Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jak wrócić cało i szczęśliwym z treku w Himalajach > NEPAL


linkalinka linkalinka Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NEPAL / Mustang / Tange / Ukryte TangeWiele osób pragnie zobaczyć i poczuć jak to jest w Himalajach, tyle się mówi o zdobywaniu najwyższych szczytów Świata. Nie będąc himalaistami, decydujemy się na choćby trek do ABC, EBC, czy wokół Annapurny - najpopularniejsze szlaki.
Aby pięknie przeżyć - jak tu wcześniej wspomniała Baobab-ka - i jeszcze piękniej wspominać,warto dobrze przygotować się na taką wyprawę.

Chciałam dopisać kila moich 'myków' pod artykułem Baobab-ki, ale chyba liczba komentarzy jest ograniczona przez Admina. Dlatego pozwoliłam sobie, patrząc na wagę problemu, dopisać tu kilka moich zastosowań.
Dobrze było by takie rady, ubrane w całość przez Admina, przypiąć jak na FB.

Zdjęcia: Dakmar, Mustang, Cenne drewno, NEPAL
Dakmar, Mustang, Cenne drewno, NEPALTragarze - gorąco polecam jeżeli chcemy z radością rozglądać się po okolicy i robić fotki. Będąc pierwszy raz w Himalajach, sama targałam wór i ciężko było, choć ...
Gorąca prośba: nie wrzucajcie tragarzowi więcej niż 20 kg (taka jest umowna górna granica, niestety lekceważona przez turystów). Starajcie się sami dać pieniądze porterowi, nie przez przewodnika, bo nie mamy pewności, ile z nich trafi do tragarza

Zdjęcia: Syangboche, Mustang, Trawers kanionem Khali Gandaki, NEPAL
Syangboche, Mustang, Trawers kanionem Khali Gandaki, NEPALKijki - jak nie masz, kupisz w Katmandu czy Pokharze, choćby jeden
Herbata - warto mieć swoją i kupować wrzątek w termosie, np. duży termos na kilka osób. Wysoko w górach herbata jest droga.
Rozplanowanie noclegów - nie śpieszyć się do góry, pierwsze noclegi powinny być na takich wysokościach, by powoli łapać aklimatyzację. Unikniemy wtedy choroby wysokościowej.

Zdjęcia: Dolina Khali Gandaki, Mustang, W drodze do Chele, NEPAL
Dolina Khali Gandaki, Mustang, W drodze do Chele, NEPALNiwzbędne w plecaku: czołówka, tabletki p.biegunkowe oraz papier toaletowy, czosnek (!) - kilku osobom ratował życie, gdy na wysokościach dopadało ich rozkładające przeziębienie (np. po prysznicu jak zauważyła Baobab-ka)
Powyżej 3000, oprócz ubrania, do śpiwora na noc wsadzać także buty, by rano nie były sztywne, bo obetrą.
Iść swoim tempem, nie biec do przodu za innymi, odpoczywać, ale raczej krótkie przerwy i na stojąco - siadanie podświadomie rozleniwia.


Życzę przepięknych wypraw i wspomnień!

Zdjęcia

NEPAL / Mustang / Tange / Ukryte TangeNEPAL / Mustang / Jomsom / Nad Jomsom NEPAL / Mustang / Dakmar / Cenne drewnoNEPAL / Mustang / Syangboche / Trawers kanionem Khali GandakiNEPAL / Mustang / Dolina Khali Gandaki / W drodze do Chele

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-23 00:00:10

Butów nie wkładałam, bo w mojej mumii i tak było mało miejsca, jak upchnęłam tam ciuchy na następny dzień. Ale skarpetki - zawsze! :)
Też jestem zwolenniczką porterów. Nasi obydwaj (na 2 trekach) okazali się świetnymi przewodnikami, a ponieważ znali angielski, przy okazji dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy o obyczajach, kulturze. No i tragarze, żyjąc w górach, znają je i potrafią szybciej niż my zauważyć niebezpieczeństwo (np.usłyszą zsuwające się kamienie i krzykną, by uskoczyć, nim my w ogóle zauważymy, że coś się dzieje).

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl