Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W Kopalni Soli „Wieliczka” > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Małopolska / Trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka / Inżynieria podziemnaKopalnię Soli „Wieliczka” w 2007 roku czytelnicy „Rzeczpospolitej” uznali za jeden z siedmiu cudów Polski. Oddano na nią największą ilość głosów. Od 1945 roku do dziś Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło już 36 milionów turystów. W samym 2012 roku jej unikalne wnętrza podziwiali goście ze 175 krajów świata. Codziennie przed kopalnią ustawiają się kolejki chętnych, z rodzinami i w grupie przyjaciół. Spotkamy tutaj turystów z najdalszych zakątków świata, istna Wieża Babel.

Kopalnia Soli „Wieliczka” znajduje się 10 km od Centrum Krakowa, dlatego też wizyty w kopalni są w programie tych, którzy zatrzymali się w Krakowie, zaś goście np. Młyna Solnego (hotel) wyruszają na zwiedzanie Krakowa, do czego zachęca wygodna komunikacja miejska. Warto dodać, że Kopalnia Soli „Wieliczka” prowadzi działalność leczniczą w podziemnych wyrobiskach górniczych wykorzystując do leczenia unikatowy mikroklimat: powietrze pozbawione zanieczyszczeń i alergenów, bogate w mikroelementy, o stałej temperaturze, wysokiej wilgotności, wolne od szkodliwego promieniowania. To tutaj narodziła się nowatorska metoda leczenia – subterraneoterapia – do chwili obecnej prowadzona jest aktywna rehabilitacja układu oddechowego przy wykorzystaniu leczniczych właściwości podziemnego środowiska. Korzystają z niej chorzy na astmę, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz alergie. Przyjeżdżają czynni sportowcy dla relaksu bądź po przebytej chorobie czy operacji. Często z dobrodziejstw zdrowotnych kopalni i odpoczynku w głębi ziemi szukają osoby zdrowe, pragnące poprawić swą kondycję zdrowotną, odnaleźć równowagę psychofizyczną, zregenerować swój organizm.
Perłą w koronie Kopalni Soli „Wieliczka” i obiektem dumy górników jest Kaplica Św. Kingi Tu blask kryształowych żyrandoli pada tu na misternie rzeźbioną posadzkę zachwycają płaskorzeźby i misternie rzeźbione w soli ołtarze. Powstała pod koniec XIX w., położona jest 101 metrów pod ziemią, ma ponad 54 m długości, 15–18 m szerokości, 12 m wysokości a jej powierzchnia użytkowa wynosi 375 m2. Zdobienie podziemnej świątyni realizowano od momentu założenia do 1963 r. Bardzo ciekawy jest trzyczęściowy ołtarz. Środek zajmuje figura św. Kingi, która zastąpiła w tym miejscu olejny obraz Ferdynanda Olesińskiego, ucznia Matejki. Wystrój kaplicy zawdzięczamy pracom rzeźbiarskim Józefa Markowskiego. Godna uwagi jest „Ostatnia wieczerza” Antoniego Wyrodka, wzorowana na słynnym dziele Leonarda da Vinci. Msze św. w kaplicy św. Kingi odprawiane są w każdą niedzielę, a także celebrowane są w szczególne okazje, jak dzień św. Kingi, św. Barbary czy pasterka. Jest wymarzonym miejscem na zorganizowanie mszy świętej, ślubu, koncertu muzyki poważnej i sakralnej dla grup do 400 osób. Kaplica Św. Kingi i inne, nie mniej piękne miejsca, znajdują się na cieszącej się od lat niesłabnącą popularnością, klasycznej trasie turystycznej. Do wnętrza prowadzi szyb Daniłowicza. Bagaż możemy pozostawić w przechowalni, która znajduje się blisko punktu informacji turystycznej. Dzieci do 4 lat zwiedzają kopalnię za darmo. Część trasy przystosowana jest dla wózków inwalidzkich, jednak należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Fotografowanie i filmowanie wymaga wykupienia zezwolenia w kasach. Wybierając się do solnych podziemi, należy założyć wygodne buty i zabrać ciepłą odzież – na dole utrzymuje się stała temperatura około 14°C, niezależna od pogody na powierzchni ziemi. Wędrując labiryntem solnych korytarzy poznajemy unikalne pejzaże 20 niezwykłych komór, odkrywamy tradycję i historię wielickiej kopalni. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Pokonujemy blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów i zejść na głębokość 64–135 metrów pod ziemię. W Szybie Daniłowicza zwiedzający poznają swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowiada im o historii i tajemnicach kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedzamy niezwykłe miejsca, zobaczy wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Z Kopalnią Soli „Wieliczka” wiąże się wiele legend. Najsłynniejsza opowiada historię księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku wchodzimy do Kaplicy Św. Kingi, zaś nad brzegiem jednego z solankowych jezior zasłuchamy się rozbrzmiewającą kompozycję Fryderyka Chopina której towarzyszy świetlny spektakl. Na koniec po zwiedzaniu Muzeum Żup Krakowskich, możemy posilić się specjałami podziemnej karczmy, by wreszcie górniczą windą wrócić na świat.
Spragnionym prawdziwej przygody, lub by po prostu poznać pracę Kopalni, proponuję wyprawę Trasą górniczą. Tak się składa, że tego samego dnia można zrobić obydwie trasy, pod warunkiem, że na turystyczną zjedziemy ok. 8.30 – 9.00. Wówczas o 13.00 zdążymy wcielić się w rolę górnika i pod czujnym okiem przodowego będziemy zdobyć pierwsze szlify w podziemnym fachu. W pełnym roboczym stroju, uzbrojeni w górniczy ekwipunek, przestaniemy być turystami w chwili, gdy zaopatrzeni w górnicze lampki zjedziemy w kopalniane ciemności najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym Regis. Przewodnik, zwany tu przodowym, przyzna nam górniczy zawód i zadania, by na koniec wyprawy rozliczyć każdego z ich wykonania. Zwiedzający staje się tym samym śleprem, adeptem górnictwa, który w świetle lampy górniczej stawiać będzie ostrożnie swoje pierwsze kroki w tym wymagającym zawodzie. Na szlaku położonym z dala od uczęszczanej Trasy turystycznej, uczestnik poznaje kopalnię od kuchni. Samodzielnie będzie mierzył poziom stężenia metanu, wyszukiwał i transportował sól, wyznaczał drogę i badał nieznane sobie komory. Pozna w praktyce codzienne podziemne życie a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Doświadczy na własnej skórze jak smakuje prawdziwy górniczy trud. Zanim opuści kopalnię, podczas uroczystej ceremonii zostanie pasowany na górnika o czym zaświadczy specjalny certyfikat. Warto wiedzieć, że to zwiedzanie ma formę aktywnej wyprawy i wymaga wzmożonego wysiłku fizycznego. Zwiedzanie odbywa się maksymalnie w 20 os. Grupach, dlatego należy wcześniej dokonać rezerwacji. Przed zwiedzaniem musimy dokonać pisemnych formalności. Wyprawa startuje punktualnie. Na miejscu zbiórki należy być przynajmniej 15 min. Wcześniej, gdyż osoby, które się spóźniły lub nie odebrały karty elektronicznej, nie dołączają do wyprawy. Szlak nie łączy się z Trasą turystyczną i związanymi z nią komorami - m.in. kaplicą Św. Kingi. Zwiedzanie Trasy górniczej rozpoczyna się w Szybie Regis. Trwa ok. 3 h. Trasa jest dostępna dla osób, które ukończyły 10-ty rok życia. Niepełnoletni zwiedzają wyłącznie z opiekunem. Turyści otrzymują kombinezon ochronny i sprzęt górniczy: lampę, pochłaniacz, hełm. Temperatura pod ziemią waha się między 14° a 16° C. Należy zabrać ciepłą odzież i wygodne, nieprzemakalne obuwie. Do Kopalni zjeżdża się windą na poziom I (57m), a wyjeżdża z poziomu IIn (101m).

Wszystkim których ciągnie to, co zazwyczaj niedostępne, warto polecić rejony kopalni położone na uboczu turystycznego szlaku, np. ekscytującą trasę „Tajemnice wielickiej kopalni”. Szlakiem Pielgrzymkowym „Szczęść Boże” podążają zainteresowani poznaniem sakralnej strony Kopalni by wspólnie spędzić czas pod ziemią na skupieniu i modlitwie. Na najmłodszych czekają bajkowe wyzwania i przygody, przygotowane z myślą o wspólnej wyprawie z rodzicami lub o szkolnej wycieczce, łączą w sobie doskonale naukę i zabawę.
http://www.kopalnia.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_soli_Wieliczka
https://maps.google.pl/maps?q=KRAK%C3%93W+-+WIELICZKA+MAPA&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x471643c46ad82f87:0x1d826671fc740453,Wieliczka&gl=pl&ei=xKHQUaiKKIPWswb94YDwBA&ved=0CCsQ8gEwAA

Zdjęcia

POLSKA / Małopolska / Trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka / Inżynieria podziemnaPOLSKA / Małopolska / Trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka / Kaplica św . KingiPOLSKA / Małopolska / Trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka / Komora WeimarPOLSKA / Małopolska / Trasa górnicza Kopalni Soli Wieliczka / Tak smakuje prawdziwy górniczy trud

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl