Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kostaryka – Las Chmurowy Monteverde i Santa Elena > KOSTARYKA


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy MonteverdeJeśli planujcie podróż do raju, to mamy dla Was małą podpowiedź - być może jest to Rezerwat Monteverde? ;-)

Do samego Monteverde nie dojeżdżam. Postanawiam znaleźć hotel w Santa Elena. To trochę większa miejscowość i hotele będą tańsze niż te bliżej parku narodowego. A między miastem a parkiem istnieje dobre połączenie autobusowe.
1% światowych potencjałów leśnych to lasy chmurowe (albo lasy mgielne). Chyba najsławniejszym jest ten, w którym jestem – Las Chmurowy Monteverde.

Rezerwat Lasu Chmurowego Monteverde założono w 1972 roku w związku ze wzrostem liczby ludności osiedlającej się w okolicy (to może dlatego – aby chronić las – na drodze dojazdowej do Santa Elena ciągle jeszcze nie położono asfaltu!). Las chmurowy, bo niezwykle duża kondensacja pary wodnej sprawia wrażenie ciągle obecnej mgły lub raczej chmur zasnuwających korony drzew.

Zdjęcia: Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKA
Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKAZgodnie ze statystykami w lesie odnotowano ponad trzy tysiące gatunków roślin, sto gatunków ssaków, ponad czterysta gatunków ptaków, sto dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Insektów i motyli – tysiące.
Turystom udostępniono zaledwie 3% zasobów lasu. Wytyczono i opisano szlaki. Przygotowano mapki. Sprzedając bilet, pan przepytuje delikwenta, ile ma czasu, i zakreśla na mapie, co w tym czasie może zobaczyć. Przeznaczając na wizytę tutaj cały dzień (no, może nie cały – o 16:00 park jest zamykany, wtedy też jedzie ostatni autobus do Santa Elena), mogę przejść prawie wszystkie ścieżki, mogę rozkoszować się wszechobecną zielenią, ale też mogę wypatrywać w tej zieleni kolorów. A te też są, chociaż łatwo je przeoczyć. Żółte, fioletowe, czerwone… Czerwone to helikonie. Orchidee chyba w tej chwili nie kwitną, ale bogactwo innych epifitów jest oszałamiające.

Zdjęcia: Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKA
Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKAMojemu wędrowaniu ścieżkami Monteverde towarzyszą odgłosy śpiewu ptaków. Mam wrażenie, że orkiestra właśnie stroi instrumenty przed koncertem. Tylko skąd dochodzi odgłos skrzypiących drzwi? Przecież nie widziałam żadnych zabudowań! A… przecież gdzieś czytałam, że śpiew jednego z ptaków przypomina taki odgłos… Którego? Nie pamiętam, ale chyba nie kwezala.
No właśnie, kwezal herbowy. Tutaj w Monteverde uczeni naliczyli ich około tysiąca. Naliczyli, chociaż bardzo trudno go dostrzec w gęstwinie liści, które dobrze chronią ten jeden z największych skarbów kostarykańskiej przyrody. Zresztą występujący nie tylko w Kostaryce, ale i w innych krajach Ameryki Środkowej kwezal, po hiszpańsku quetzal, to nie tylko skarb przyrody. Jego wizerunek widnieje w godle Gwatemali, a waluta tego kraju to właśnie „quetzal”. Dla Azteków i Majów był symbolem piękna i wolności. Jednym z najważniejszych bogów plemion prekolumbijskiej Ameryki był Quetzalcoatl – Pierzasty Wąż – wąż o piórach ptaka kwezala.
Kwezala nie zobaczyłam, ale kolibry tak. Co prawda na dostrzeżenie ich w naturze mam takie same szanse jak na zobaczenie kwezala (czyli żadne!), ale tuż koło wejścia do parku powieszono kilka poidełek ze słodkim napojem. Zlatują się do niego łase na taki syrop koliberki. Jakoś nie robi im różnicy, czy spijają nektar z kwiatów, czy z ich imitacji.

Zdjęcia: Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKA
Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKAWracam do miasta. Co prawda dłużej niż myślałam, bo autobus zostaje zatrzymany przez policję. Kilku policjantów krąży dookoła autobusu, kierowca dostaje mandat. Nie mogę się zorientować, na czym polega wykroczenie pana kierowcy, ale z dyskusji pasażerów wynika jedno: winny jest rząd!

Zdjęcia: Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKA
Monteverde, Kostaryka, Las Chmurowy Monteverde, KOSTARYKARezerwat Santa Elena (też „kawałek” lasu chmurowego), kolejki linowe w koronach drzew, podniebne ścieżki między drzewami, fabryka serów założona i prowadzona przez społeczność kwakrów przybyłych tutaj ze Stanów Zjednoczonych w 1951, aby uniknąć wcielenia do armii, to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferują agencje turystyczne i hotele. Aby przyjezdny się nie nudził, w samym mieście otworzono kilka -ariów: serpentario, ranario, insektario i mariposario, w których można zawrzeć bliższą znajomość z wężami, żabami, insektami i motylami. Zresztą „motylarni” naliczyłam chyba trzy.

Zdjęcia

KOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy MonteverdeKOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy MonteverdeKOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy MonteverdeKOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy MonteverdeKOSTARYKA / Kostaryka / Santa Elena / Serpentarium w Santa Elena

Dodane komentarze

emerytkawpodrozy dołączył
20.04.2015

emerytkawpodrozy 2015-08-18 16:26:59

W literaturze przewodnickiej i podróżniczej stosowane są obydwie nazwy...

tomtodi dołączył
01.11.2007

tomtodi 2015-08-18 13:19:40

Chyba chodzi lasy mgliste...

emerytkawpodrozy dołączył
20.04.2015

emerytkawpodrozy 2015-05-23 16:24:34

"Gratuluję wyboru,polecam jeszcze wpis na blogu:
http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2014/06/kamienne-kule-kostaryki.html
A jeszcze więcej więcej w eBooku: "Emerytka w Ameryce Środkowej""

Ela30 dołączył
12.05.2011

Ela30 2015-05-22 13:36:46

Jeszcze 3 miesiące i też będę cieszyć oczy tymi widokami :)

emerytkawpodrozy dołączył
20.04.2015

emerytkawpodrozy 2015-05-19 20:21:24

"Nie popatrzyłam na to od strony koloru - ale rzeczywiście, zielono mi! I to mi podsunęło nowy pomysł... "

zdzisław lijewski dołączył
30.01.2015

zdzisław lijewski 2015-05-18 20:46:40

Witaj! Widać ,że "rajcuje "Cię wszystko co zielone, pachnące,egzotyczne.
Opis jest dobry, bo dość konkretnie opisuje teren i jego walory.
No, cóż, trochę ten klimat czuję ,bo swego czasu byłem w Boliwi.
Pozdrawiam!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl