Przewodniki

NEPAL - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaNEPAL
NEPAL
(Federacyjna Demokratyczna Republika Nepalu)
Stolica: Katmandu
Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 paisa;
Język urzędowy: nepalski
Inne języki: angielski

NEPAL


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Zachodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Jest ona płatna.
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalajskich), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez wskazanej wyżej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

PRZEPISY CELNE
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.
UWAGA: mając na uwadze zjawisko wprowadzania w Nepalu do obiegu fałszywych banknotów o nominałach 1000 i 500 rupii indyjskich, posiadanie takich banknotów jest nielegalne w tym kraju

MELDUNEK
Obowiązuje przy pobytach powyżej 120 dni.

UBEZPIECZENIE
Kierowcy powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane tylko, gdy towarzystwa te są reprezentowane przez miejscowych agentów. Na czas chodzenia po szlakach górskich należy zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową ważną na pułap po jakim będziemy się poruszać. Przy zaistnieniu potrzeby ewakuacji ze szlaków górskich, należy mieć świadomość, że godzina lotu helikoptera wynosi od 1,5 do 2,5 tys. USD.SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać żywienia się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.

BEZPIECZEŃSTWO
Sytuacja wewnętrzna w Nepalu pozostaje napięta.
Problemem pozostaje pospolita przestępczość. W całym kraju należy liczyć się z nagłymi wybuchami niepokojów społecznych i zamieszek ulicznych oraz strajkami generalnymi, podczas których dochodzi do starć pomiędzy zwolennikami poszczególnych sił politycznych i które skutecznie paraliżują życie codzienne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści zmotoryzowani powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zleca się powstrzymanie od samodzielnego prowadzenia pojazdów. Z uwagi na liczne wypadki drogowe należy unikać podróżowania nocą dalekobieżnymi autobusami.   PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.
Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się: korzystanie z usług renomowanych biur podróży, korzystanie z usług doświadczonych przewodników, pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że czas pokonywania tras górski zazwyczaj zajmuje więcej czasu aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Władze Nepalu wprowadziły dla osób pokonujących szlaki górskie system zwany Trekker’s Information Management System (TIMS). Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górski mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS. Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowi, przez Związek Agencji Trekkingowy Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedna wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej  potrzeby. Zaleca się korzystanie z usług wyłącznie licencjonowanych znanych agencji trekkingowych i usług ich przewodników. Należy się zawsze upewnić, że agencja z której korzystamy zaopatrzyła nas w kartę TIMS. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej. Warto marszrutę przesłać do Ambasady RP w New Delhi lub w języku angielskim do Konsulatu RP w Katmandu. 

PRZYDATNE INFORMACJE:
Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając dowód wymiany można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
W Nepalu są wymienialne rupie indyjskie, niemniej do wymiany nie są przyjmowane banknoty o nominałach 1000 i 500 rupii. 
Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty. Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.
Pomiędzy czerwcem i wrześniem w Nepalu jest pora monsunowa. Obfite opady deszczu mogą prowadzić do osunięć zboczy górskich, do powodzi, zniszczenia lub zablokowania szlaków komunikacji lądowej lub odciąć niektóre regiony od reszty kraju.
Nepal leży w strefie aktywności sejsmicznej.
Dniem wolnym od pracy w Nepalu jest sobota. Niedziela jest normalnym dniem pracy.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

NEPAL - galerie i zdjęcia z podróży

NEPAL / Himalaje / Deurali / Złote góryNEPAL / Annapurny / widok z Thorung High Camp  / Annapurna III i GangapurnaNEPAL / - / Pokhara / ZadumaNEPAL / - / Pashupatinath / Rozłożyć..., nie rozłożyć..., rozłożyć....,nie rozłożyćNEPAL / NEPAL / PARK EVERESTU / CZUBEK EVERESTU - PIERWSZY WIDOKNEPAL / Himalaje, rejon Ama Dablam / Taboche Peak / Taboche PeakNEPAL / Kyanjin Gompa / Langtang / GanchengpoNEPAL / - / Bhaktapur / Mamo patrzą na nasNEPAL / Mustang / Jhong / klif...NEPAL / Kathmandu / Swayabunath / dziewczynkaNEPAL / Himalaje / Dolina Langtang / Śnieżne sześciotysięcznikiNEPAL / Annapurna Range / ABC / Machhaphuchhare o zachodzieNEPAL / - / Kirtipur / Kobieta pracującaNEPAL / Annapurna Trekking / Himalaje / Korona Himalajów - AnnapurnaNEPAL / Dolina Kathmandu / Bhaktapur / Zdobienie świątyniNEPAL / Mustang / Lo-Mantang / YartungNEPAL / Annapurna - Tilicho / Tilicho base Camp 4160m / ściana boczna Gangapurny NEPAL / Kathmandu / Boudhanath Stupa / Zakaz parkowaniaNEPAL / - / Bhaktapur / PrzycupnąćNEPAL / Annapurna Circuit / Poon Hill - widok o świcie na Dhaulagiri / Już zapalone

NEPAL - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Z Nepalu do Indii NEPAL 694 04-10-18
trekkinig Gokyo +Everest BC od 18.04 do 10.05.2019 NEPAL 224 06-08-18
Ubezpieczenie NEPAL 377 24-07-18
Biura Podrozy NEPAL 259 07-07-18
Podróż do Nepalu NEPAL 296 05-07-18
szczepienia przed Nepalem NEPAL 616 08-06-18
Zbiórka funduszy na leczenie dentystyczne dla dzieci w Nepalu NEPAL 190 04-06-18
Bagaże NEPAL 351 30-05-18
Trekking do Gokyo / Gokyo Ri NEPAL 347 11-04-18
Ktoś chętny na długi (5-6tyg) wyjazd do Nepalu pod koniec 2018? NEPAL 484 26-02-18
Manaslu czy Annapurna? NEPAL 1173 25-02-18
Everest BC czy Annapurna BC NEPAL 1400 28-01-18
Trekking pod Everest 07-23.03.2018 NEPAL 550 26-01-18
Proszę o informacje NEPAL 592 05-01-18
Przelot Kathmandu Lukla Kathmandu NEPAL 518 03-01-18
Trekk do EBC - wróciliśmy, postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania NEPAL 4692 02-12-17
thorong la - pokrywa sniezna na przelomie kwietnia i maja NEPAL 271 23-11-17
Prezent z Nepalu, co to jest? NEPAL 793 10-11-17
Podróż z Delhi do Kathmandu lądem ile czasu NEPAL 7032 24-10-17
wróciłem z Indii i Nepalu, służę pomocą NEPAL 1368 14-10-17
Loty do Lukli - dostępność online vs agencje? NEPAL 467 13-10-17
Treking w Nagarkot NEPAL 484 04-10-17
Trekking 4-5 dni NEPAL 4177 04-10-17
Łatwy, trzydniowy trekking - co polecacie? NEPAL 2695 04-10-17
Wynajęcie Portera NEPAL 650 03-09-17
PRZEWODNIK - NAJLEPSZY :) NEPAL 963 03-09-17
delhi -kathmandu-delhi bez wizy NEPAL 9364 30-07-17
zycie ludzi w wioskach, najpiekniejsze widoki gorskie. NEPAL 9327 08-07-17
jak zdobyć obywatelstwo Nepalskie? ! NEPAL 967 27-06-17
Kto leci do Nepalu? NEPAL 1044 24-04-17

NEPAL - artykuły i relacje z podróży

INDIE / Uttar Pradeś / Agra / Taj Mahal
2018-04-28
Yakin

kraje: NEPAL, INDIE
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 658
liczba komentarzy: 2

Wokół Indii i Nepalu

W ubiegłym roku udało mi się zrealizować wyprawę o której marzyłem od bardzo dawna. W ciągu 2,5 miesiąca między czerwcem, a sierpniem objechałem prawie całe Indie i Nepal. Pokonałem różnymi środkami lokomocji około 14,5 tysiąca kilometrów, odwiedziłem wiele cudownych miejsc i chciałbym choć kilka tutaj przybliżyć. Bo z oczywistych względów nie jestem w stanie opisać wszystkiego. Poniżej więc moja subiektywna pierwsza piątka, choć wybór był niesamowicie trudny.

Czytaj więcej

NEPAL / Manang / Ice Lake / Ice Lake
2017-07-11
el_gato

kraje: NEPAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1718
liczba komentarzy: 4

Annapurna Circuit 2017

Opis całej trasy Annapurna Circuit od Bhulbule aż do Naya Pul wraz z informacjami praktycznymi.

Czytaj więcej

NEPAL / Dolina Katmandu / Katmandu- Durbar Square / Katmandu nadal potrzebuje pomocy
2017-01-18
baobab-ka

kraje: NEPAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2213
liczba komentarzy: 7

Katmandu potrzebuje turystów

28 listopada. Piąta dwadzieścia. Ze snu wyrywa mnie silne kołysanie łóżka. Ów stan trwa chwilę, jednak wystarczająco długą, żebym zdążyła zrozumieć. Trzęsienie ziemi!

Czytaj więcej

NEPAL / Himalaje - Sagarmatha National Park / droga z Namche do Tengboche / Góra Gór i Nuptse
2016-12-18
baobab-ka

kraje: NEPAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2765
liczba komentarzy: 16

Jak przetrwać na treku, ciesząc się pięknem Himalajów

Oraz nie zrazić do siebie miejscowych. Czyli kilka luźnych i subiektywnych rad. Czasem z przymrużeniem oka. Kolejność punktów zupełnie przypadkowa.

Czytaj więcej

NEPAL / Upper Mustang / Choser / Mustang-życie w górach
2016-11-15
linkalinka

kraje: NEPAL
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1457
liczba komentarzy: 4

Księżycowe Królestwo Lo

W Mustangu - tak inaczej mówi się o tybetańskim Królestwie Lo, zakochałam się, słysząc audycję w radiowej Trójce. Był rok 2014, a ja miałam już zaplanowaną wyprawę na Kubę. Podjęłam mocne postanowienie: w przyszłym roku Mustang! Tymczasem ... - przekonajcie się sami ;-)

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Witam, Zapraszam do zapoznania się z naszą oferta podrózy do Nepalu w pakiecie lub pojedyńczych adventures. Dodatkowo zapraszamy na masz camping zlokalizowany przy maleńkiej wiosce pomiędzy dwoma pięnymi rzekami. Więcej informacji: www.bestadventurenepal.com, email: info@bestadventurenepal.com, na FB: https://www.facebook.com/bestadventurenepal?ref=hl lub Twitterze: @BestAdvNepal

2014-11-02 13:12:26 KasiaRegmi

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl