Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Po Kujawsko - Pomorskim: Toruń (cz.1) > POLSKA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, katedra św. Janów, widok z wieżyPrzysłowie "Cudze chwalicie, swego nie znacie" często do nas powraca! Tym milej, kiedy globtroterzy dzielą się swoimi "podróżniczymi odkryciami" w Polsce!

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Bardzo często to przysłowie odnosi się do Polaków. Niejednokrotnie dla nas źródłem fascynacji jest zagranica. I to prawda, że można się zachwycić cudami natury i architektury, ludźmi albo kuchnią zagraniczną.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, katedra św. Janów, widok z wieży, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, katedra św. Janów, widok z wieży, POLSKAJednak, po 2 latach mieszkania we Francji zrozumiałem jak piękne są polskie lasy, plaże, jak wiele miast może być atrakcyjnych dla poszukiwaczy piękna. W serii artykułów spróbujemy wyruszyć w podróż po województwie Kujawsko - Pomorskim i odkryć piękno tamtego terenu.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, POLSKANa początku trzeba stwierdzić, że podróżowanie środkami komunikacji krajowej bywa nieraz bardzo uciążliwe. W porównaniu z Walią, w której można w miarę sprawnie dojechać gdziekolwiek się chce, Polska wypada słabo.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKAPrzejazdy zajmują bardzo wiele czasu i zawsze trzeba patrzeć na zegarek, żeby jedyny popołudniowy autobus nie odjechał bez nas. A gdy się okaże, że atrakcje danego miejsca można zwiedzić w miarę szybko, to czeka nas odsiadka koło miejscowego oddziału biedronki, bo niejednokrotnie obok miejsc atrakcyjnych ze względów historycznych nie ma nawet kawiarni, ani zwykłego baru. A do mordowni lepiej się nie zapuszczać ze względu na tubylców. Najlepszym rozwiązaniem na takie wyprawy po Polsce jest własny samochód i dobra kompania.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKAJeżeli chodzi o województwo Kujawsko - Pomorskie, to zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Torunia. Jako lokum, szczególnie dla grupy podróżników, najlepiej wynająć apartament, w którym jest zazwyczaj kuchnia i łazienka. Cenowo wychodzi to najkorzystniej, a w Toruniu jest ich wiele i posiadają całkiem niezły standard. Ponadto Toruń może służyć jako baza wypadowa na kilka całodziennych podróży po okolicy, a wieczorami jest miejscem atrakcyjnym do spacerów i odpoczynku przy stoliku.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKASam Toruń posiada piękną, średniej wielkości starówkę. Utrzymane i odnowione budynki tworzą niesamowity klimat. Już piękna panorama z mostu na Wiśle sprawia, że człowiek, który nawet przyjechał tu przypadkiem, zakochuje się w tym mieście.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, POLSKAPrzeciętny Polak z Toruniem kojarzy Mikołaja Kopernika, pierniki i Radio Maryja. A to by było zbytnie uproszczenie. Jeżeli Toruń, to przede wszystkim czerwona cegła budynków, pierogi, nauka, Krzyżacy i liczne tajemnice historii. Dla miłośników panoramy miasta przygotowana jest wieża widokowa katedry i ratuszowa.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, kompleks pofranciszkański, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, kompleks pofranciszkański, POLSKAWarto wejść na obie - informacja dotyczy szczególnie miłośników fotografii. Choć dla nich ciekawsza będzie wieża katedralna - bo z niej widać ratusz. Ruiny wielkiego zamku pokrzyżackiego nie oferują zbyt wielu płatnych atrakcji, za to otoczenie może budzić wyobraźnie: powierzchnia, fosa, gdanisko, młyn, resztki murów i bram.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, najlepsze pierogi na świecie, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, najlepsze pierogi na świecie, POLSKAObok zamku znajduje się przepięknie zaaranżowany teatr dla dzieci. Stylizowany jest on na piękną starą szafę. Boczną uliczką dochodzimy do kościoła św. Jakuba. Piękna, gotycka budowla, bogato wyposażona niewątpliwie mile dotyka poczucia piękna. Na -nowej części starówki- znajdujemy kościół po ewangelicki. Idąc dalej uliczkami dochodzimy do arsenału i ruin klasztoru Dominikanów. A obok pierogarnia z najlepszymi na świecie pierogami z pieca. Dalej uliczki wiodą nas do rynku, z pięknym ratuszem, hotelem trzech władców, kościołem pofranciszkańskim i jezuickim.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, teatr, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń nocą, teatr, POLSKACudowne kamienice i Dwór Artusa wybudowany na miejscu średniowiecznego w XIX w. dopełniają radości zwiedzania. Kościół pofranciszkański zawiera dekoracje średniowieczne i późniejsze. Trzeba go koniecznie zobaczyć. Jezuicki zaś jest bardzo skromny w swym wystroju i wystarczy sama bryła budynku. W ratuszu znajduje się muzeum. Jest ich kilka w Toruniu, dlatego ich miłośnicy muszą przewidzieć na zwiedzanie miasta ze dwa dni więcej.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, dawna fosa zamkowa, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, dawna fosa zamkowa, POLSKAJedną z ulic odchodzących od rynku, potem skręcając w kierunku Wisły można dojść do krzywej wieży, w której warto zatrzymać się na piernika, kawę lub herbatę. Potem warto udać się na nadwiślański bulwar Filadelfijski. To przy nim powstała część sławnego Filmu -Rejs. Bramą mostową wchodzimy powrotem w obręb starówki. Na bramie zaznaczone są poziomy Wisły podczas powodzi. Dalej skręcamy w lewo i udajemy się do katedry św. Janów. Tam obowiązkowym punktem programu jest wspinaczka na wieżę, a następnie zwiedzanie głównej części kościoła. Oprócz zabytkowych ołtarzy, kaplic i epitafiów znajdziemy w środku chrzcielnicę Mikołaja Kopernika i tron Jana Pawła II. Wychodząc na wprost udajemy się do muzeum pierników i domu Mikołaja Kopernika. Taka trasa zajmie około 2 dni. Z muzeami i innymi, nieco bardziej oddalonymi atrakcjami, 4 dni.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń o zmroku, brama mostowa, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń o zmroku, brama mostowa, POLSKAWarto również jeden dzień poświęcić na włóczenie się po uliczkach. Znajdziemy wtedy rzeźby, figurki w oknach, ciekawe budyneczki i oczywiście wszechobecne spichlerze.

Zdjęcia: Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, osiołek, POLSKA
Toruń, Kujawsko-Pomorskie, Toruń, osiołek, POLSKAA to dopiero początek wyprawy. CDN... Więcej zdjęć w mojej galerii Toruń.

Zdjęcia

POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, katedra św. Janów, widok z wieżyPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / ToruńPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń nocąPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń nocąPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń nocąPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń nocąPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, kompleks pofranciszkańskiPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, najlepsze pierogi na świeciePOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń nocą, teatrPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, dawna fosa zamkowaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń o zmroku, brama mostowaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, osiołekPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, RatuszPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, Ratusz, wieża, zegarPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Toruń / Toruń, zakamarki, stary spichlerz

Dodane komentarze

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-12-09 15:55:56

Ciekawie napisane. Krótko i na temat. Dobrze się czyta. A włóczenie się po uliczkach i zakamarkach jest zawsze najlepszym sposobem na prawdziwe posmakowanie nowego miejsca. Czekam na dalsze odcinki :)

tiaotiao dołączył
04.12.2014

tiaotiao 2014-12-05 00:37:25

W powyższym, jakże słusznym, artykule nie ma tego, co dla mnie jest największą zaletą Torunia, czyli nocne życie. Otóż to w sumie niewielkie miasto ma w sobie jeden z największych uniwersytetów w Polsce. Podobno od października do czerwca ok. 30% populacji to studenci; podobno nie da się jednego wieczora wypić po piwie w każdym pubie na starówce; podobno w jednym semestrze jest za mało dni, żeby każdego dnia upić się w innym miejscu; podobno są tacy, którzy próbowali (ciągle studiują)

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2014-11-28 20:57:33

Będę musiała spróbować tych pierogów:) Najwyższy czas wybrać się do Torunia -dziękuję za opowiastkę:)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl