Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Góry Tokajsko-Slańskie > SłOWACJA


słonny słonny Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WĘGRY / Góry Tokajsko-Slańskie / Füzér / Zamek Füzér w węgierskiej części ZemplinuWyobraźcie sobie ponad stukilometrowe pasmo górskie z oszkalowanymi trasami i infrastrukturą dla turystów „namiotowych” praktycznie puste w samym środku sezonu letniego, położone w sercu Europy Środkowo-Wschodniej. Beskid Niski? Nie! Zachodnie Bieszczady? Nie! To coś czego jeszcze nie było!

Mam na myśli Góry Tokajsko-Slańskie oddzielające Kotlinę Koszycką od Niziny Wschodniosłowackiej. Jak to!? Wschodnia Słowacja, przecież za Koszycami i Preszowem nie ma już nic ciekawego dla górołazów! No nie do końca…
To prawda, że brak tu pasm o imponujących wysokościach, przykładowo najwyższy szczyt wspomnianych wyżej Gór Tokajsko-Slańskich to licząca 1092 m.n.p.m. Šimonka.

Zdjęcia: Füzér, Góry Tokajsko-Slańskie, Zamek Füzér w węgierskiej części Zemplinu, WĘGRY
Füzér, Góry Tokajsko-Slańskie, Zamek Füzér w węgierskiej części Zemplinu, WĘGRYSlanské vrchy jak nazywają je Słowacy są mocno zalesione ale nie brak tu miejsc gdzie można podziwiać imponujące panoramy. Jego charakter jest zróżnicowany, znajdziemy tu zarówno skalne wychodnie jak i typowe beskidzkie grzbieciki. W marszu na Węgry trafiają się też atrakcje takie jak imponujące ruiny zamków czy gejzery.

Zdecydowanie bardziej uczęszczana jest węgierska część pasma znana jako Góry Zemplińskie (węg. Tokaji-hegység lub Zempléni-hegység). Są to góry niższe, bardziej skaliste i lepiej zagospodarowane co bynajmniej nie umniejsza ich walorów. Jest wręcz odwrotnie między innymi dlatego, że ich stoki wchodzą w skład tokajskiego regionu winiarskiego. Atrakcyjności całemu pasmu przydaje kontekst kulturowo-historyczny objawiający się w tajemniczych zamczyskach, urokliwych pałacykach oraz malowniczych wsiach i miasteczkach.

Na całej długości Góry Tokajsko-Slańskie usiane są miejscami gdzie można nabrać wodę, nawet bez schodzenia do jaru, rozpalić ognisko w kamiennym kręgu oraz rozstawić namiot lub przespać się w chatce. Nierzadko wszystkie te udogodnienia występują w jednym miejscu. Zazwyczaj ulokowane są na szlakach lub w ich najbliższym otoczeniu. Chatki, miejsca na ognisko i źródła wody oznakowane są za pomocą symboli takich jak czerwone trójkąty i niebieskie półkola namalowanych na drzewach.

Jak już wspomniałem rejon ten nie jest specjalnie oblegany przez turystów. Tylko wpisy w notesach znajdujących się w skrzyneczkach przytwierdzonych do węzłowych drogowskazów świadczą o tym, że czasem ktoś tutaj zagląda. W ciągu tygodniowego pobytu w słowackiej części Gór Tokajsko-Slańskicj spotkałem zaledwie kilku turystów. Była to pięcioosobowa ekipa prowadzona przez chłopaków z preszowskiego klubu górskiego. Nieco „tłoczniej” zrobiło się na Węgrzech lecz i tu nie natknąłem się na ceprostrady. Właściwie jedynym miejscem gdzie uświadczyłem „tłumów” była wąskotorówka w środkowej części Gór Zemplińskich.

Wyjazd w Slanské vrchy jest też dobrą okazją do zwiedzenia przepięknych Koszyc i Preszowa.

Podsumowując, jeśli macie finanse, czas i czujecie zew przygody ruszajcie w Góry Tokajsko-Slańskie. Naprawdę Warto!

Zdjęcia

WĘGRY / Góry Tokajsko-Slańskie / Füzér / Zamek Füzér w węgierskiej części Zemplinu

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl