Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Po górach dolinach, czyli pocztówka z Lourdes > FRANCJA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie FRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, kaplica św. BernadettyWielu z nas obiła się o uszy nazwa Lourdes. Kojarzy się ona, podobnie jak Rzym, Guadalupe, Santiago de Compostela, Fatima, Padwa, z jednym z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych Chrześcijaństwa. Jednak samo Lourdes posiada dużo więcej tajemnic do odkrycia. Przekonałem się o tym w ciągu kilku miesięcy życia spędzonych w samej miejscowości i okolicy...

Pierwsza moja wizyta w Lourdes zaczęła się nieco zabawnie (w czasie moich podróży przygoda idzie za mną krok w krok). We Wrocławiu wsiadłem do autobusu. Następnie przesiadka w Krakowie i spokojna podróż do Nicei. Od tego momentu już nic nie było oczywiste. Autobus portugalskiej firmy po prostu nie przyjechał, a kierowca innego zakomunikował, że on jedzie tylko do Tuluzy. Po ostrej interwencji pani na dworcu autobusowym w Nicei, z półtoragodzinnym opóźnieniem wyruszyliśmy w drogę. Wtedy moja znajomość języka francuskiego była właściwie nijaka. Dosiadła się do mnie Baskijka, której imię w skrócie brzmiało Bebe. Mieszkała ona w Wiedniu i uczyła tam języka francuskiego. Ponieważ chciała zaoszczędzić na koszcie podróży - wybrała autobus. Próbowaliśmy rozmawiać trochę po angielsku, trochę, z pomocą słownika, po francusku. Gdy zwolniły się dwa miejsca obok, Bebe przeprosiła mnie, powiedziała, że jest zmęczona i chce się zdrzemnąć, poszła na dwa sąsiednie fotele. Jednak wypatrzył ją pewien młody Portugalczyk i przysiadł się do niej. Na najbliższym postoju moja współpasażerka wróciła na miejsce obok mnie. Wytłumaczyła, że tamten młody mężczyzna za bardzo się do niej klei. Gdy wrócił do autobusu, próbował namówić ją na dalszy dialog, niestety z marnym skutkiem. Dalsza podróż płynęła w sposób nie zakłócony, Gdy wysiadałem w Lourdes zostawiłem Bebe mały upominek z Polski. Na dworcu mieli czekać na mnie ludzie z pawilonu, do którego jechałem na wolontariat. Niestety, autobus się spóźnił i widocznie wrócili do siebie. Sięgnąłem do mojej podróżnej kamizelki i ze zgrozą stwierdziłem, że adres zostawiłem w domu na biurku. Zacząłem wędrować z walizką po Lourdes. Potem okazało się, że swoje miejsce przeznaczenia minąłem ok. 3 razy. Jednak w nocy takie poszukiwania bywają trudne. Jeden plus, że udało mi się nocą zwiedzić Lourdes wszerz i wzdłuż. Pamiętałem adres z Tarbes, sąsiedniej miejscowości. Zdrzemnąłem się na dworcu, a nad ranem, pierwszym pociągiem pojechałem tam. Zostałem przyjęty gościnnie i odstawiony na miejsce. Opowieść o podróży sprawiła moim gospodarzom wiele radości.
Lourdes to mała 14000 miejscowość u podnóża Pirenejów. Jednak tak wielu hoteli, schronisk i pokoi gościnnych nie ma chyba na całym świecie. Co roku przyjeżdża tam bardzo wielu ludzi. Ok. 5-6 milionów pielgrzymów i turystów. Dla poszukiwaczy historii ucieszy zamek - fort, który swoje mury wznosi w centrum miasta, a swoimi korzeniami dotyka czasów panowania na tych terenach Rzymian. Poszukiwacze radości górskich wędrówek mogą odnaleźć radość obcowania z Pirenejami. Pic de Jer, najwyższe wzniesienie w okolicy, daje wspaniały widok na te urokliwe góry. Jednak tym, co najbardziej przyciąga ludzi do tego miejsca, to osoba Matki Bożej i biednej dziewczynki o imieniu Bernadeta. To właśnie ta historia, z sennego prowincjonalnego miasteczka uczyniła jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie.
Gdy idzie się ulicami miasta, to czuje się człowiek jak na wielkim bazarze. Restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami religijnymi i regionalnymi. Liczne hotele momentami sprawiają wrażenie, jakby człowiek znalazł się w centrum wielkiej metropolii. W momencie przekroczenia bramy sanktuarium zmienia się wszystko.
Bernadeta Soubirous doznała tu przy grocie objawień Matki Bożej w 1958 r., było to 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Pani przedstawiła się naszej małej świętej: "Jestem Niepokalanym Poczęciem". Podarowała źródło wody, dzięki której ludzie doznają uzdrowienia. Udokumentowanych i potwierdzonych przez Watykan jest niecałych sto. W kolejce do zatwierdzenia czeka kilka tysięcy, faktycznych nikt nigdy nie policzył. Innym cudem są wolontariusze, którzy często w ramach własnych urlopów przyjeżdżają do Lourdes z całej Europy, aby służyć chorym. Niektórzy czynią to już od kilku pokoleń. Ludzie różnych obrządków, tradycji przychodzą, aby na modlitwie przeżyć na nowo tajemnicę tego, że Bóg ich kocha i towarzyszy w każdej minucie ich życia... Dar Maryi - znak miłości matczynej...
Co warto zwiedzić w Lourdes? Wszystkie 3 poziomu bazyliki i jej otoczenie, muzeum figur woskowych, wjechać, albo wejść na Pic de Jer i delektować się panoramą gór i miasta, kościół parafialny, niedaleko położoną grotę de Bétharram i powłóczyć uliczkami miasta. Dla tych, dla których Pan Bóg jest ważny zachęcam do odprawienia drogi krzyżowej (jest piękna), Modlitwy przy grocie, udziału w popołudniowej procesji Eucharystycznej i wieczornej różańcowej.
Warto skorzystać z pomocy biura informacji turystycznej: http://pl.lourdes-infotourisme.com/?langRedir=1

Zachęcam, by przebić się w czasie zwiedzania przez blichtr komercji, a sięgnąć do istoty jego oddziaływania.

Zdjęcia

FRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, kaplica św. BernadettyFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes, Château fortFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourd, widok miastaFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / LourdesFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, krzyż przy wejściuFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowa FRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, kaplica franciszkańskaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, grota objawieńFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, bazylika nocąFRANCJA / haute pyrenees / Lourdes / Lourdes, centrum miastaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, widok z Pic de JerFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowa- aniołFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes, sanktuariumFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowaFRANCJA / haute pyrenees / Lourdes / Lourdes, portalFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, różaniec wieczorny i procesja światłaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, różaniec wieczorny i procesja światłaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, widok sanktuarium FRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, siedziba mera miastaFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes nocąFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, droga krzyżowaFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, chateau fortFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, widok z Pic de Jer na kościół parafialnyFRANCJA / Haute Pyrenees / Lourdes / Lourdes, widok z Pic de Jer na chateau fortFRANCJA / haute pyrenees / Lourdes / Lourdes, wieczorny różaniecFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes, wieczorne nabożeństwo w grocie ojawieńFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes, zamekFRANCJA / Midi-Pyrénées / Lourdes / Lourdes, księżyc nad Pirenejami

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-04-11 23:28:01

Warto także pójść szlakiem miejsc związanych z Bernatką, a więc zobaczyć młyn Boly, gdzie przyszła na świat oraz maleńką izdebkę w dawnym miejskim wiezieniu, tzw. Cachot, gdzie rodzina Soubirous mieszkała podczas objawień. No i jest oryginalna Bazylika podziemna Piusa X, nawet jeśli ktoś nie lubi tak nowoczesnej architektury, warto tu zajrzeć dla 52 gemmails, czyli rodzaju francuskich witraży (plus super klimatyczne msze międzynarodowe. )Maleńka uwaga: objawienia miały miejsce 1858 (pewnie "9" to była literówka).

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl