Przewodniki

KOSTARYKA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka ŚrodkowaKOSTARYKA
KOSTARYKA
(Republika Kostaryki)
Stolica: San José
Waluta: colón (CRC); 1 CRC = 100 centavos
Język urzędowy: hiszpański

KOSTARYKA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZY, PRZEPISY WJAZDOWE
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata  lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości ok. 28 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce -  w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 5 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.

PRZEPISY CELNE
Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Nie ma szczególnych regulacji dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy jednak wpisać w deklaracji celnej.

PRZEPISY PRAWNE
Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. Rygorystycznie prowadzona jest kampania walki z pedofilią; w szczególności zwalczana jest turystyka seksualna nastawiona na kontakty z nieletnimi.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego, ale na granicy należy obowiązkowo wypełnić kwestionariusz migracyjny.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego dłuższy pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze deszczowej; istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej, w którym nie istnieje możliwość przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, którego wysokość często jest uznaniowa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Z uwagi na  nienajlepszy stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu - łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

BEZPIECZEŃSTWO
Istnieje wysokie zagrożenie przestępczością. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, powiązane z rynkiem narkotyków i prostytucją. Przemieszczanie się po kraju w pojedynkę jest niewskazane z powodu ryzyka napadów rabunkowych, w tym także z użyciem broni. Należy uważać także na licznych kieszonkowców, działających zazwyczaj w zatłoczonych miejscach (komunikacja publiczna, targowiska, centra turystyczne, etc.). W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Nie jest wymagane poświadczenie kopii paszportu. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Odradza się noszenie ekskluzywnego stroju i wartościowych przedmiotów, mogących zwrócić uwagę rabusiów. W razie napadu odradza się stawianie czynnego oporu. Niebezpieczne rejony:  Limón Centro, plaże kolo Puerto Viejo i Cahuita, San José po zmroku. Kontrola antynarkotykowa jest bardzo rygorystyczna. Stosowane są prowokacje policyjne - należy zdecydowanie unikać wchodzenia w kontakt z osobami oferującymi choćby najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają uwagę na podróżnych z Polski w związku z przypadkami zatrzymań Polaków usiłujących przemycać narkotyki. OBYCZAJE
 Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu: ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.

PRZYDATNE INFORMACJE
Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com
Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. Banki dokonują transferów międzynarodowych.
Kostaryka nie ma swojego  przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy konsulat znajduje się w Berlinie.  

PLANOWANIE PODRÓŻY
Do Kostaryki wybierzecie się również z Rainbow

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KOSTARYKA - galerie i zdjęcia z podróży

KOSTARYKA / - / Puntarenas / Plaza (Puntarenas, Costa Rica)KOSTARYKA / Santa Elena / Santa Elena / Wulkany i lasy deszczoweKOSTARYKA / Morze Karaibskie / Puerto Viejo / Puerto ViejoKOSTARYKA / - / La Fortuna / śniadanie KOSTARYKA / Limon / PN Tortuguero / Wąż zielony winorośli (wąż ostrogłowy)KOSTARYKA / Manuel Antonio / Playa Espadilla / Polowanie na plecaki turystówKOSTARYKA / Morze Karaibskie / Manuel Antonio / CahuitaKOSTARYKA / Tortuguero / Tortuguero / bazyliszek wśród kanałów w dżungliKOSTARYKA / Okolice San Jose / Okolice San Jose / Koliber KOSTARYKA / - / La Fortuna, Ecocentro Danaus / Ptaki 5KOSTARYKA / Pacyfik / Manuel Antonio / Manuel AntonioKOSTARYKA / - / Rezerwat Caño Negro / NietoperzeKOSTARYKA / Park Narodowy / Irazu / Jezioro w kraterze IrazuKOSTARYKA / - / Playa Samara / Ile koni?KOSTARYKA /   / Tortuguero / w palmiarni :-)KOSTARYKA / - / Playa Hermosa / Wyjec płaszczowyKOSTARYKA / Wybrzeże Pacyfiku / Montezuma / KonkursKOSTARYKA / Arenal / Water Falls / Costa Rica tica rica KOSTARYKA / Arenal  / Water Falls  / i takie ptaszki mozna nauczyc jesc z reki :-))KOSTARYKA / Volcan Irazu / brak / Wulkan Irazu 2

KOSTARYKA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Ubezpieczenie obowiązkowe Kostaryka KOSTARYKA 140 28-03-21
Kostaryka marzec 2019 KOSTARYKA 1648 25-01-20
Osiedlenie KOSTARYKA 16275 10-03-17
10-21 stycznia - Kostaryka/Nikaragua? KOSTARYKA 3641 30-12-15
Kostaryka - wakacje 2014 KOSTARYKA 12350 27-10-14
Najbłękitniejsza rzeka na świecie KOSTARYKA 3312 07-02-14
jak najtaniej dolecieć i co koniecznie trzeba zaobaczyć :-) KOSTARYKA 6889 30-01-14
przechowanie kasy w czasie podróży po Kostaryce KOSTARYKA 4026 01-10-13
Najlepsze cenowo opcje lotu do Kostaryki KOSTARYKA 3141 07-04-13
Polska San Jose pomoc z aparatem KOSTARYKA 2641 22-05-12
COSTA RICA JUŻ OD 30 Kwietnia KOSTARYKA 2893 24-04-12
Brauillo Carrillo KOSTARYKA 2155 08-11-09
pobyt w kostaryce KOSTARYKA 4157 13-05-09
Loty do Kostaryki KOSTARYKA 6704 27-03-09
Isla del Coco - Kokosowa wyspa KOSTARYKA 4110 04-03-08
kostaryka 17/11 - 11/12 2007r. KOSTARYKA 2154 16-09-07
"przejazd" na Kostarykę KOSTARYKA 2720 06-08-06
Emigracja do Am.Południowej- które z państw wybrać? KOSTARYKA 2

KOSTARYKA - artykuły i relacje z podróży

KOSTARYKA / PN Manuel Antonio / PN Manuel Antonio / Powoli, powoli...
2016-07-08
emerytkawpodrozy

kraje: KOSTARYKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3733
liczba komentarzy: 2

Kostaryka – Park Narodowy Manuel Antonio

Złote plaże pod palmami tropikalnych lasów, kapucynki i leniwce, łatwe do przebycia ścieżki… czegóż więcej potrzeba do szczęścia.

Czytaj więcej

KOSTARYKA / półwysep Osa / park corcovado / Chmury burzowe nad Pacyfikiem
2016-01-25
Ed Bochnak

kraje: KOSTARYKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3666
liczba komentarzy: 0

Park Narodowy Corcovado - Kostaryka

Wyprawa do parku Corcovado w Kostaryce to według National Geographic spotkanie z "najbardziej biologicznie intensywnym miejsce na Ziemi". Polecamy świetną relację!

Czytaj więcej


kraje: KOSTARYKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 837
liczba komentarzy: 0

Corcovado

Wyprawa do Narodowego Parku Corcovado w Kostaryce.

Czytaj więcej

KOSTARYKA / Kostaryka / Monteverde / Las Chmurowy Monteverde
2015-05-17
emerytkawpodrozy

kraje: KOSTARYKA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 8547
liczba komentarzy: 6

Kostaryka – Las Chmurowy Monteverde i Santa Elena

Jeśli planujcie podróż do raju, to mamy dla Was małą podpowiedź - być może jest to Rezerwat Monteverde? ;-)

Czytaj więcej

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7588
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl