Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Santorini - najpiękniejsza z greckich wysp. > GRECJA


ru_da ru_da Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / Santorini / Kamari / Plaża w Kamari.Relacja z tygodniowego pobytu na Santorini – opis najciekawszych miejsc i mój osobisty zachwyt :)

Santorini to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, tworząca wraz z wyspami Thirasia, Nea Kameni, Palea Kameni oraz maleńką Aspronisi mały archipelag, wchodzący w skład archipelagu Cykladów. O wulkanicznym pochodzeniu i historii wyspy można wiele przeczytać w internecie i różnych przewodnikach. Ja chcę podzielić się informacjami o tym, co mnie osobiście zachwyciło na tej przepięknej wyspie, będącej wizytówką Grecji. Na Santorini byłam wraz z mężem kilka lat temu na jednodniowej wycieczce z Krety. Już wtedy – zachwycona wyjątkowością tego miejsca - postanowiłam, że kiedyś musimy tam wrócić na dłużej. To „kiedyś” wydarzyło się w czerwcu 2015 r. Wykupiliśmy tygodniowy pobyt w hotelu na wschodnim wybrzeżu wyspy, w miejscowości Kamari, położonej u stóp imponującej góry Mesa Vouno. Tak jak spodziewaliśmy się - Kamari okazało się typowo turystyczną wioską, z mnóstwem hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami, a więc dla nas – po prostu wygodnym i stosunkowo niedrogim miejscem do nocowania, miejscem dla „normalnych” turystów, bowiem dla tych z wypchanymi portfelami jest wybrzeże zachodnie, z widokiem na kalderę. Chociaż wschodnie wybrzeże nie ma tak spektakularnych widoków jak zachodnie, to ma inną zaletę - plaże, a więc turyści mają możliwość korzystania z kąpieli w morzu - jeżeli, oczywiście, wystarczy im na to czasu po intensywnym zwiedzaniu wyspy. Piękny widok na morze rozciągał się z tarasu śniadaniowego naszego hotelu, co już z rana wprowadzało nas w cudowny, wakacyjny nastrój. Z położonej tuż przy hotelu plaży można było podziwiać wschody słońca.

Zdjęcia: Kamari, Santorini, Plaża w Kamari., GRECJA
Kamari, Santorini, Plaża w Kamari., GRECJAByła to, oczywiście plaża czarna. Raczej każdy wie, że na Santorini nie ma „złotych plaż” i nie one stanowią o atrakcyjności wyspy. Najważniejsze jest podziwianie przepięknych widoków, spacery urokliwymi uliczkami Firy, Oi oraz wszystkich innych wiosek, do których tylko zdołamy dotrzeć, oglądanie zachodów słońca, rejsy po kalderze i spacerek po wciąż czynnym wulkanie na Nea Kameni… Na wylegiwanie się na plaży w zasadzie szkoda czasu tym bardziej, że wyspa ta nie jest ideałem dla wielbicieli plażowania. Sposobów na zwiedzenie wyspy jest kilka. Można wykupić wycieczki lub zwiedzać na własną rękę - wypożyczonym samochodem albo korzystając z lokalnej komunikacji autobusowej. Zamierzaliśmy jak zwykle wypożyczyć samochód, ale po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania i zorientowaniu się, jak dobrze zorganizowana jest miejscowa komunikacja publiczna, postanowiliśmy z niej skorzystać. Okazało się, że autobusów jest dużo, kursują często i nawet zgodnie z rozkładem (w Grecji to przecież rzadkość!), wszędzie da się dojechać bez problemów i nawet bilety nie są zbyt drogie. Przejazd kosztuje zwykle 1,6 euro bez względu na to, czy jedzie się całą trasę, czy tylko jeden przystanek (dlatego, jeśli udajemy się niezbyt daleko - warto się przespacerować, co będzie z pożytkiem i dla zdrowia, i dla kieszeni). Na niektórych, dłuższych trasach bilet może kosztować nieco drożej – 1,8 do 2 euro. W każdym autobusie jest konduktor, który sprzedaje bilety i bardzo dba o to, by wszyscy je kupili. Stara się również, by nikt nie przejechał swojego przystanku. Można więc było rozsiąść się wygodnie i podziwiać widoki, zamiast skupiać się na prowadzeniu wypożyczonego auta. Z wycieczek zorganizowanych wykupiliśmy więc jedynie rejs po kalderze, a resztę objeździliśmy autobusami i obeszliśmy na własnych nogach :).
Ale może po kolei… Najpierw to, co najważniejsze - Fira i Oia. Spacer po tych miejscowościach zarówno w ciągu dnia, jak i o zachodzie słońca, to bajka po prostu.

Zdjęcia: Fira, Santorini, Rzut oka na Firę., GRECJA
Fira, Santorini, Rzut oka na Firę., GRECJA


Zdjęcia: Oia, Santorini, Miejsce jak z bajki., GRECJA
Oia, Santorini, Miejsce jak z bajki., GRECJABiało-niebieskie domki, kopułki kościołów i kapliczek, charakterystyczne dzwonnice – to wszystko przyklejone do stromego klifu o wysokości 300m, śródziemnomorska roślinność porastająca urokliwe, maleńkie podwórka, szmaragdowe morze, zapierający dech widok na kalderę... Najprzyjemniej spaceruje się po uliczkach Firy i Oi po południu, kiedy odpłyną już duże promy, zabierając ze sobą tysiące turystów, którzy przypłynęli tu na kilka godzin z Krety i opuścili wyspę z uczuciem niedosytu. Wtedy właśnie uliczki pustoszeją, cichną, aby pod wieczór zapełnić się ponownie - tym razem turystami nocującymi na wyspie, którzy zjeżdżają się ze wszystkich jej zakątków, aby oglądać spektakularny zachód słońca.

Zdjęcia: Fira, Santorini, Santoryński zachód słońca, GRECJA
Fira, Santorini, Santoryński zachód słońca, GRECJAZnów robi się tłoczno. Każdy chce zająć jak najlepsze miejsce i zrobić najwspanialsze zdjęcia. Zapełniają się ludźmi tarasy restauracji, uliczne murki, a nawet dachy domów. Tuż przed zachodem tłok robi się - jak dla mnie - nie do zniesienia. Polecam więc Firę i Oię pomiędzy godz. 17.00, a zachodem słońca. Wtedy uliczki są puste, ciche, światło miękkie i przyjemne, a słońce nie dokucza tak bardzo jak w południe. Na sam zachód radzę jednak znaleźć sobie spokojniejsze miejsce (chyba, że ktoś lubi tłok).

Zdjęcia: Fira, Santorini, Zachód słońca nad kalderą., GRECJA
Fira, Santorini, Zachód słońca nad kalderą., GRECJAFira i Oia to miejsca ulubione młodych par. Zwłaszcza azjaci uwielbiają urządzać tam sesje ślubne. Fotografujące się na biało-niebieskim tle młode pary spotyka się dosłownie co krok.
Ale oprócz tych dwóch najbardziej znanych miejsc wyspa oferuje wiele innych atrakcji. Koniecznie trzeba zwiedzić antyczną Therę - pozostałości starożytnego miasta na szczycie Mesa Vouno.

Zdjęcia: Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera, Santorini, W uliczce starożytnego miasta., GRECJA
Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera, Santorini, W uliczce starożytnego miasta., GRECJAWarto jednak znaleźć się na tej górze także z innego powodu - widok ze szczytu zapiera dech; z jednej strony góry rozciąga się widok na Kamari, z drugiej na Perissę, a to wszystko otoczone błękitnymi wodami Morza Egejskiego. Na szczyt można wejść na własnych nogach lub wjechać busem, którego przystanek znajduje się w Kamari na początku drogi na szczyt. Przejazd w obie strony kosztuje 10 euro, a sam wjazd na górę 7 euro. My skorzystaliśmy z tej drugiej możliwości - wjechaliśmy na górę, a zeszliśmy pieszo. Bardzo polecam taką opcję, ponieważ zejście nie jest uciążliwe, a widoki przy schodzeniu są przez całą drogę fantastyczne. Trzeba tylko zaopatrzyć się w wodę, krem z filtrem i nakrycie głowy, bowiem przez całą drogę nie ma odrobiny cienia.

Zdjęcia: Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera, Santorini, Trochę inna Santorini., GRECJA
Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera, Santorini, Trochę inna Santorini., GRECJAWarto też odwiedzić Pyrgos - miasteczko położone na szczycie góry, które oprócz urokliwych uliczek posiada pozostałości zamku, skąd rozciągają się fascynujące widoki na Firę, Oię i całą okolicę. Można, oczywiście, od strony Firy dojechać do Pyrgos autobusem. My jednak wybraliśmy wersję trudniejszą - wejście piesze od strony Kamari. Podejście na szczyt góry w pełnym słońcu nie jest lekkie, jednak cudowne widoki podczas podejścia wynagrodzą ten trud.

Zdjęcia: okolice Pyrgos, Santorini, Santoryńskie widoki, GRECJA
okolice Pyrgos, Santorini, Santoryńskie widoki, GRECJADo tego po drodze można odwiedzić urokliwą, cichą wioskę Exo Gonia. Dużą atrakcją jest też wioska Mesa Gonia, do której można urządzić sobie spacerek od strony drogi Kamari-Fira (autobus tam nie dojeżdża). Mesa Gonia, zwana jest wioską duchów, ponieważ jest całkowicie opuszczona. Mieszkańcy wyprowadzili się po trzęsieniu ziemi w 1956 r. pozostawiając puste, zniszczone domy. Niesamowite wrażenia wywołuje spacer wśród opuszczonych, kamiennych budynków.

Zdjęcia: Mesa Gonia, Santorini, Opuszczona wioska., GRECJA
Mesa Gonia, Santorini, Opuszczona wioska., GRECJACisza, jaka tam panuje zmusza odwiedzających, by ściszyli rozmowy do szeptu. Gdzieniegdzie tylko spotykaliśmy ślady ludzkiego pobytu - ogródki wśród ruin, jakieś proste krzesła i stoły, a na nich pozostałości po biesiadowaniu, śpiące w cieniu psy, wałęsające się koty... Można też było w kilku miejscach spotkać odbudowane, wyremontowane domki. Może więc wracają spadkobiercy dawnych właścicieli? Cieszyliśmy się, że nie natknęliśmy się na żadną zorganizowaną wycieczkę, która zapewne zakłóciłaby spokój tego wyjątkowego miejsca.
Oczywiście odwiedziliśmy też południe wyspy. W miejscowości Akrotiri znajduje się wielka atrakcja – odkopane przez archeologów minojskie miasto, zasypane podczas wybuchu wulkanu ok. 1620 r. p.n.e.

Zdjęcia: Akrotiri, Santorini, "Greckie Pompeje", GRECJA
Akrotiri, Santorini, "Greckie Pompeje", GRECJAMiejsce to znane jest na całym świecie i często nazywane jest „greckimi Pompejami”. Zwiedzanie jest bardzo przyjemne, ponieważ wykopaliska są zadaszone. Przystanek autobusowy znajduje się przy samym muzeum. W okolicach Akrotiri spędziliśmy też trochę czasu na malowniczo położonej, choć dosyć trudno dostępnej czerwonej plaży.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do uroczej wioski Megalochori z tradycyjnymi domami i fantastycznym widokiem na kalderę.

Zdjęcia: okolice Megalohori, Santorini, Kaliste - najpiękniejsza..., GRECJA
okolice Megalohori, Santorini, Kaliste - najpiękniejsza..., GRECJAWielką atrakcją pobytu na Santorini był rejs po kalderze z przystankiem na wyspie Nea Kameni, gdzie odbyliśmy fascynujący spacer po wciąż czynnym wulkanie.

Zdjęcia: Nea Kameni, Archipelag Santorini, Deptanie po wulkanie :), GRECJA
Nea Kameni, Archipelag Santorini, Deptanie po wulkanie :), GRECJA


Zdjęcia: Nea Kameni, Santorini, Wulkan z widokiem na kalderę., GRECJA
Nea Kameni, Santorini, Wulkan z widokiem na kalderę., GRECJANastępnie nasz statek przypłynął na wyspę Thirasia, gdzie weszliśmy po skalnych schodach do malowniczej wioski położonej na szczycie góry (można wjechać na osiołku, jeśli komuś nie żal tych biednych zwierząt).

Zdjęcia: Thirasia, Santorini, Thirasia., GRECJA
Thirasia, Santorini, Thirasia., GRECJA


Zdjęcia: Thirasia, Santorini, W barwach Grecji, GRECJA
Thirasia, Santorini, W barwach Grecji, GRECJASpacer urokliwymi uliczkami i fascynujący widok na kalderę na długo pozostanie w pamięci. W trakcie rejsu chętni mogli też wykąpać się w gorących, siarkowych źródłach u wybrzeży Palea Kameni.
Ponadto niesamowite wrażenie robiło podziwianie Firy i Oi od strony morza, kiedy można było jeszcze lepiej uświadomić sobie wysokość klifu, na którym te wioski są wybudowane.

Zdjęcia: wybrzeże, Santorini, U wybrzeży Santorini., GRECJA
wybrzeże, Santorini, U wybrzeży Santorini., GRECJAPobyt na Santorini uważam za bardzo udany i na pewno na długo zapamiętam. Dawna nazwa wyspy - Kalliste, co znaczy „najpiękniejsza” jak najbardziej pasuje do tego miejsca.
Na koniec tylko dodam, że widok na santoryński archipelag z okna startującego samolotu, który ”oblatuje” wokół kaldery, jest najpiękniejszym widokiem, jaki do tej pory widziałam.


Tym, którzy nie byli - bardzo gorąco polecam!

Zdjęcia

GRECJA / Santorini / Kamari / Plaża w Kamari.GRECJA / Santorini / Fira / Rzut oka na Firę.GRECJA / Santorini / Oia / Miejsce jak z bajki.GRECJA / Santorini / Fira / Santoryński zachód słońcaGRECJA / Santorini / Fira / Zachód słońca nad kalderą.GRECJA / Santorini / Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera / W uliczce starożytnego miasta.GRECJA / Santorini / Szczyt Mesa Vouno - starożytna Thera / Trochę inna Santorini.GRECJA / Santorini / okolice Pyrgos / Santoryńskie widokiGRECJA / Santorini / Mesa Gonia / Opuszczona wioska.GRECJA / Santorini / Akrotiri / GRECJA / Santorini / okolice Megalohori / Kaliste - najpiękniejsza...GRECJA / Archipelag Santorini / Nea Kameni / Deptanie po wulkanie :)GRECJA / Santorini / Nea Kameni / Wulkan z widokiem na kalderę.GRECJA / Santorini / Thirasia / Thirasia.GRECJA / Santorini / Thirasia / W barwach GrecjiGRECJA / Santorini / wybrzeże / U wybrzeży Santorini.

Dodane komentarze

Podroznik_Sun dołączył
03.02.2017

Podroznik_Sun 2017-02-03 01:16:47

Miło się czytało :-) Pozdrowienia!

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-01-14 14:23:51

Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam.

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-01-11 10:40:27

Świetny wpis :) Ooo gorące siarkowe wody, mary mi się ^^

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2017-01-10 09:19:06

Bardzo miły artykuł, pełen praktycznych informacji. I napisany z dbałością o czytelnika, czyli język polski jako taki oraz zasady interpunkcji :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl