w tym niezwykłym miejscu. Gdzie zaczyna się Polska…

Zdjęcia

POLSKA / Pomorze  / Hel / Kopiec KaszubówPOLSKA / Pomorze  / Hel / Helskie klimatyPOLSKA / Pomorze / Hel / Na deptakuPOLSKA / Pomorze / Hel / Hel, port rybackiPOLSKA / Pomorze / Hel / Hel, zachód słońca w porciePOLSKA / Pomorze  / Hel / Helska architektura

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl