Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Niedziela w rumuńskim Maramureszu. Wiejski folklor i wesoły cmentarz > RUMUNIA


addicted2travel addicted2travel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie RUMUNIA / Maramuresz / Certeze / tradycyjny strój w wiosce CertezeKolejna część relacji z wyprawy do Rumunii

W niedzielny poranek postanowiliśmy wybrać się na mszę do jednej z rumuńskich wiosek – Certeze, której mieszkańcy słyną ze swoich tradycyjnych strojów. Najłatwiej zobaczyć je właśnie w niedzielę, kiedy ludzie z różnych stron podążają dróżkami w kierunku kościoła czy cerkwi. Kiedy wchodzimy do Kościoła przeżywamy szok. Kobiety w pięknych regionalnych szerokich spódnicach w kwiaty stoją z lewej strony kościoła, natomiast odświętnie ubrali mężczyźni po jego prawej stronie. Robi to na nas niesamowite wrażenie. Zostajemy do końca mszy, zdecydowanie wyróżniając się na tle pozostałych.Wyszliśmy ze mszy jako jedni z pierwszych, żeby zobaczyć ten barwny korowód ludzi opuszczających kościół. Po mszy ludzie nie rozchodzili się od razu do domów, ale zbierali się w małych grupkach, żywo dyskutując. Ponownie kobiety i mężczyźni stali osobno.
Ruszamy w kierunku Sapanty, gdzie znajduje się Wesoły Cmentarz. Po drodze co kawałek mijamy odświętnie ubranych mieszkańców poszczególnych wiosek, którzy zmierzali do kościołów. Każda wioska wyróżnia się trochę innym strojem. Od razu przestajemy żałować, że nie zdążyliśmy dojechać do Sapanty w sobotę. W niedzielę, zdecydowanie bardziej można poczuć tutaj klimat tego regionu.
Przy cmentarzu nie ma parkingu, więc auto zostawiamy na ulicy. Bilet wstępu kosztuje 3 RON, a możliwość robienia zdjęć kolejne 5 RON. Cmentarz jest unikatowy w skali światowej. Wszystkie nagrobki są barwne, pomalowane na żywe kolory i przedstawiają sceny z życia zmarłego, lub okoliczności jego śmierci. Cmentarz jest prawdziwym arcydziełem sztuki.


cdn...

Zdjęcia

RUMUNIA / Maramuresz / Certeze / tradycyjny strój w wiosce CertezeRUMUNIA / Maramuresz / okolice Certeze / Rumuńska rodzina w niedzielny poranekRUMUNIA / Maramuresz / okolice Certeze / procesjaRUMUNIA / Maramuresz / Certeze / Konkurs_tradycyjny strój w wiosce CertezeRUMUNIA / Maramuresz / Certeze / Konkurs_tradycyjny strój w wiosce CertezeRUMUNIA / Maramuresz / okolice Certeze / niedzielna procesja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl