Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Aarhus i Pafos - Europejskie Stolice Kultury 2017 > DANIA, CYPR


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie DANIA / Aarhus / Muzeum Sztuki ARoS / Tęczowa panoramaEuropejska Stolica Kultury, to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować własne życie kulturalne, a także całego regionu i kraju. Każdego roku typowane są dwa państwa, z których chętne miasta 9 lat wcześniej składają swoje kandydatury. Tytuł ma podkreślać kulturową różnorodność Europy oraz wskazywać na wspólną historię i dziedzictwo. W ubiegłym roku honory Europejskich Stolic Kultury pełniły Wrocław oraz San Sebastian w kraju Basków w Hiszpanii. W tym roku są to Pafos na Cyprze (pafos2017.eu) i Aarhus w Danii (aarhus2017.dk).

Zdjęcia: Muzeum Sztuki ARoS, Aarhus, Tęczowa panorama, DANIA
Muzeum Sztuki ARoS, Aarhus, Tęczowa panorama, DANIA

Aarhus jest drugim, co do wielkości, miastem Danii (ponad 330 tysięcy mieszkańców). To historyczna osada Wikingów, której początki sięgają VIII wieku, jest najstarszym duńskim miastem. Jednocześnie to najmłodsze miasto - 13% mieszkańców stanowią studenci. Do największych atrakcji Aarhus, miasta leżącego na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego należą: katedra Aarhus Domkirke – najdłuższy i najwyższy kościół w Danii, Stare Miasto, dziś \\\"muzeum\\\" na świeżym powietrzu,

Zdjęcia: Stare Miasto, Aarhus, Nad kanałem, DANIA
Stare Miasto, Aarhus, Nad kanałem, DANIA

Aros - muzeum sztuki, oraz Moesgaard Museum, w którym dostępna jest duża kolekcja eksponatów archeologicznych.

Zdjęcia: Muzeum Sztuki ARoS, Aarhus, Chłopiec, DANIA
Muzeum Sztuki ARoS, Aarhus, Chłopiec, DANIA

Tematem obchodów ESK w Aarhus jest RETHINK (\\\"przemyśleć\\\"). Organizatorzy chcą wykorzystać sztukę i kulturę do przemyśleń na temat wyzwań przyszłości. Celem jest umożliwienie zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i gospodarczego - inspirowanie obywateli do życia, pracy i angażowania się na rzecz Europy. W duńskiej stolicy kultury zaplanowano setki imprez, kreatywnych przedsięwzięć, specjalnych wydarzeń, premier i festiwali, a wszystko to w ramach darmowych oraz biletowanych eventów, które zapewnią niesamowite przeżycia. Jest to bogata i zróżnicowana oferta, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych, dla rodzin z dziećmi czy seniorów. A we wszystkie wydarzenia angażowani są zarówno artyści duńscy, skandynawscy, jak i goście z całej Europy. Na czas trwania prezydencji miasto stanie się także areną wielu instalacji artystycznych oraz wystaw. W ramach projektu Culture by Bike będzie można zwiedzić niezwykłe miejsca w Danii znajdujące się na 450 km trasie.
Pafos było stolicą Cypru w czasach greckich i rzymskich i szczyci się ogromnym dziedzictwem historycznym. Dziś miasto liczy nieco ponad 88 tysięcy mieszkańców. Koncepcja obchodów ESK w Pafos opiera się na “Open Air Factory” - mającej swoje korzenie w wielowiekowej tradycji otwarcia na zewnątrz, na ludzi z różnych kultur, o odmiennym sposobie myślenia, tradycji integrowania ich, włączania w życie miasta i regionu. Położenie Pafos między Bliskim Wschodem i kontynentalną Europą, nadało mu charakter ośrodka wymiany kulturowej i dialogu.
W ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2017 zaplanowano ponad 300 imprez, które są inspirowane lokalnymi mitami i legendami. Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, wycieczki, czy pokazy, to tylko ułamek całej masy propozycji. Najciekawsze imprezy zaplanowano w sezonie wiosenno-letnim. Lokalna plaża stanie się salą kinową, a park archeologiczny, czy zamek - miejscami koncertów. W sierpniu - w niesamowitej scenerii, w miejscu narodzin Afrodyty

Zdjęcia: Mozaiki w Parku Archeologicznym, Pafos, Walka Tezeusza z Minotaurem, CYPR
Mozaiki w Parku Archeologicznym, Pafos, Walka Tezeusza z Minotaurem, CYPR

oraz w starożytnym Odeonie - odbywać się będą koncerty pod hasłem „Moon & Stars”. Jedną z gwiazd będzie znany w Polsce Goran Bregovic. Goszcząc w Pafos powinniśmy odwiedzić, m.in.: Grobowce Królewskie, bizantyjski zamek oraz mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona. Ważnym miejscem w parku są wykopaliska polskiej misji archeologicznej, podczas których odkryto, m.in.: marmurowe rzeźby Asklepiosa oraz Artemidy, czy mozaikę przedstawiającą walkę Tezeusza z Minotaurem.


Zdjęcia: Kato Pafos, Pafos, Zamek, CYPR
Kato Pafos, Pafos, Zamek, CYPR

Odległe od siebie miasta, znajdujące się w przeciwległych krańcach naszego kontynentu, z bogatą, lecz niezwykle różniącą się od siebie historią i kulturą, połączył wspólny tytuł i chęć podzielenia się z innymi swoim dorobkiem. Prawdopodobnie obydwa miasta przeżyją najazd turystów, może być tłoczno. Odwiedźmy je jeśli znajdą się w pobliżu szlaków naszych podróży.

Zdjęcia

DANIA / Aarhus / Muzeum Sztuki ARoS / Tęczowa panoramaDANIA / Aarhus / Stare Miasto / Nad kanałemDANIA / Aarhus / Muzeum Sztuki ARoS / ChłopiecCYPR / Pafos / Droga z Pissouri / Skała AfrodytyCYPR / Pafos / Mozaiki w Parku Archeologicznym / Walka Tezeusza z MinotauremCYPR / Pafos / Kato Pafos / Zamek

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl