Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W SIEDEM DNI DOOKOŁA ŚWIATA Z OPOLSKIM FESTIWALEM PODRÓŻY > POLSKA


Opolski Festiwal Podróżniczy Opolski Festiwal Podróżniczy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie AUSTRALIA / Australia / Australia / AustraliaZapraszamy na Opolski Festiwal Podróżczniczy, który odbędzie sie w dniach 23-19 marca 2015.

Nasza podróż po świecie zaczyna się w Opolu, gdzie narodził się Opolski Festiwal Podróżniczy. Zanim ruszymy w świat, pokażemy Wam Opolszczyznę taką, jakiej nie znacie. Zadbają o to przewodniczki PTTK, Małgorzata Pamuła i Mariola Nagoda.

Zdjęcia: Australia, Australia, Australia, AUSTRALIA
Australia, Australia, Australia, AUSTRALIAZ Opola wyruszymy dalej, najpierw do naszych sąsiadów. Wystarczy znaleźć się 50 km od polskiej granicy, by poczuć się jak w Azji. Słowacka miejscowość Javornice to największe skupisko Romów, którzy do Europy przybyli z Indii. Żyją tuż obok nas, w zupełnie innej rzeczywistości niż określają to unijne normy. Izolowani przez resztę społeczeństwa, sami okazują się ludźmi bez barier wobec obcych.

Zdjęcia: Boliwia, Boliwia, Boliwia, BOLIWIA
Boliwia, Boliwia, Boliwia, BOLIWIAKierując się na wschód, przemierzymy rozległe przestrzenie Rosji i Kazachstanu wraz z autorką książki „Zielona sukienka”, Gosią Szumską, która udała się w podróż sentymentalną śladami swojej babci. 60 lat wcześniej Pani Janka odbyła tę drogę w mniej sprzyjających okolicznościach. Trasa została zaplanowana przez towarzysza Stalina, a wędrówce towarzyszyła wojna, głód, katorżnicza praca, tęsknota i miłość.
Będąc na wschodzie, nie sposób nie odwiedzić wraz z Jackiem Michalskim Gruzji i Armeni. Kraje te zostały odkryte przez podróżników całkiem niedawno i wiele tam jeszcze miejsc dziewiczych, nietkniętych masową turystyką. Liczne zabytki architektury, średnie i wysokie góry, ciepłe Morze Czarne, jezioro Sewan, wulkan Aragac i widoki na majestatyczny szczyt Araratu. Wszystko to zobaczycie na naszym festiwalu.

Zdjęcia: Iran, Iran, Iran, IRAN
Iran, Iran, Iran, IRANPodróżować będziemy na różne sposoby. Z Łukaszem Superganem przemierzymy pieszo 2300 km przez rozpalone irańskie góry Zagros. Jesienią 2014 roku Łukasz przeszedł je jako pierwszy człowiek w historii. Sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów, pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, zamieszkiwane są przez wiele grup etnicznych, mało poznanych i rzadko opisywanych w Europie.

Zdjęcia: Kanada, Kanada, Kanada, KANADA
Kanada, Kanada, Kanada, KANADADo Iranu zabierze nas też prof. dr. hab. Janusz Słodczyk z Uniwersytetu Opolskiego, który opowie nam o pozostałościach starożytnego imperium perskiego, niezwykłej architekturze z okresu tureckiej dynastii Safwidów, pustynnym mieście Jazd oraz o wielkim centrum religijnym Qom. Będzie też okazja, by przyjrzeć się ludziom i współczesnym problemom społeczeństwa Iranu.

Zdjęcia: Okolice Jeziora Inle, Azja, Birma 1, MYANMAR
Okolice Jeziora Inle, Azja, Birma 1, MYANMARGrupa Wyprawowa Horyzont jako środek transportu wybrała wysłużoną Ładę Nivę, z którą dotarli aż do Uzbekistanu i Tadżykistanu. Pokonali przy tym drugą najwyżej położoną drogę świata – Pamir Highway, co jest nie lada wyzwaniem dla każdego samochodu. Im udało się wykonać 100% planu i wrócić cało do domu.

Z kolei Kamila Kielar znana jako Bear Girl zabierze nas w podróż rowerem. Ubierzcie się ciepło, bo północnokanadyjska zima do łagodnych nie należy. Bądźcie też gotowi na wszystko. Czekają nas spotkania z niedźwiedziami; odbijanie się od zamkniętych granic; mordercze podjazdy nagradzane tabliczką czekolady; stołowanie się w dzikiej kuchni; traperstwo na poziomie profesjonalnym; płukanie złota nocą w szemranej kopalni oraz podejrzane kontakty z szalenie zarośniętymi mężczyznami.

Z kanadyjskiej zimy trafimy na wyspę jak wulkan gorącą. Mariusz Stachowiak i Dorota Kamińska pokażą nam prawdziwe oblicze Kuby. Zobaczymy ją od kuchni i poszukamy Ambasadorów Uśmiechu w tym jednych z najbardziej uśmiechniętych krajów świata. Doświadczymy też na własnej skórze absurdów i paradoksów komunistycznego systemu, który u nas już dawno poszedł w zapomnienie, a na Kubie jest wciąż codziennością.

Z Kuby już tylko krok do Brazylii i Boliwii, gdzie zabierze nas Marzena Wystrach. Na co dzień wraz ze swym mężem Krzyśkiem wspina się na drzewa, by o nie dbać i je pielęgnować. Tym właśnie zajmują się arboryści. Byli już w amazońskiej dżungli, szukać nowych gatunków zwierząt i roślin, lecz tym razem Marzena zabierze nas na treking wokół zielonej, tropikalnej wyspy Ilha Grande, skąd potem udamy się na największą solną pustynię świata – Salar de Uyuni. Tam gdzie brak drzew, zieleni, brak życia…

Będziemy też w Afrce. Z Ireną Hodowaniec trafimy do Etiopii, krainy Królowej Saby i Króla Salomona. Spotkamy jedne z ostatnich plemion żyjących w oderwaniu od naszej cywilizacji; naszego słynnego praprzodka sprzed 3,5 milionów lat – Lucy oraz jak to w Afryce – mnóstwo dzikich zwierząt.
Patryk Szymański opowie nam jak uczył dzieci w nepalskiej podstawówce.

Dzięki niemu już chyba wszyscy w Nepalu wiedzą, gdzie leży Polska i że nasz najwyższy szczyt Rysy jest tak niski, że w Nepalu w ogóle nie byłby widoczny.

Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Birmą, krajem zza żelaznej kurtyny, który otworzył się na świat zaledwie 3 lata temu. Kraina złotych pagód, niezliczonych świątyń, buddyjskich mnichów i dziewiczej przyrody od niedawna przeżywa najazd turystów z Zachodu. Przywożą pieniądze zapewniające Birmańczykom utrzymanie, ale też konsumpcyjną drapieżność, która zepsuła już kulturę niejednego azjatyckkiego kraju. Czy z Birmą będzie tak samo? Odpowiedzi poszuka dwóch opolskich podróżników - Przemek Supernak i Paweł Szpala, którzy odbyli dwie różne podróże do tego samego kraju.

Naszą podróż zakończymy w dalekiej Australii. Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik znani jako Los Wiaheros dopłynęli tam wyczarterowanym jachtem, by potem przesiąść się w terenowy samochód i zmierzyć się z australijskim Outbackiem. Tam po raz pierwszy w życiu poczuli, że przestali podróżować, a zaczęli „żyć w podróży” i oddychać pełną piersią. Kąpiel? Tylko pod wodospadem. Masaż stóp? Najlepiej chodząc po śnieżnobiałych wydmach lub australijskich plażach. Kolacja? Najchętniej prosto z ogniska, przy zachodzie słońca i w akompaniamencie śpiewu ptaków kakadu. Przychodząc na ten pokaz musicie być świadomi jednego – następnego dnia będziecie chcieli do Australii polecieć.

Podczas Opolskiego Festiwalu Podróżniczego będziemy nie tylko podróżować, ale też dowiemy się wielu cennych rzeczy. Wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego, dr Kamil Minkner i dr Błażej Choroś zaproszą nas na ciekawe wykłady o współczesnej demokracji w Indiach i prawach człowieka w Birmie. Dowiemy się też jak najlepiej parzyć herbatę i yerba mate; jak przygotować się do górskiej wyprawy zimą oraz jak poradzić sobie z problemami zdrowotnymi podczas podróży.

Będzie też czas na zabawę. Podróżnicze śpiewanki, quiz podróżniczy i podróżniczy bal przebierańców dostarczą Wam niezapomnianych przeżyć. Również w przerwach pomiędzy pokazami przygotowaliśmy wiele niespodzianek.
Opolski Festiwal Podróżniczy to 23 imprezy w ciągu jednego tygodnia. Zapraszamy do Opola od 23 do 29 marca 2015.


Przemek Supernak
(Opolska Grupa Podróżnicza)
na podstawie materiałów przesłanych przez prelegentów


Więcej informacji na: https://www.facebook.com/ofpopole

Zdjęcia

AUSTRALIA / Australia / Australia / AustraliaBOLIWIA / Boliwia / Boliwia / BoliwiaIRAN / Iran / Iran / IranKANADA / Kanada / Kanada / KanadaMYANMAR / Azja / Okolice Jeziora Inle / Birma 1

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl