Przewodniki

BURKINA FASO - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaBURKINA FASO
BURKINA FASO
Stolica: Wagadugu
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF);
Język urzędowy: francuski
Inne języki: 60 języków etnicznych

BURKINA FASO


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie). Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Burkina Faso w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji.
Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.

PRZEPISY PRAWNE
Wbrew zapewnieniom ulicznych handlarzy marihuaną zażywanie tego narkotyku - jak i innych - jest zabronione i zagrożone karą pozbawienia wolności. Cudzoziemcy, którzy pod wpływem alkoholu zakłócają porządek publiczny, mogą zostać wydaleni z kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Możliwość udzielenia pomocy medycznej w przypadkach skomplikowanych może być problematyczna. Z tego powodu odradza się wizyty turystyczne małych dzieci i osób, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu.
Występuje tu zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw cholerze. Ponieważ terytorium Burkina Faso mieści się w tzw. afrykańskim pasie częstego występowania zapalenia opon mózgowych, szczepienie przeciw tej chorobie jest szczególnie zalecane. Przypadki zachorowań występują w ciągu całego roku, a podczas pory suchej nasilają się i często przybierają postać epidemii. Ze względu na częste przypadki żółtaczki typu A i B, chorób tzw. Di-Per-Te oraz duru brzusznego należy rozważyć odpowiednie szczepienia. W kontaktach ze zwierzętami domowymi i dzikimi trzeba zachować daleko idącą ostrożność - często dochodzi do zarażeń wścieklizną. Burkina Faso jest jednym z krajów afrykańskich, w których odnotowano przypadki wystąpienia ptasiej grypy u zwierząt. Przed przyjazdem należy się zapoznać z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ze względu na dużą liczbę policyjnych punktów kontrolnych oraz fałszywych blokad ustawianych przez grupy bandyckie, podczas podróży samochodem należy być ostrożnym i uważać, by swym zachowaniem nie sprowokować użycia broni.

BEZPIECZEŃSTWO
Ludność miejscowa jest na ogół przyjaźnie nastawiona do turystów, niemniej w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano znaczny wzrost przestępczości. Na głównych drogach krajowych dochodzi do napadów bandyckich z użyciem broni. Szczególnie zagrożone są drogi łączące stolicę z Nigrem, Togo, Ghaną i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Odradza się podróżowanie w nocy pomiędzy miastami. Ze względu na liczne kontrole policyjne należy zawsze mieć przy sobie paszport, a podczas kontroli zachować spokój i unikać prowokacyjnych zachowań. W stolicy lepiej zrezygnować z samotnych wycieczek po zmroku, a dokumenty i gotówkę przechowywać w wewnętrznych kieszeniach.

OBYCZAJE
Turystyczni znawcy krajów Afryki Zachodniej uważają miejscową ludność za szczególnie sympatyczną i przyjazną. Niemniej jednak podczas bezpośrednich kontaktów nie należy zapominać o zwyczajowym okazywaniu szacunku osobom starszym, a przed sfotografowaniem pytać o zgodę.

PRZYDATNE INFORMACJE:
W północnej części kraju panuje klimat saharyjski, w południowej - tropikalny. Pora sucha i chłodna przypada na okres od listopada do lutego (średnia temperatura 25 st. C), pora gorąca - od marca do maja (40-45 st. C), pora deszczowa - od czerwca do września (ok. 28 st. C).
Baza turystyczna jest na poziomie dostatecznym. W stolicy funkcjonuje 4-gwiazdkowy hotel (Sofitel) oraz wiele hoteli o niższym, lecz zadowalającym standardzie.
Air Burkina obsługuje połączenia lotnicze pomiędzy najważniejszymi miastami
W północnej części kraju panuje klimat saharyjski, w południowej - tropikalny. Pora sucha i chłodna przypada na okres od listopada do lutego (średnia temperatura 25 st. C), pora gorąca - od marca do maja (40-45 st. C), pora deszczowa - od czerwca do września (ok. 28 st. C).
Baza turystyczna jest na poziomie dostatecznym. W stolicy funkcjonuje 4-gwiazdkowy hotel (Sofitel) oraz wiele hoteli o niższym, lecz zadowalającym standardzie.
Air Burkina obsługuje połączenia lotnicze pomiędzy najważniejszymi miastami


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.

BURKINA FASO - galerie i zdjęcia z podróży

BURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / PranieBURKINA FASO / - / gdzieś w okolicy Banfory / Strażnik drzewaBURKINA FASO / - / Banfora / Cascades de KarfiguélaBURKINA FASO / - / Bobo-Dioulasso / Kobiety z miotłami.BURKINA FASO / - / GOROM GOROM / na czwartkowym targuBURKINA FASO / - / okolice Banfory, okolice jeziora Tengrela / Święty Baobab.BURKINA FASO / - / okolice Banfory / Chaufeur.BURKINA FASO / Kadiogo / Ouagadougou / Migawki z OuagadougouBURKINA FASO / Po / Tiebele / Tradycyjne malunki naścienne we wsi animistówBURKINA FASO / - / okolice GOROM GOROM / gdzieś na wsiBURKINA FASO / - / Banfora, zach. część B.Faso / Formacje skalne.BURKINA FASO / BANFORA / . / formacje skalne z dołuBURKINA FASO / BANFORA / . / formacje skalne z góryBURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / Konkurs - Stare dzielnice BoboBURKINA FASO / brak / Burkina Faso / Dzieci   Afryki....BURKINA FASO / - / okolice Banfory / Dziewczyna z owocami.BURKINA FASO / - / okolice Banfory / Kobieta pracująca.BURKINA FASO / - / Burkina Faso / DrzemkaBURKINA FASO / - / Ouagadougou / Lokalna garkuchnia.BURKINA FASO / - / Bobo-Dioulasso / OK! :)

BURKINA FASO - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Czy warto - zebranie informacji BURKINA FASO 1599 17-06-13
Kierowca przewodnik BURKINA FASO 1455 07-06-13

BURKINA FASO - artykuły i relacje z podróży

BURKINA FASO / Houet / Bobo - Diulasso / Meczet w Bobo
2014-04-11
Smok-1

kraje: BURKINA FASO
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2175
liczba komentarzy: 3

Burkina Faso (marzec 2014) - cd

Kolejna porcja aktualnych informacji dla wybierających się do Burkina Faso. Opisy tras i rekomendacje Smoka-1 na pewno Was zainspirują do planowania podróży!

Czytaj więcej

BURKINA FASO / Kadiogo / Ouagadougou / Główny meczet stolicy
2014-04-07
Smok-1

kraje: BURKINA FASO
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1864
liczba komentarzy: 2

Praktyczne informacje - Burkina Faso (marzec 2014)

Garść praktycznych informacji dotyczących Burkina Faso na pewno przyda się niektórym z Was. Uwaga- są świeżutkie, z marca 2014 :-)

Czytaj więcej

BURKINA FASO / - / Pustynia / WAGADUGU_2012
2012-07-05
Wagadugu_2012

kraje: BURKINA FASO, MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, MALI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2314
liczba komentarzy: 0

Zapowiedź Wyprawy Wagadugu 2012

Zapowiedź planów dwójki motocyklistów

Czytaj więcej

BENIN / Ouidah / Ouidah /
2012-02-21
EDI

kraje: GHANA, TOGO, BENIN, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, SAHARA ZACHODNIA, MAROKO
zawartość: inf.praktczne, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 8165
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz2

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej i powrót

Czytaj więcej

GHANA / TAMALE / przy drodze do Parku Mole / Siostry
2012-02-20
EDI

kraje: MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, MALI, BURKINA FASO, GHANA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 5513
liczba komentarzy: 1

Wyprawa do AFRYKI ZACHODNIEJ 2011/2012 cz1

Opis wyprawy busem z Wrocławia do Zatoki Gwinejskiej

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl