Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Unión de Reyes. Kuba w pigułce, Piotr Tomza > KUBA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie KUBA / --- / --- / Unión de Reyes. Kuba w pigułceJeśli szukacie miejsc, w których wydarzyło się już wszystko, co miało się wydarzyć, jeśli cenicie rozkoszowanie się czasem, to podążajcie śladem Piotra Tomzy do Unión de Reyes- miasteczka, gdzie pozostało tylko trwanie.

Pewnie nigdy tu nie traficie. Chociaż miejsce nie należy do trudnodostępnych, nic z tych rzeczy. Po prostu: nie bardzo jest po co. Wszystko, co miało się tu wydarzyć, już się zdarzyło. Pozostało trwanie. I rozkoszowanie się czasem

Dokładnie takich słów używa Radek (no, może jego hiszpański nie jest podręcznikowy, ale mniejsza o to), gdy policjanci wypytują nas, co tu robimy.
- Disfrutamos del tiempo! Rozkoszujemy się czasem!
Mamy przed sobą funkcjonariuszy na służbie, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju, będącym – jakby nie było – dyktaturą. Nie, wcale nie wyglądają groźnie. Patrzą na nas, jakby zastanawiali się, czy na pewno mówimy prawdę, ale samą odpowiedzią nie wydają się zaskoczeni. W końcu, kiwając głowami ze zrozumieniem, wsiadają do radiowozu i odjeżdżają.
Jest ciepły wieczór. Początek grudnia. Popijając i popalając, siedzimy na ławce w centrum Unión de Reyes. Na Kubie.

Zdjęcia: ---, ---, Unión de Reyes. Kuba w pigułce, KUBA
---, ---, Unión de Reyes. Kuba w pigułce, KUBABoom

Sto lat temu życie tutaj musiało wyglądać zgoła inaczej. Szybciej. Głośniej. Wyobrażam sobie wiszące nad miastem kłęby pary i prawie słyszę odgłos syreny pociągu. Tory mogę nawet dostrzec – zostały do dzisiaj. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek w życiu widziałem szerszy przejazd kolejowy, który też byłby niestrzeżony. Nie pamiętam.
Założone w połowie XIX wieku osiedle, prawa miejskie uzyskało w 1879 roku. Swoją doskonałą lokalizację, „w połowie drogi”, wykorzystało, gdy na Kubie zaczął się boom: cukrowniczy i – właśnie - kolejowy. Znajdujące się mniej niż sto kilometrów na wschód od Hawany, ledwie trzydzieści kilometrów od położonego na północnym wybrzeżu wyspy portu Matanzas i tylko nieco ponad sto pięćdziesiąt kilometrów na zachód od Santa Clary, Unión de Reyes stało się kluczowym węzłem transportowym dla środkowej Kuby. W mieście łączyło się aż sześć linii kolejowych, a znaczenie handlowe ośrodka było na tyle duże, że, choć Unión liczyło nie więcej niż kilkanaście tysięcy mieszkańców, w 1919 roku swój oddział założył tu The National City Bank of New York.
Takie to były czasy.

Po wyzwoleniu się z podległości Hiszpanii, w 1902 roku formalnie niezależna Kuba stała się faktycznym protektoratem Stanów Zjednoczonych. Z deszczu pod rynnę? Zależy dla kogo. Dla bogatych zaczęła się bonanza. Pociągi zatrzymujące się w Unión de Reyes przewoziły setki ton trzciny cukrowej. Plantatorzy, właściciele cukrowni i kredytujące ten biznes banki zarabiali grube miliony.
Ale przecież nic nie trwa wiecznie.
I nie jest też tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Rewolucja lat pięćdziesiątych, owszem, radykalnie zmieniła stosunki własności, amerykańskie embargo też nie pomogło nowej, socjalistycznej gospodarce, ale do ostatniej dekady XX wieku jeszcze jako tako to wyglądało. Dopiero upadek bloku radzieckiego i co za tym idzie odcięcie dotychczasowych rynków zbytu w połączeniu z załamaniem się cen cukru na światowych rynkach sprawiły, że po trzcinowym interesie zostało tylko wspomnienie.
I te tory.
Tyle że pociągi nie bardzo mają już co wozić.

Do Unión de Reyes wjechaliśmy więc na rowerach.

Zdjęcia: ---, ---, Unión de Reyes. Kuba w pigułce, KUBA
---, ---, Unión de Reyes. Kuba w pigułce, KUBA
-> dalszy ciąg relacji Piotra znajdziecie w Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Zdjęcia: ---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA
---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA
Magazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika. Dołącz do społeczności Globtrotera, załóż konto

Zdjęcia

KUBA / --- / --- / Unión de Reyes. Kuba w pigułceKUBA / --- / --- / Unión de Reyes. Kuba w pigułcePOLSKA / --- / --- / Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl