Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zwrot podatku Vat dla polskich turystów > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Zwrot podatku Vat dla polskich turystówCzy wiecie o czym powinni pamiętać Polacy wyjeżdżający za granicę i planujący tam zakupy, aby mogli odzyskać podatek VAT? Warto przeczytać!

Turyści spoza Unii Europejskiej mogą w Polsce ubiegać się o odzyskanie podatku VAT pod warunkiem, że zrobią zakupy za odpowiednią kwotę w sklepach oznaczonych znakiem tax free i otrzymają dokument wystawiony podróżnemu przez sprzedawcę, a następnie urząd celny potwierdzi stemplem wywóz zakupionych towarów (zwrot nie dotyczy usług i paliwa) poza UE. Mają na to ponad trzy miesiące.

A o czym powinni wiedzieć Polacy wyjeżdżający za granicę i planujący tam zakupy, aby mogli odzyskać podatek VAT?

Do 30 kwietnia rozlicz podatek w najlepiej ocenianym przez podatników programie PIT dostępnym na stronie PITAX

Wybierając się na zagraniczne podróże warto sprawdzić, czy kraj, do którego jedziemy, zwraca polskim turystom VAT za kupione tam towary i jaka jest procedura z tym związana. Zwrotu podatku nie otrzymamy za zakupy w krajach Unii Europejskiej, gdyż obszar Unii objęty jest wspólnym rynkiem.

W Europie można liczyć na zwrot VAT w wielu państwach nie będących członkami UE, np. Norwegii, Szwajcarii, Rosji.
Z krajów pozaeuropejskich można wymienić Tunezję, Tajlandię czy Republikę Południowej Afryki.

Nie wszystkie państwa refundują podatek VAT. Nie zwraca go większość krajów byłego związku Radzieckiego. VAT-u nie możemy odzyskać w Egipcie, tak często przecież odwiedzanym przez turystów. W Stanach Zjednoczonych z kolei podatek VAT praktycznie nie obowiązuje.

Po aktualne informacje dotyczące możliwości odzyskania przez nas Polaków podatku najlepiej zwrócić się do ambasady danego kraju.

Z reguły wymagane są minimalne kwoty zakupów, które upoważniają do ubiegania się o zwrot VAT. Każdy kraj określa je w walucie narodowej swojego państwa. W przeliczeniu na złotówki jest to od 120 do ponad 1000 zł.

W Norwegii wystarczającą kwotą dla indywidualnych klientów jest faktura na 250 NOK (ok 123,98 zł). W Tajlandii podczas zakupów w sklepie wystarczy poprosić w o oryginalną fakturę podatkową, zakup ten musi być jednak co najmniej na poziomie 2000 bahtów (ok 187,60 zł). W Tunezji to 200 dinarów tunezyjskich, czyli ok. 420 zł. W Szwajcarii turysta powinien wydać na zakupy w sklepie co najmniej 300 CHF (w tym VAT, co daje ok. 1019 zł). W Rosji minimalna kwota uprawniająca do skorzystania z tax free to 10 tys. rubli (ok. 1050 zł).
Zwrot podatku można otrzymać kupując np. sprzęt elektroniczny, odzież, zegarki, biżuterię, obuwie, kosmetyki.

Zdjęcia: ---, ---, Zwrot podatku Vat dla polskich turystów, POLSKA
---, ---, Zwrot podatku Vat dla polskich turystów, POLSKANależy jednak zauważyć, że nie za wszystkie zakupy możemy odzyskać VAT. Przepisy poszczególnych krajów stawiają pewne ograniczenia. Nigdzie nie odzyskamy podatku za zakup usług. W Norwegii np. wyłączone są produkty spożywcze, w Tunezji alkohol i tytoń.

Jakie wymagania stawiają poszczególne kraje przed starającymi się o zwrot podatku?

Zawsze wymagany jest dowód zakupu towaru z wyszczególnieniem kwoty zapłaconego podatku VAT. Niezbędny jest tez paszport dla potwierdzenia naszej tożsamości i obywatelstwa. Zakupiony towar nie może nosić śladów używania, powinien być w oryginalnym opakowaniu. W sklepach w których robisz zakupy najczęściej wydawane są specjalne formularze zwrotu VAT do potwierdzenia na przejściu granicznym przez służby celne.

Procedura zwrotu podatku może się różnić w poszczególnych krajach.

Najprościej i bez kosztów (prowizji dla pośrednika) byłoby podczas następnej wizyty w sklepie okazać podstemplowany na granicy formularz i otrzymać zwrot podatku VAT. W praktyce to jest rzadko stosowane. Bardziej wygodne jest skorzystanie z usług pośrednika przy zwrocie.

Ile wynosi kwota wolna od podatku? Ile wynosi kwota zwrotu podatku? Ile się czeka na zwrot podatku? Jakie są stawki podatkowe na 2015 rok?

Każde państwo zwracające VAT ma własne przepisy w tym zakresie. Aby je poznać, najlepiej zwrócić się do ambasady danego kraju, organizacji turystycznych, albo poszukać aktualnych informacji w Internecie.

Niektóre państwa, np. Szwajcaria, umożliwiają zwrot podatku już na granicy - przy jej przekraczaniu formularze tax free muszą być podstemplowane przez szwajcarskich celników. Zwrot podatku VAT dla turystów jest możliwy przy jednorazowym zakupie powyżej 300 CHF i wywiezieniu za granicę zakupionych towarów w ciągu 30 dni. Zwrot podatku następuje w postaci gotówki w biurze na granicy lub przelewem. Pomocna w zwrocie podatku VAT jest firma Global Blue.

Inaczej tę kwestię reguluje np. Norwegia – tam podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą wysyłamy na adres sklepu. Ten zwraca pieniądze na podane konto bankowe. Norwegia należy do sieci Global Refund, dlatego norweskie czeki Global Refund można zrealizować na prawie wszystkich dużych lotniskach w Europie, a nawet w niektórych krajach Azji.

W przypadku Republiki Południowej Afryki należy po przejściu przez kontrole paszportową zgłosić się z rachunkami do specjalnego punktu na lotnisku i otrzymuje się czek na refundowaną kwotę. W tym kraju można ubiegać się o zwrot podatku z ostatnich trzech miesięcy pobytu.

W Tajlandii wypełniony formularz należy przedstawić w VAT Refund Office na lotnisku znajdujący się za bramkami kontroli paszportowej. Po zaakceptowaniu wniosku, otrzymamy zwrot podatku albo w gotówce (po odjęciu 100B opłaty manipulacyjnej) lub przelewem na konto bankowe (również po odjęciu opłaty w wysokości zależnej od typu przelewu).

Artykuł powstał przy współpracy z PITax.pl Łatwe podatki – producenta programu PIT online do rozliczenia PIT, który znajduje wszystkie ulgi, które Ci się należą.

Do 30 kwietnia mamy terminy składania PIT 2015 i zastanawiamy się, w jaki sposób odzyskać podatek? jakie ulgi można odliczyć? co można odliczyć od podatku? co można odliczyć od dochodu? Szukamy programu do Rozliczenia PIT 2014 / 2015 – Jaki wybrać? (może darmowy program do rozliczenia PITów), żeby dobrze i tanio rozliczyć podatki. Pamiętajmy też, że chociaż nie ujmujemy w PIT-ach, z tytułu zwrotu podatku VAT dla podróżnych, wciąż można odzyskać nawet kilkanaście procent pieniędzy wydanych na zakupy podczas wyjazdów zagranicznych.Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Zwrot podatku Vat dla polskich turystów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl