Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Burkina Faso (marzec 2014) - cd > BURKINA FASO


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / Meczet w BoboKolejna porcja aktualnych informacji dla wybierających się do Burkina Faso. Opisy tras i rekomendacje Smoka-1 na pewno Was zainspirują do planowania podróży!

Transport – pomiędzy dużymi miastami kursują busy, ceny umiarkowane, standard taki sobie, ale odjeżdżają w miarę punktualnie. Najlepsze firmy: STAF, Rakieta, STMB, TGV. W zasadzie sprzedaje się tyle biletów ile jest miejsc, przynajmniej w marcu 2014 nie było problemów z zakupem biletów np. bezpośrednio przed odjazdem autobusu. Lokalną ciekawostką jest ilość dworców autobusowych w każdym mieście. Każda firma ma swój dworzec autobusowy (z reguły mniej lub bardziej zorganizowany plac z wiatą, pełniąca rolę poczekalni i zorganizowanymi kasami (w większych miastach wywieszane są rozkłady jazdy i ceny biletów). Dodatkowo, co już jest absolutnym kuriozum, niektóre firmy mają kilka dworców w zależności od kierunku podróży (dotyczy to chyba tylko Ouaga), no cóż, co kraj to obyczaj.

Zdjęcia: Bobo - Diulasso, Houet, Meczet w Bobo, BURKINA FASO
Bobo - Diulasso, Houet, Meczet w Bobo, BURKINA FASONa mniejszych dystansach jest już nieco gorzej. Tam działają małe busiki, które odjeżdżają, jak się zapełnią, nie do końca wiadomo kiedy, i czy odjadą. Z reguły pewny jest transport tylko w dni targowe - jeśli w jakimś miasteczku odbywa się targ jest znacznie większa szansa, że na danej trasie będzie funkcjonował transport lokalny (rano tam, po południu z powrotem), ale pewności nie ma nigdy. Ostatecznie pozostaje zawsze załapanie się na podwiezienie motoroweru – ceny za krótki odcinek (do 40 km) nie powinny przekraczać 1500 - 2000 CFA, a z reguły są niższe.

Zdjęcia: Loropeni, Poni, Ruiny Loropeni (2), BURKINA FASO
Loropeni, Poni, Ruiny Loropeni (2), BURKINA FASONiestety na samym początku wyjazdu trzeba było w sposób diametralny zweryfikować pierwotne plany (uzyskanie wizy zbiorczej na 5 krajów Afryki Zachodniej, tzw. Visa Entente, okazało się niemożliwe w Ouaga, tzn. technicznie możliwe, ale drogie – urzędnicy w Ouaga zażyczyli sobie posiadania wizy trzymiesięcznej Burkina Faso (koszt 48.000 CFA i dopiero wtedy udzielona byłaby wiza zbiorcza – oficjalny koszt 25.000 CFA) Oczywiście mając już w paszporcie wizę Burkina Faso i to wielokrotną, ubieganie się o kolejną, zupełnie niepotrzebną wydało mi się zbędną biurokracją. Nie, to nie. Czyli odpada Wybrzeże Kości Słoniowej i Niger, na późniejszym etapie odpadł również Benin (przestali udzielać wizy bezpośrednio na granicy). Zostaje więc Burkina, Ghana i Togo.

Zdjęcia: okolice Sindou, Leraba, Tradycyjne domy, BURKINA FASO
okolice Sindou, Leraba, Tradycyjne domy, BURKINA FASOMoja trasa w Burkina wyglądała następująco: Ouaga (przylot, wymiana pieniędzy, formalności, nocleg) – przejazd Gaoua (linia autobusowa STAF, dworzec znajduje się stosunkowo niedaleko hotelu Pavillon Vert, cała trasa jest wyasfaltowana), nocleg w Gaoua (w razie czego stosunkowo niezłe miejsce spania znajduje się bardzo niedaleko dworca autobusowego). Następnie Loropeni (bus, niby czterdzieści parę kilometrów, ale z czekaniem na przejazd, wychodzi prawie cały dzień, droga do samej Banfory bita, mocno się kurzy), w Loropeni jest jedyny hotelik, standard taki sobie, ale moskitiery są. Dalej Banfora – tu niestety aktualnie odbywaja się jakieś międzynarodowe targi rolnicze (czy coś w tym rodzaju), połączone z wizytą premiera i innych oficjeli, ciężko znaleźć coś wolnego, w końcu udaje się Hotel Comoe (nieco na obrzeżach miasta), dość drogo. Sindou (około 50 km na zachód od Banfory) zwiedzam motorowerkiem (główną przeszkodą jest budowa drogi Banfora – Sindou, po drodze wioski z okrągłymi domami – spichlerzami). Przejazd z Banfory do Bobo - Diulasso (Rakieta, droga dobra), w Bobo akurat jest targ, a przy okazji rozkopana główna droga w mieście. Powrót do Ouaga, następnie przejazd do Po (potem do Tiebele, przejazd płatną okazją, nocleg Tiebele Lodge – jakieś 800 m od malowanych domów, bardzo fajne miejsce), powrót Tiebele – Po (czekanie na busa pół dnia), przejazd Po – granica z Ghaną – jeżdżą oficjalne taksówki (normalne, aczkolwiek mocno wiekowe samochody, z ta różnicą, że z przodu jedzie minimum 3 osoby, a z tyłu ile wlezie, 5-czy 6 osób nie stanowi specjalnego problemu. Oficjalna cena za taką przyjemność nie przekracza 1000-1500 CFA, choć oczywiście na początku będą proponować prywatne taxi, znacznie drożej.

Zdjęcia: okolice Sindou, Leraba, Skałki Sindou, BURKINA FASO
okolice Sindou, Leraba, Skałki Sindou, BURKINA FASOJeśli miałbym coś polecić z Burkina to z pewnością będą skały Sindou (obszar przypominający nieco nasze Góry Stołowe), ruiny Loropeni, meczet w Bobo – Diulasso i malowane domy w Tiebele, aczkolwiek ta ostatnia lokalizacja jest miejscem dość turystycznym (ceny również – oficjalna cena za wstęp do tradycyjnej wioski (Cour royale) to 2000 CFA + obowiązkowy przewodnik, cena do negocjacji, zaczynają od 5000 CFA, bez wykupienia biletu, miejscowi nie pozwalają na robienie zdjęć (nawet z zewnątrz!).

Zdjęcia: Tiebele, Nahouri, Hotelik w Tiebele, BURKINA FASO
Tiebele, Nahouri, Hotelik w Tiebele, BURKINA FASO

Zdjęcia

BURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / Meczet w BoboBURKINA FASO / Poni / Loropeni / Ruiny Loropeni (2)BURKINA FASO / Leraba / okolice Sindou / Tradycyjne domyBURKINA FASO / Leraba / okolice Sindou / Skałki SindouBURKINA FASO / Nahouri / Tiebele / Hotelik w TiebeleBURKINA FASO / Nahouri / Tiebele / Kolorowe domyBURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / Konkurs - Stare dzielnice Bobo

Dodane komentarze

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-04-12 19:02:56

Problemem są także nie do końca precyzyjne przepisy w poszczególnych krajach (BF, WKS, Niger, Togo i Benin) - kto i na jakich zasadach może taką wizę otrzymać

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-04-12 18:55:20

Niestety nie. Trzeba mieć wizę jednego z tych krajów, a wizę Entente załatwiać dopiero po przyjeździe ... TIA (This is Africa)

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-04-12 18:46:11

a Visa Entetnte nie ożna załatwić przed wyjazdem tak ciurkiem, także na Wybrzeże Kości Słoniowej itp?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl